Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by měl podat okamžitě demisi, zní z řad opozice poté, co server Seznam Zprávy přišel s informací, že politik chtěl ututlat skandál kolem výbuchu ve Vrběticích. To měl být i skutečný důvod Hamáčkovy plánované cesty do Moskvy, kde podle jednoho údajného svědectví chtěl výměnou za to obdržet pro Česko mimo jiné milión dávek vakcíny Sputnik V. Hamáček informace serveru rázně odmítl.
„Je to neuvěřitelné, tímto způsobem ohrožovat naši bezpečnost, důvěryhodnost a snížit se k takovému odpornému obchodu. Jan Hamáček by měl hned rezignovat,” reagoval na Twitteru na zjištění šéf ODS Petr Fiala.
Podle zmíněného serveru čelí Hamáček podezření, že o účelu cesty do Moskvy nemluvil pravdu – že tedy nešlo o politickou kamufláž, jak tvrdil – tedy o kamufláž před veřejným oznámením, že za výbuchy ve Vrběticích může ruská rozvědka.
Hamáček v té době převzal po odvolaném Tomáši Petříčkovi ministerstvo zahraničí a projevil širší mezinárodněpolitické ambice. Naznačil totiž také, že by se v Praze mohl uskutečnit vrcholný politický summit prezidenta USA Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina.
Hamáček: Radost mají jen v Moskvě
Jan Hamáček odmítl, že by informace, které prý Seznam Zprávám potvrdilo několik zdrojů, byly pravdivé. „Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků (schůzky na vnitru, pozn. red.) nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo,“ uvedl Hamáček v prohlášení.
Zároveň uvedl, že ho informace o tom, že měl vyměnit ruskou vakcínu Sputnik V za ututlání kauzy Vrbětice, šokovaly. Jedná se podle něj o nejtěžší okamžik v jeho životě. Sdělil, že podle něj nedává smysl, aby něco Rusům sliboval, když věděl, že informace už dávno mají v rukou média. „Celá ta konstrukce je divná. Já opravdu nevím, komu to slouží,“ prohlásil ve Sněmovně. Z kauzy mají podle Hamáčka radost jen v Moskvě.
Hamáček potvrdil, že ve čtvrtek 15. dubna se uskutečnila schůzka za účasti zástupců tajných služeb.
- Sezam Zprávy konkrétně uvedly: že Hamáček je ve vážném podezření, že chtěl celou věc s Ruskem uhladit. Že jeho mise do Moskvy, kterou vydával za jakousi politickou kamufláž před oznámením vrbětického útoku, měla ve skutečnosti jiný cíl.
- Že chtěl do Moskvy odjet s plánem vyměnit mezinárodní skandál související s útokem ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnost, že by se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joe Bidena a Vladimíra Putina.
- Skutečné plány své cesty sdělil Hamáček podle několika zdrojů Seznam Zpráv účastníkům schůzky, která se kolem moskevské mise uskutečnila. Jednání se odehrálo ve čtvrtek 15. dubna večer v kanceláři ministra vnitra.
- Bylo to den poté, co Hamáček oficiálně veřejně oznámil, že se chystá do Ruska na jednání o vakcínách Sputnik V.
- Seznam Zprávy prý od několika účastníků jednání ověřily, že kromě vicepremiéra Hamáčka byli přítomni velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar.
- Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman“.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pro ČTK uvedl, že při schůzce s vicepremiérem Janem Hamáčkem rozhodně nenabyl dojmu, že by chtěl Hamáček kauzu Vrbětice jakýmkoliv způsobem utlumit, nebo ukončit.
Informace odmítl i nynější ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který byl před jmenováním členem vlády Hamáčkovým náměstkem na vnitru. „To, co napsal Janek Kroupa o údajném plánu ministra Hamáčka, je naprostý nesmysl, lež a neprofesionální novinařina,“ sdělil Kulhánek.
Beroun, Švejdar a Šimandl se podle zdrojů Seznam Zpráv snažili Hamáčka přesvědčit o tom, aby připravovanou cestu do Moskvy odvolal. Argumentovali tím, že v takovém případě žádný obchod není možný, natož, aby ho dělal ministr. Všichni tři Seznam Zprávám potvrdili účast na schůzce, ne však konkrétní obsah jednání. „V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu,“ sdělil serveru Šimandl.
Stanjura: Neměl si hrát na zpravodajce
Koalice spolu svolala v souvislosti s informacemi o možných motivech plánované cesty vicepremiéra do Moskvy mimořádnou tiskovou konferenci. Podle zástupců koalice by měli zástupci tajných služeb na uzavřeném jednání Sněmovny vysvětlit, jak probíhala jednání ohledně kauzy Vrbětice. Vedle Hamáčka by měl podle opozice záležitost vysvětlit i premiér Andrej Babiš (ANO).
„To jsou věci vlastizrádného charakteru,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová, podle níž chtěl Hamáček zvýšit vlastní prestiž. Ministr by podle ní měl okamžitě podat rezignaci.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl vliv Hradu i to, s kým chtěl Hamáček do Moskvy cestovat (s bývalým předsedou slovenského parlamentu a šéfem Slovenské národní strany Andrejem Danko, pozn. red.). „Je evidentní, že je to vláda Miloše Zemana,“ dodal s tím, že Hamáček si coby ministr vnitra a zahraničí neměl hrát na zpravodajského důstojníka.
Zhruba před dvěma týdny vypukla diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.
Podobně to vidí i jeho stranický kolega Martin Kupka. „Jestli chtěl opravdu Jan Hamáček v Moskvě vyměnit dva mrtvé a miliónové škody ve Vrběticích za Sputnik, měl by okamžitě opustit českou politickou scénu, a to přímo raketovou rychlostí. To je definice zrady státu i rozumu,“ uvedl na sociální síti.
„Vysvětlovat má co i premiér Andrej Babiš. Nechápu, jak mohl Hamáčkovi podepsat letadlo do Moskvy,“ řekl k tomu šéf lidovců Marian Jurečka.
Babiš k Jurečkovi: Je to lež
Premiér Babiš tvrdí, že se o schůzce vicepremiéra Hamáčka na vnitru dozvěděl z médií. Premiér to uvedl v reakci na výzvu zástupců koalice SPOLU, že by měl stejně jako Hamáček vysvětlit všechny okolnosti, které plánu vicepremiéra předcházely. K informaci, že měl Hamáčkovi podepsat letadlo do Moskvy, Babiš Právu sdělil, že „je to lež a pan předseda Jurečka by se měl omluvit“.
Ke kauze se pak na sociální síti vyjádřil i bývalý šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Ten skončil ve funkci jen několik dní před tím, než celá kauza kolem Vrbětic začala rezonovat Českem.
„Už vím, proč by operace Vrbětice se mnou nešla. Úkolem ministra není hrát zpravodajské hry na Twitteru. Tohle není dobrý signál pro spojence, které žádáme o solidaritu,“ napsal.
Za teroristický handl to označil lidovecký poslanec Marek Výborný. „Teroristický handl! I kdyby bylo týden před volbami, tak je toto na okamžitou demisi. A nenechte se zmást, Andrej Babiš je premiér, on nese odpovědnost,” řekl.
Utajené jednání už dnes
Poslanci se budou hned na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy. Bod navrhla koalice Spolu v návaznosti na zjištění serveru Seznam Zprávy. Připraveni k diskusi ve Sněmovně za zavřenými dveřmi jsou také šéf BIS Michal Koudelka, policejní prezident Jan Švejdar i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Zařazení bodu podpořili poslanci napříč politickým spektrem, pro hlasovaly i vládní kluby ANO a ČSSD. Proti jako jediná zvedla ruku poslankyně ANO Barbora Kořanová.
Aktualizace:
Sněmovna nedokončila debatu o zrušené Hamáčkově cestě do Moskvy, debata podle poslance KDU-ČSL Jana Bartoška přerostla v osočování. Poslanci se opět sejdou ve středu. Podle Jany Černochové z ODS při debatě nevystoupili premiér Andrej Babiš, šéfové tajných služeb, policejní prezident ani nejvyšší státní zástupce.
Místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM) upozornil poslance na to, že podle zákona o utajovaných skutečnostech je každý, kdo má přístup k utajované informaci, povinen zachovávat o ní mlčenlivost. Porušení této povinnosti by se řešilo podle trestního zákoníku, poznamenal. V sále navíc nemohly být zařízení schopná záznamu, jako jsou mobilní telefony, notebooky nebo takzvané chytré hodinky.
Jsem velmi pyšný na Českou republiku, jak se za kauzu postavila a jak ji řešila
Pavel Zeman | Nejvyšší žalobce
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po úterním tajné schůzi ve Sněmovně uvedl, že se za průběh jednání styděl. Podle dalších účastníků se poslanci osočovali a jednání natahovali faktickými poznámkami. „Styděl jsem se za to, jak jednání probíhalo a za způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 tuto trestnou činnost vyšetřují a strávili na tom měsíce času,“ okomentoval jednání Zeman.
Podle něj by mělo zároveň být Česko hrdé na to, jak se s kauzou Vrbětice vypořádalo. „Zvládli jsme to. Jsem velmi pyšný na Českou republiku, jak se za kauzu postavila a jak ji řešila,“ doplnil.