KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím fragmentu ilustrace Eiko Ojala)

Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích a ruští agenti: vyjádření společnosti Imex Group, které zapadlo

Pokud jde o další false flag nebo další nebezpečný event, neměl by vyšumět do ztracena – jako údajný ricinový agent, kterého „odhalil“ Kundra z Respektu

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Andrej Babiš v pondělí požádá, aby byl odtajněn materiál BIS o zapojení ruských agentů do výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Je to přesně to, co je v danou chvíli potřeba udělat. V zásadě platí: Padni, komu padni. Je to natolik závažná věc, že ty informace musí být přesné, jasné, průkazné a veřejnost se o nich musí dozvědět.

Pokud tady příslušníci ruských tajných služeb operovali a nechali vybuchnout muniční sklad, je to nepřípustné. Pak není co řešit. Zhoršení vztahů s Ruskem je podmíněné, námi nezaviněné a Rusko samo sebe postaví do role nebezpečného státu. Zbytečně a nesmyslně.

Na druhou stranu, pokud tady jde o další false flag, manipulaci, fake nebo další nebezpečný event, neměl by vyšumět do ztracena. Jako údajný ricinový agent, pronásledující starostu Prahy 6 Koláře, kterého odhalil Kundra z Respektu. Tenhle typ eventů trvale poškozuje jak politiku, tak i společnost.

Nenápadná zpráva

Možná je i třena upozornit na malou a nenápadnou zprávu, kdy redaktory napadlo oslovili přímo zmíněnou firmu. Zlínský deník konkrétně oslovil Radka Ondruše, právního zástupce společnosti Imex Group, která měla ve ve Vrběticích uložen muniční materiál a zbraně.

„Každý, kdo chce zařízení z obchodních důvodů navštívit, musí jeho správcům předem poslat e-mail se žádostí, v jakém časovém rozmezí chtějí přijít; v případě cizinců musí dodat i kopie pasů. Čepiga s Miškinem se do Vrbětic objednali e-mailem, který byl podle policejní expertizy zbaven všech metadat. To znemožňuje určit, odkud přesně byl odeslán,“ píše Respekt.

Jednotka 29155

Pro vysvětlení: Agenti takzvané jednotky 29155 ruské vojenské rozvědky GRU byli v posledních letech podle médií více než výkonní. Stáli za převratem v Černé Hoře, pokusem o vraždu obchodníka se zbraněmi v Bulharsku či destabilizační kampaní v Moldávii. Akcí, která je dostala do zájmu médií, byla otrava bývalého agenta FSB Sergeje Skripala a jeho dcery. Do této jednotky přitom patří i oba Respektem zmiňovaní agenti, kteří měli stát za výbuchem ve Vrběticích v roce 2014.

Ale pokračujme: Firma o věci nechce absolutně spekulovat, nicméně podotýká: „V rozhodné době byla společnosti Imex Group ohlášena ze strany obchodního partnera jedna návštěva inspektorů, ta se však neuskutečnila. Jména (zmiňovaná Respektem), která jsou uváděna, nejsou Společnosti Imex Group známa,“ zdůraznil Radek Ondruš. Podle něj také společnost Imex Group neví, o jakém zmiňovaném e-mailu se mluví, a proto se k němu nemůže vyjádřit.

Jak je to s inspektory

Dále společnost uvedla, že pokud zahraniční kupující vyšle takzvané inspektory, tedy pracovníky, kteří mají zkontrolovat stav, balení, uložení, stáří a další informace o nabízeném vojenském materiálu, pošle prodávajícímu kopie jejich pasů a termíny, kdy na inspekci přijedou.

„Tyto údaje se přeposílají majiteli skladů (v tomto případě VTÚ – Vojenský technický ústav), který dává souhlas se vstupem těchto osob do areálu,“ přiblížil právní zástupce Imex Group. Jakým způsobem VTÚ bezpečnostní spolehlivost návštěv kontroluje, není podle něj jejich společnosti známo.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích a ruští agenti: vyjádření společnosti Imex Group, které zapadlo
Hodnocení čtenářů1 Hlas
98
98
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.