ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Výzva primáře dětského oddělení: Po covidu se u dětí může projevit životu nebezpečné onemocnění

Na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s touto nemocí

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Zveřejňujeme výzvu primáře Jiřího Havránka z Nemocnice Slaný:

Vážené maminky, tatínkové, babičky i dědečkové,

obracím se na vás jako primář dětského oddělení Nemocnice Slaný s velice závažnou informací týkající se COVIDU-19 a dětí.

U dětí ve věku 0 – 19 let za 2 – 6 týdnů po prodělané infekci (ale POZOR! – děti mohly prodělat infekci zcela nepozorovaně, rozhodně nemusí mít pozitivní výtěry!) se může vyskytnout velice závažné onemocnění, které se nazývá zkratkou PIMS (Pediatric Inflammatory Multisysteme Syndrome).

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného).

Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné!

Nás lékaře na dětském oddělení vede snaha udělat vše proto, abychom mohli podchytit pokud možno všechny potenciální pacienty a aby nám zbytečně neumíraly na COVID-19 i děti.

Proto, pokud má vaše dítě horečky > 38,5 °C trvající 3 a více dní a současně jsou přítomny 2 z následujících 5 příznaků:

  1. vyrážka,
  2. popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin),
  3. otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách;
  4. nehnisavý zánět spojivek,
  5. průjem, zvracení nebo bolesti břicha,

neprodleně navštivte naši dětskou ambulanci, kde na základě dalších vyšetření vyloučíme, nebo potvrdíme tuto diagnózu a podnikneme vše, co je třeba.

Při nejasnostech/nejistotě využijte v pracovní době i možnost telefonické konzultace na dětském oddělení naší nemocnice nebo emailové adrese: jiri.havranek@nemsl.cz.

prim. MUDr. Jiří Havránek

Je tento syndrom také infekční nemocí? Lze ho k něčemu přirovnat? 

  • PIMS sám o sobě již není infekční chorobou, objevuje se v době, kdy vlastní infekce už pominula. A to zhruba v rozmezí tří až šesti týdnů od jejího začátku. Podle všeho jde o patologickou reakci imunitního systému, která je vyprovokována nedávno proběhlou infekcí. Některé rysy syndromu připomínají již déle známý Kawasakiho syndrom. (Multisystémové onemocnění provází mj. vysoká horečka, zduření mízních uzlin, kožní a slizniční změny, postižení srdce, pozn. red.)

Jak ho lze léčit? 

  • Protože PIMS není infekční proces, antibiotika ani jiné protiinfekční léky nepomohou. U některých dětí je úspěšná léčba nitrožilně podanými imunoglobuliny a kortikoidy, u některých se pak zkoušejí nové druhy léčby.

K jak závažným stavům může tato reakce imunitního systému vést? 

  • PIMS může probíhat velmi závažně a může si vyžádat přijetí dítěte na jednotku intenzivní péče s nutností zavedení umělého dýchání přístrojem a provádění speciálních výkonů.
  • Většina nemocných se nakonec uzdraví, ale jsou zaznamenána i úmrtí. V USA registrovali k 8. 1. 2021 1659 případů PIMS, z nich 26 na syndrom zemřelo. Přesná statistika případů v Česku mi není známa, odhadem u nás asi dosud budou nejméně desítky případů.

Zdroj: Ivan Peychl, primář Pediatrického oddělení Nemocnice na Bulovce

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Výzva primáře dětského oddělení: Po covidu se u dětí může projevit životu nebezpečné onemocnění
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
59
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.