SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Druhá vlna | KOLÁŽ: The Guardian

Vše o covidu: Na severní Moravě začíná řádit mezi seniory

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Nákaza koronavirem v Moravskoslezském kraji se přesouvá do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let. Řekla to šéfka protiepidemického odboru krajské hygieny Irena Martínková. Obhajuje tím, proč v kraji znovu nařídili povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách.

Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava. Krajská hygienička Pavla Svrčinová varovala, že přibývají případy, které nemají souvislost s objevenými ohnisky. Hejtman kraje Ivo Vondrák ovšem zpochybnil nutnost všech zpřísněných opatření, která od pátku hygienici nařídili.

„Pandemie neodeznívá. V Česku si národ začal myslet, že když jsme tím prošli jednoduše, tak je všechno pryč. Ale není, ještě není konec. Když se podíváte na celková čísla – zatím pořád jdou přírůstky nahoru a svět je ve stoupající fázi. Byť je to zejména Asie – Indie a další země, Severní Amerika a Latinská Amerika. Nicméně jak se to po světě vlní, tak to zase může přetéct do Evropy. Ukazuje se totiž, že jsou protilátky velmi krátkodobé a vize, že by se podařilo promořit třeba celou republiku a tím být chráněni, je nesmyslná. Protilátky tak dlouho nevydrží,“ popsal pro Seznam Zprávy epidemiolog Roman Prymula.

„To, co se děje v USA, je až strašidelná situace a nechápu, že to k ní nechali dojít. Může nastat, že systém zahltí jedinci, kteří jsou starší a mají množství komorbidit – jsou na ventilátoru třeba tři týdny a potom umřou, zároveň ale ventilátor může potřebovat člověk, kterému je 25, a nedostane se na něj. Kvůli tomu se mu zhorší saturace kyslíkem – a je dobře popsáno z Číny i Itálie, že zhruba po třech dnech nízké saturace už člověka nezachránili ani na jednotce intenzivní péče,“ popsal.

Podle nařízení hygieniků platí znovu v celém Moravskoslezském kraji povinnost roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách.

Podle nařízení hygieniků platí znovu v celém Moravskoslezském kraji povinnost roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Původně zpřísněná opatření platila jen na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Vondrák prohlásil, že roušky v MHD jsou namístě. Ostatní opatření ale vnímá jako moc přísná, situace je podle něj stabilizovaná. „Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí,“ prohlásil Vondrák. „Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně,“ zdůraznil. S odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Martínková oponovala, že opatření musí být striktní, aby ochránila rizikové skupiny. „Byť se stabilizovala situace na Karvinsku, vyhaslo nám ohnisko na Dole Darkov, ale vznikla nová lokální ohniska v okrese Frýdek-Místek, v okrese Nový Jičín, v okrese Ostrava,“ řekla.

Krajská hygienička Svrčinová uvedla, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí.

Krajská hygienička Svrčinová uvedla, že v kraji začíná přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. „V úterý, středu, čtvrtek počet případů začal stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji,“ zdůraznila Svrčinová.

Na dotaz po rychlosti opatření uvedla, že situaci diskutovala s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a byl jasný požadavek zavést je co nejdřív. Podle Svrčinové se opatření zhruba po 14 dnech budou revidovat. Pokud se situace zlepší, přistoupí hygienici k uvolňování.

  • Největší ohniska nákazy zůstávají i po uklidnění situace na Karvinsku. Na Dole ČSM-Sever hygienici evidují 755 osob, nárůst o sedm lidí, na Dole ČSM-Jih je 348 pozitivních, o čtyři nové případy víc. Ve firmě Varroc Lighting Systems z Šenova u Nového Jičína hygienici po výskytu nákazy otestovali 400 lidí. „Dnes hlásíme tři nové pozitivní zaměstnance. Celkový počet pozitivních tak stoupl na 31, z toho 14 občanů Polska,“ uvedli.
  • Podle mediálního zástupce společnosti Ondřeje Činčury je většina pozitivně testovaných bez příznaků. „Ačkoliv výsledky naznačují, že zavedená bezpečnostní opatření byla úspěšná a napomohla zamezení dalšího šíření nákazy, krizový štáb vedení společnosti rozhodl o postupném testování všech zaměstnanců v závodě Nový Jičín, které začne v průběhu příštího týdne,“ konstatoval Činčura.

Ve čtvrtek současně přibylo v Česku 137 případů nákazy novým typem koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek za posledních šest dnů. Včera zatím laboratoře zjistily 70 nakažených. Aktuálně se s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, potýká 4599 lidí. Od března bylo zaznamenáno 13 682 potvrzených případů nákazy, vyléčilo se už 8725 lidí s covidem-19. Včera přibyly tři oběti této choroby, dosud v Česku zemřelo 358 lidí s covidem-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Opozice vyzvala Vojtěcha k rezignaci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se nechystá rezignovat kvůli vývoji situace a šíření koronavirové nákazy v Moravskoslezském kraji. Okamžité zavedení omezení, která včera nařídili krajští hygienici, podle něj nebylo šťastné. Uvedl, že hygienická stanice o plánu zavést opatření ministerstvo informovala před dvěma dny.

Opozice postup kritizovala a vyzvala Vojtěcha k odstoupení. Poukazovala na to, že vedení ministerstva i hygienici opakovaně uváděli, že se situace v regionu uklidňuje.

  • Zahraniční pracovníci ze zemí, které nejsou na seznamu bezpečných států kvůli šíření koronaviru, budou muset od pondělí 20. července dokládat negativní test. Zaměstnavatelé v Česku ho budou muset vyžadovat. Týká se to třeba zaměstnanců z Rumunska, Švédska, Bulharska či Portugalska.
  • „Od 20. 7. zavádíme povinnost pro zaměstnavatele, aby vyžadovali od svých zahraničních pracovníků ze zemí mimo seznam bezpečných (zelených) států, nyní tedy Švédska, a většiny zemí mimo EU, a pak z Bulharska, Rumunska a Portugalska před vstupem do zaměstnání negativní test na covid,“ uvedl Vojtěch. Dodal, že výsledky nesmí být starší než čtyři dny.

Současně NeFestival, který v Ostravě od středy pořádal organizační tým zrušeného festivalu Colours of Ostrava, skončil. Pokračování přehlídky znemožnilo právě nařízení hygieniků o okamžitém omezení počtu účastníků. Ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová označila rozhodnutí za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. Kvůli škodám zvažuje právní kroky.

Vojtěch konstatoval, že ho ani nenapadlo, že by se nějaká akce mohla v regionu konat. Epidemiologové podle něj už dříve upozorňovali, že se s pořádáním větších akcí v létě nedá počítat.

Vše o covidu: Na severní Moravě začíná řádit mezi seniory
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Stonjeková: Hřib v karanténě, náměstí místo náměstka a Minářovo ego