Václav Klaus | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Všechno, co probíhá, je jedna velká propaganda, zlobil se Klaus. Teď chytil covid

„Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ vzkázal mu Zeman

DĚKUJEME,
že sdílíte naše články
Podcasty
Nemáte čas anebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.

Bývalý prezident Václav Klaus, který patří k odpůrcům nošení roušek, onemocněl covidem-19. S odkazem na mluvčího Institutu Václava Klause Petra Macinku to uvedl server Lidovky.cz.

Macinka řekl, že Klaus, který dnes přednášel pro studenty Vysoké školy ekonomické, se během přednášky necítil dobře. Odjel proto na testy, které následně vyšly jako pozitivní. Vrátil se na vyšetření do Ústřední vojenské nemocnice, odkud se poté odjel léčit domů.

Bývalý prezident se proti vládním opatřením, která mají zamezit šíření koronaviru, vyslovoval opakovaně. Veřejně také uvedl, že se proti covidu-19 nenechá očkovat. K očkování ho vyzval současný prezident Miloš Zeman. „Nech se očkovat, Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ řekl.

Klaus několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor.

V lednu se pak zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace. Uvedl tehdy, že musí přestat jednosměrný diktát od vlády.

„Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí být povinné,“ doplnil tehdy.

Omezovat, to ano, ale zakazovat ne

V podcastu si pak můžete poslechnout, jak si někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý, který Klause ctí, nebere servítky. „Jsem zděšen. Nejde jim o zastavení nákazy. Jde o likvidaci ekonomiky kvůli propagandě. Hlavní motiv je volební kampaň, což považuji za zločin,“ kritizoval nedávno vládu.

„Nestrašte a nevyhrožujte,“ vzkázal podobně premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a někdejšímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) spolu se svými spolupracovníky Klaus.

„Považujeme za nutné říci právě teď zřetelně a nahlas, že strašení a vyhrožování občanům, jaké předvedli pánové Babiš a Prymula, je rezignací na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací,“ odmítá Klaus projev k občanům od předsedy vlády.

Nestrašme se, vzkázal exprezident

Jako příklad jak Klaus, tak jeho spolupracovníci uvádějí výroky o exponenciálním růstu nakažených. „Nestrašme se. Nepoužívejme výroky typu, že u nás nastal exponenciální růst počtu nakažených. To jen prozrazuje nedostatečnou znalost jednoduché matematiky. Počet nakažených – nemluvě o tom, že to není počet nemocných – exponenciálně neroste,“ píše v prohlášení Klaus spolu se šéfem politického odboru Klausovy prezidentské kanceláře Ladislavem Jaklem a s ekonomem a členem Národní ekonomické rady vlády Jiřím Weiglem.

Někdejší prezident pak vládní činitele upozornil, že už i připuštěním uzavření společnosti a ekonomiky, způsobují obrovské ekonomické náklady.

„Nejen lockdown ekonomiky a společnosti, ale i výroky o možném lockdownu z úst předsedy vlády mají v okamžiku jejich vyslovení obrovské ekonomické náklady. Zásadním způsobem už dnes podvazují veškerou ekonomickou aktivitu. Vzniká bludný kruh, který bude obtížné opustit,“ varoval Klaus.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Všechno, co probíhá, je jedna velká propaganda, zlobil se Klaus. Teď chytil covid
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
98
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.