ILUSTRACE: archiv PPM

Výpadky penicilinu? Obávám se, že s výpadky léků se budeme potýkat delší dobu

Obrovským problémem je pak regulace cen – SÚKL nastavuje maximální cenu léku, který u nás jde do oběhu.

Lékárny řeší výpadek penicilinu, který se používá pro léčbu angíny. Postupně doprodávají své zásoby a stává se, že lék nemohou ani objednat u distribuce. Dodávky jsou často nesouvislé a lékárníci to neovlivní. „Za dvacet let praxe nepamatuju, že by nebyl penicilin,“ dodal předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Výpadek penicilinu evidují i praktičtí lékaři. Také podle Šonky, jak uvedl v MF DNES, se penicilin postupně vyprodává, takže v současné době není téměř nikde. „Máme informace, že výpadek bude dlouhodobý. To je zásadní problém, protože penicilin je základní antibiotikum na standardní infekce,“ upozornil.

My v okolních lékárnách už žádný penicilin nemáme, což je poměrně neštěstí.

Proč léky nejsou? Je to mix důvodů: zaprvé se nemusí přesně odhadnout, kolik léků bude v daném období třeba. Léky se totiž vyrábějí a distribuují na základě objednávek s jistým předstihem. Pokud se tedy špatně odhadne, kolik kterých antibiotik bude tou dobou zrovna třeba, tak dojdou, a bude trvat několik týdnů, než se vyrobí a distributory dodají další.

Obrovským problémem je zadruhé regulace cen – Státní ústav pro kontrolu léčiv nastavuje maximální cenu léku, který u nás jde do oběhu. Pokud se vám tedy masivně zvednou náklady na výrobu (což se v době inflace a drahých energií děje), přestane se vám vyplácet léky pro danou zemi dodávat. Raději si vyberete zemi, kde se vám to vyplatí víc. Obávám se, že s výpadky tohoto typu se budeme potýkat delší dobu. Cenová regulace obecně zpravidla zavání průšvihem v podobě nedostatku.

Dalším možným důvodem jsou různé dodavatelské překážky (když nějaká surovina třeba není nějakou dobu k dispozici) nebo byrokratické záležitosti, kvůli kterým se dodávky opožďují.

V lékárně vám snad vždy poradí nějakou rozumnou alternativu léku, v nutnosti po dohodě s lékařem (a s eventuálním vystavením jiného receptu na dálku).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Výpadky penicilinu? Obávám se, že s výpadky léků se budeme potýkat delší dobu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
58
58
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.