Ohledně předsedy senátu Miloše Vystrčila – v nadsázce toto hezké gesto, onu cesta na Tchaj-wan (jakkoli šlo spíše o předvolební vnitrostátní politiku) kvituji, a to i kvůli nehezké čínské rétorice, kterou jsem v této záležitosti zachytila.
Ano, je skvělé, že na chvilku máme i jiné téma, než jsou covid-19 a poněkud zmatečná koronavirová opatření z Babišovy dílny. Je skvělé, že jsme se na prchavý moment stali světovými, že se o nás psalo a že se možná někdo, kdo ohledně vztahů Čína – Tchajwan věděl doposud takříkajíc kulové, trochu vzdělal.
Co je už méně skvělé a co naopak už tolik nekvituji, je, že máme pomalu více zahraničních politik nežli názorů na to, jak covid zvládnout:
Něco řekne předseda Vystrčil, něco ministr zahraničních věcí Petříček, něco jiného prezident Zeman, něco jiného premiér Babiš, něco jiného kdekterý řadový ústavní činitel, něco jiného primátor Hřib, ač by se měl spíš starat o to, aby se dalo projet Prahou, a něco jiného stínový ministr zahraničí (a pokud opoziční strany vyvrhnou ze svých útrob dalšího nějakého, tak jistě i on zmíní odlišné stanovisko…)
Když jsi vítěz, máš navrch, máš lepší pozici a můžeš tedy i větší mírou zlepšovat svět, pomáhat lidem, pokud jsi na své ideály nezapomněl.
Ano, hezké gesto s nepěknými následky, jak už ukázala stopka pro vývoz pianin světoznámé značky Petrof do Číny. Dovolilo by si tohle Německo, Rakousko? A také, jak bychom zrovna my měli chtít po jiných zemích dodržování čehokoli, když neumíme sjednotit ani vlastní schizoidní zahraniční politiku?
To nepůsobí zrovna důvěryhodně. Přesněji řečeno, působí to jako zmatek. Nebo ještě přesněji – nepůsobí, ten tady prostě je.
Ale on to není jen nešvar zahraniční politiky. Stačí si vzpomenout na roušky… Ale to už jsme zase u tématu covid-19, už mlčím!
Já si dělám zatím svoje, tedy hlavně obchod. A vím, že v obchodě platí, že obchodník chce vyjednat nejlepší podmínky a zisk. A třebaže politika by měla být i o ideálech, bohužel se ta západní celosvětově smířila poklesle toliko s oním ziskem, který se stal synonymem pro vítězství. Když jsi vítěz, máš navrch, máš lepší pozici a můžeš tedy i větší mírou zlepšovat svět, pomáhat lidem, pokud jsi na své ideály nezapomněl.
Možná je to smutné, možná je to cynické, ale je to holá realita…
SOUVISLOSTI: Prezident Miloš Zeman nebude zvát šéfa Senátu Miloše Vystrčila v souvislosti s jeho cestou na Tchaj-wan na porady ústavních činitelů k zahraniční politice. Hlava státu to oznámila v rozhovoru s televizí Prima. Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan označil za klukovskou provokaci. Zeman připomněl, že každého čtvrt roku zve nejvyšší ústavní činitele na porady k zahraniční politice. „Tyto porady slouží k sjednocení různých názorů a mají dosáhnout kompromisu,“ popsal Zeman. Při různých názorech se využívá většinového hlasování a zbytek osazenstva se musí výsledku podřídit. „Já sám jsem takové hlasování dvakrát prohrál. Bylo to o případě oduznání samostatnosti Kosova a v případě přesunu naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Ale výsledku jsme se podřídil,“ uvedl prezident. Vystrčil v případě cesty na Tchaj-wan byl všemi přehlasován. Přesto tam jel. „Já z toho vyvozuji jediné, nebudu ho nadále zvát na tyto porady. Kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tu hru hrát,“ řekl Zeman. Vystrčil tvrdí, že prezident o jeho cestě na Tchaj-wan lže. Není podle něj pravda, že se schůzky k zahraniční politice se konají každého čtvrt roku. Poslední taková porada se konala v březnu, zatímco až začátkem června se Vystrčil podle svých slov rozhodl, že na Tchaj-wan pojede. „Kdybychom se scházeli po čtvrt roce, tak jsme se měli sejít v červnu,“ poznamenal Vystrčil. Cesta předsedy Senátu podle Zemana Česku nepřinese vůbec nic. „Chtěl bych připomenout, že Čína je po Německu druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka, Tchaj-wan je na 23. místě. A pokud Čína omezí naše exportéry, ujišťují vás, že na místo českých firem velmi ochotně nastoupí firmy z Francie, Velké Británie a podobně,“ řekl Zeman. (ČTK)