KOLÁŽ: PPM s využitím upravené ilustrace týdeníku The New Yorker

Volby 2021: Pětikoalice si ukrojila velmi lákavé, ale těžké sousto, které ji může sežrat zevnitř

Nová vláda to bude mít pořádně těžké. Pokud dorazí do cíle čtyřletého mandátu, bude to rovno zázraku.

Andrej Babiš se nechal slyšet, že nebude blokovat povolební vyjednávání a zamíří do opozice. I tak je jeho výsledek skvělý. Málokterá strana se může pochlubit tím, že po osmi letech vládnutí udržela voliče na takové úrovni jako ANO. 

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

V současném stavu věcí, kdy s ním pětikoalice odmítá jednat, však Babiš nic jiného než odchod do opozice udělat nemůže. Jednak by si obstrukcemi příliš nepomohl, a jednak občanům by tím taky nepřinesl nic dobrého. Na pokraji další covidové vlny, v době energetické krize a hrozivě vzrůstající inflace potřebuje Česká republika alespoň elementární jistotu v podobě fungující vlády. I když fungující, no… Nechvalme dne před večerem. 

Navzdory pověsti „urputného hovada“ zde Babiš projevil rozvahu a klid. Navíc k voličům vyslal signál, že se umí zachovat státotvorně a vládu přenechá pětibloku, který ho porazil jen díky mobilizaci nenávisti. 

Volné ruce

Petr Fiala získal volné ruce a může vládu formovat podle svého – respektive podle toho, jak se jednotlivé strany dohodnou. A že to bude oříšek, na to nemusíme být studovaní politologové… Výprask, který dostali Piráti, se do vyjednávání jistě promítne. Strana, která byla ještě před několika měsíci největším vyzyvatelem hnutí ANO, získala pouhé čtyři poslance. Vít Rakušan s sebou zatím tahá Ivana Bartoše jako ocásek, ale je jen otázkou času, kdy se pirátské ponížení naplno projeví.

Zřejmě aby se předešlo ukřivděnosti, zazněl nápad zřídit ministerstvo digitalizace, které by měl vést právě Bartoš. Nebyl by však takový krok hned na úvod popřením volebních programů? Právě demokratická opozice přece hlásala, že sníží počty státních úředníků! 

Ale pojďme dál… Změna! Především koalice SPOLU všude vykřikovala, že přinese změnu. Co tam ale potom dělají jména jako Stanjura, Blažek nebo Benda, který se ve Sněmovně snad i narodil? Jestli oni jsou zárukou změny, tak Miloš Zeman je zárukou střízlivosti.  

Pětiblok dával během kampaně silně najevo, jak se na vládu třese. V současném kontextu ale není o co stát. Nová vláda nedostane dobu hájení, ale bude muset okamžitě nastoupit do akce. Energie, inflace, covid, a jako jeden z prvních úkolů státní rozpočet… Aspirant na ministra financí – „muž změny“ Zbyněk Stanjura upozorňuje, že přijdou škrty. Oprávněně se milióny lidí ptají, zda utahování opasků dopadne i na ně. Víme, jak to chodí – nakonec se vždy najde způsob, jak nepříjemné kroky odůvodnit. Politici jsou v tomto směru velmi kreativní. 

Milión hlasů

Vítězná antibabišovská pětikoalice vykřikuje, že ji volila většina voličů. Chápu, že euforie z vítězství je mocná čarodějka, ale nepřikrášlená pravda je jinde: Přes milión hlasů propadlo. Voliči ČSSD, KSČM, Přísahy, Trikolóry, Volného bloku apod. nemají svého zástupce. A jestli si budoucí pan premiér myslí, že ty propadlé hlasy jsou od lidí, kteří teď budou horovat pro pětikoalici, s jeho politologickým vzděláním to buď nebude valné (o čemž pochybuji), nebo si lže do kapsy (to se politikům občas stává). 

Milión hlasů je velká síla. Jsou to lidé buď levicového zaměření nebo nespokojení, kteří odevzdali svůj hlas s velkou nadějí. Teď musí být velmi zklamaní. Bude s nimi nová vláda počítat? Zatím to tak nevypadá. Kupříkladu lidovecký poslanec Hayato Okamura prohlásil, že voliči Trikolóry a Volného bloku potřebují převýchovu a Markéta Pekarová hrozí čistkami. To je to slibované spojování společnosti? To je ta slušná politika? Inu, Petr Fiala bude mít dost práce přímo ve vlastních řadách… 

Na vládu si brousí zuby taky nesmírně silná opozice – Andrej Babiš a Tomio Okamura jsou razantní a populární lídři. Velkou výzvou pro ně může být zmíněný milión zklamaných voličů, a je tedy velká pravděpodobnost, že se k nim obrátí. Babišovi může opozice svědčit.  V posledních měsících působil unaveně, teď bude mít čas nabrat dech. Případně se pro něj otevírá ještě jedna cesta – na Hrad. 

Suma sumárum, nová vláda to bude mít pořádně těžké. Pokud dorazí do cíle čtyřletého mandátu, bude to rovno zázraku. Pětikoalice si ukrojila velmi lákavé, ale těžké sousto, které ji může sežrat zevnitř. Mnoho kohoutů (a slepice, abychom zde byli přesní) na jednom smetišti je vždycky problém. Ale mají, co chtěli.  Tak ať se s tím poperou. Aneb dávej pozor, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Volby 2021: Pětikoalice si ukrojila velmi lákavé, ale těžké sousto, které ji může sežrat zevnitř
Hodnocení čtenářů7 Hlasů
97
97
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.