Václav Klaus a vrbětické výbuchy | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Vrbětice? Česko-česká kauza. Vypadáme před světem jako blázni, říká Václav Klaus

Jak Spojené státy, tak Evropská unie daly jednoznačně najevo, použiju-li ruský výrok – Eto vaše dělo, do toho nás nezatahujte

Sponzorováno
Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Jak někdejší hlava státu Václav Klaus hodnotí nejen kauzu Vrbětice, ale i webový článek Janka Kroupy o údajném handlu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) – příspěvek, který paralyzoval Sněmovnu?

Skončila už kauza Vrbětice?
Kauza Vrbětice je podle mého názoru pouze uměle vytvořená. Je virtuální zpravodajskou hrou a je to něco, co se vůbec netýká normálních lidí. A já myslím, že nestojí za to se touto uměle vytvořenou hrou vůbec zabývat. Lidi v naší zemi trápí úplně něco jiného. Zabývají se úplně jinými věcmi.

Ale Vrbětice se týkají dobrého vztahu s velmocemi.
To chcete říct, že máme hloupou vládu a hloupou politickou elitu, která umožní, aby se – my, takoví velikáni světového formátu – tak totálně rozhádala s jednou velmocí… Navíc s hloupou nadějí, že jiné velmoci tomu budou nadšeně tleskat, všemožně nás podporovat. Jak Spojené státy, tak Evropská unie daly jednoznačně najevo, použiju-li ruský výrok – Eto vaše dělo, do toho nás nezatahujte. Je to nešťastná věc, vypadáme před světem jako blázni.

Věříte, že by se pánové Biden a Putin mohli teoreticky potkat v Praze?
Já jsem sice zažil a sám jsem spoluorganizoval setkání dvou prezidentů Ruska a Spojených států tady v Praze za mé spoluúčasti – to byl prezident Obama s prezidentem Medveděvem. Že by hypoteticky bylo možné sem dotáhnout dva prezidenty tohoto formátu, tak to možné, jak je vidět, bylo. Tehdy jsme měli důvěru obou těchto světových velmocí. Nikdy předtím ani nikdy potom se to už nestalo. Dneska myslím, že nic takového nehrozí. Považuji za úsměvné, jestli někdo předstírám, že chtěl toto dohodnout.

Co si myslíte o samotném faktu, že jeden webový článek „elitního“ novináře Kroupy vzbudí takovou nerovnováhu v poslanecké sněmovně – najednou se zasedá na tajných zasedáních, ochromí to práci Sněmovny na několik dní?
Novinka to není. Je to logické pokračování toho, co u nás už delší dobu probíhá. Jsou to blížící se volby, vylekanost některých politických stran, že by to mohlo dopadnout špatně. A je to také důkaz toho, že politici chtějí vytvářet kouřovou clonu, aby se pod tím mohly schovat různé věci, které by jinak byly na popředí mediálního zájmu a snad i zájmu veřejnosti. Uvidíme, jestli se Vrběticím ještě podaří smazat najednou překvapivé zprávy o majetcích ministra Arenbergera. Nevím. Ale lidi trápí přece najednou narůstající inflace, nezaměstnanost. Vrbětice je česko-česká kauza. Ta s Ruskem nemá společného vůbec nic.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Vrbětice? Česko-česká kauza. Vypadáme před světem jako blázni, říká Václav Klaus
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.