ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Výpadky penicilinu? Obávám se, že s výpadky léků se budeme potýkat delší dobu

Obrovským problémem je pak regulace cen – SÚKL nastavuje maximální cenu léku, který u nás jde do oběhu

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Lékárny řeší výpadek penicilinu, který se používá pro léčbu angíny. Postupně doprodávají své zásoby a stává se, že lék nemohou ani objednat u distribuce. Dodávky jsou často nesouvislé a lékárníci to neovlivní. „Za dvacet let praxe nepamatuju, že by nebyl penicilin,“ dodal předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Výpadek penicilinu evidují i praktičtí lékaři. Také podle Šonky, jak uvedl v MF DNES, se penicilin postupně vyprodává, takže v současné době není téměř nikde. „Máme informace, že výpadek bude dlouhodobý. To je zásadní problém, protože penicilin je základní antibiotikum na standardní infekce,“ upozornil.

My v okolních lékárnách už žádný penicilin nemáme, což je poměrně neštěstí.

Proč léky nejsou? Je to mix důvodů:

Zaprvé se nemusí přesně odhadnout, kolik léků bude v daném období třeba. Léky se totiž vyrábějí a distribuují na základě objednávek s jistým předstihem. Pokud se tedy špatně odhadne, kolik kterých antibiotik bude tou dobou zrovna třeba, tak dojdou, a bude trvat několik týdnů, než se vyrobí a distributory dodají další.

Obrovským problémem je zadruhé regulace cen – Státní ústav pro kontrolu léčiv nastavuje maximální cenu léku, který u nás jde do oběhu. Pokud se vám tedy masivně zvednou náklady na výrobu (což se v době inflace a drahých energií děje), přestane se vám vyplácet léky pro danou zemi dodávat. Raději si vyberete zemi, kde se vám to vyplatí víc. Obávám se, že s výpadky tohoto typu se budeme potýkat delší dobu. Cenová regulace obecně zpravidla zavání průšvihem v podobě nedostatku.

Dalším možným důvodem jsou různé dodavatelské překážky (když nějaká surovina třeba není nějakou dobu k dispozici) nebo byrokratické záležitosti, kvůli kterým se dodávky opožďují.

V lékárně vám snad vždy poradí nějakou rozumnou alternativu léku, v nutnosti po dohodě s lékařem (a s eventuálním vystavením jiného receptu na dálku).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Výpadky penicilinu? Obávám se, že s výpadky léků se budeme potýkat delší dobu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
58
58
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.