Nyní čtete
Všichni to ví aneb Národní gauner
 
 

Postní doba se hodí k tomu, abychom trochu vykročili z obvyklého nazírání na různé záležitosti – z komfortní zóny; tak to dnes zkusím. Lidí, o nichž bude tento příspěvek, se nijak nezastávám. Vůbec je neznám, nic o nich nevím a ani mne nijak nezajímají. Jen o nich často slyším či čtu v médiích.

Český národ nemá jen tradiční hrdiny (Hus, Komenský, Masaryk) a tradiční padouchy (Sabina), máme i padouchy novodobé. Výstavní zločince pro moderní dobu. Jsou to lidé, o kterých „všichni ví“, že jsou to velcí lumpové, provedli strašné věci a patří za mříže. Společným rysem všech těchto lidí je, že nevypadají vůbec sympaticky a jsou velmi bohatí. Chudý kmotr je protimluv, něco jako hořký cukr.

Prototypem takového padoucha je Ivo Rittig,
který kromě poněkud veksláckého obličeje disponuje
i kriminální minulostí, protože si v base poseděl
ještě před rokem 1989.

Prototypem takového padoucha je Ivo Rittig, který kromě poněkud veksláckého obličeje disponuje i kriminální minulostí, protože si v base poseděl ještě před r. 1989. Rittig je noční můrou všech protikorupčních apoštolů; každou chvíli slyším jeho jméno jakožto synonymum mafiána nebo čtu výhrady ve smyslu „hrůza, on se zná s Rittigem“. Přitom stále nevím, co tedy Ivo Rittig spáchal.

Ano, četla jsem, že dostával nějaké drobné z každé prodané jízdenky na pražskou městskou hromadnou dopravu. Ale podle mne, kdyby dopravní podnik nabídl někomu takovou provizičku, většina lidí to s nadšením vezme. Takže to vidím mnohem více jako problém dopravního podniku než problém Rittigův. Pokud se z peněz dopravního podniku vyplácelo něco, co se vyplácet nemělo, nechť jsou za to příslušní zaměstnanci voláni k odpovědnosti. Nic proti tomu. Ale mohl by mi někdo srozumitelně a přehledně vysvětlit, co tedy ten Rittig provedl? A jak je možné, že za to tedy není odsouzen, když to všichni vědí? Jde po něm už léta státní represívní aparát. A výsledek? 

Monster truck a Porsche mezi ženami s právním vzděláním aneb Ivo Rittig se svou zástupkyní Karolínou Babákovou. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

A takových národních gaunerů máme více. Roman Janoušek například. O něm taky „všichni ví“, že dělal strašlivé věci, ovládal „celou Prahu“, telefonoval si s primátorem Bémem a vůbec, byl to kmotr. Dobře, beru to na vědomí. Jen mne občas tiše napadne, že telefonovat si s kolibříkem primátorem není ještě zakázané. A připadá mi zvláštní, že jediné, zač byl kdy tento kmotr odsouzen, je opilecký incident, při němž srazil autem ženu – a při vší úctě, to zvládne každá smažka, která najde v rauši v autě volant, na to nemusíte být kápo pražských zakázek. 

Také čtěte

Jak to, že všichni ví, jaký to je zločinec, ale stát s tisícovkami policistů, odposlechy, domovními prohlídkami, registry, kamerami, bezpečnostními službami, s celým svým aparátem, ho ještě při ničem nechytl a neusvědčil?

Tak nevím. To je pořád Rittig, Janoušek, Hrdlička nebo Holoubek (nevím, jak se přesně jmenuje a co dělá, ale bude to asi podobný případ nominálního padoucha), teď zase Íčko Langer, ten toho taky naprováděl… všichni to přece ví.

Ale odkud to ti lidé ví? Ví to někdo?

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
1
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Jediný správný tvar nepravidelného slovesa “vědět” ve 3. osobě množného čísla je “oni vědí”. Tady se chyba opakuje několikrát, dokonce i v titulku. Tak na to upozorňuji. Je smutné, jak málo lidí už umí správně česky.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru