KOLÁŽ: PPM (vytvořeno z původní ilustrace deníku The New York Times)

WHO otočila. Už nevylučuje únik koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu

Měli Luc Montagnier, Richard Dearlove, Petr Čumakov anebo i Soňa Peková nakonec pravdu?

Podle deníku The Wall Street Journal čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům Světové zdravotnické organizace (WHO) primární data o prvních případech covidu-19. Ta by WHO pomohla určit, jakým způsobem a kdy se nový koronavirus poprvé začal v Číně šířit. Čínské úřady měly zamítnout žádost o poskytnutí podrobností o 174 případech covidu-19, které byly zaznamenány v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu.

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Světová zdravotnická organizace následně popřela dříve uvedené závěry vyšetřovacího týmu tvrdící, že je nepravděpodobné, že koronavirus SARS-CoV-2 unikl z virologické laboratoře ve zmíněném městě.

Přístup k zamítnutým primárním datům by WHO mohl umožnit vytvořit vlastní analýzu toho, kdy a jakým způsobem se virus začal v Číně šířit. Experti WHO také uvedli, že členské státy obvykle data potřebná pro šetření organizaci poskytují.

„Ukázali nám pár případů, ale není to stejné, jako kdyby dodali všechny, což je u epidemického šetření standardní,“ sdělil Dominic Dwyer, australský mikrobiolog a člen týmu WHO. „V takovém případě jsou naše možnosti interpretovat data omezené, i když druhá strana si může myslet, že jsou celkem dobré.“

Šetření WHO se zaměřuje na otázku, šířil-li se covid-19 v Číně již před začátkem prosince 2019, kdy čínské úřady oznámily prvního pacienta se symptomy. Podle týmu WHO ve dvou měsících předcházejících zaznamenání koronaviru ve Wu-chanu mělo 90 hospitalizovaných pacientů ve střední části Číny příznaky jako při onemocnění covid-19.

Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek na úterní tiskové konferenci uvedl, že podle dosavadních zjištění je virus SARS-CoV-2 pravděpodobně přírodního původu a jeho hostitelem mohli být netopýři. Že by virus unikl z laboratoře, je podle Embareka vysoce nepravděpodobné.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek na tiskové konferenci podle agentury Reuters ale řekl, že WHO zatím žádné hypotézy o původu covidu-19 nevyloučila: „Vyskytly se otázky, zda byly některé z hypotéz odloženy stranou. Poté, co jsem mluvil s některými členy týmu, bych chtěl potvrdit, že všechny hypotézy zůstávají otevřené a žádají si další analýzy a zkoumání.“

Peková je o umělém původu přesvědčena

Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. V tuzemsku molekulární genetička Soňa Peková již několikrát uvedla, že nový koronavirus byl vytvořen laboratorně, protože tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky, a nedopatřením unikl:

„Genom tohoto viru je jasně definován, má své stavební komponenty a na první pohled opravdu vypadá, že je z netopýra. Akorát cihličky, z nichž je stavba genomu postavená, jsou v některých oblastech atypické. Takže dům vypadá architektonicky stejně, ale cihly, jež byly použity na stavbu, jsou v některých důležitých místech jiné, než by člověk očekával. Všichni vědí, že v čínském Wu-chanu pracují s viry netopýrů.“

To, že je nový koronavirus, který má pocházet z netopýrů, tak zhoubný, považuje za Peková velké překvapení: „Je kolem něj hodně mlhy, nakonec se ale ukáže, kde je pravda. Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli.“

Co se tam zkoumá?

Na tom, že nový virus nemusí mít původ ve wuchanském tržišti, jak zní oficiální vysvětlení čínské vlády, nýbrž že mohl uniknout, ať už plánovaně či nešťastnou náhodou, právě z Wuchanského institutu virologie, se shodují i další odborníci a pozorovatelé.

O současném výzkumu v laboratoři ve Wu-chanu není mnoho informací, ale když zařízení vznikalo, měl být jeho prvním úkolem výzkum viru s nebezpečností BSL-3, který způsobuje krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Dalšími v pořadí měly být koronaviry, zejména SARS – tento výzkum už potřebuje laboratoř na úrovni BSL-4. A v budoucnu se pozornost vědců má obrátit také k ebole a horečce Lassa, které se vyskytují v Africe.

Už roku 2017 se ale objevily obavy, zda je wuchanská laboratoř dostatečně bezpečná, zejména v centru tak velkého města. Podle Richarda Ebrighta, molekulárního biologa z Rutgersovy university, virus SARS unikl z vysoce zabezpečených zařízení v Pekingu rovnou několikrát.

Objevitel HIV také zastává únik z laboratoře

Přitom i slavný francouzský virolog a držitel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství z roku 2008 Luc Montagnier je přesvědčen, že je covid-19 umělého původu. Na základě studie matematika Jeana-Claude Péreze Montagnier tvrdí, že by nový koronavirus mohl mít něco společného s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS.

Montagnier, objevitel viru HIV, uvádí, že je poměrně jasné, že byl koronavirus vytvořen v laboratoři, a dokonce specificky ukazuje na jednu z těch, které se nacházejí ve městě Wu-chan, uvedl server Le Parisien. „Přítomnost určitých částí viru HIV nemůže být náhodou,“ vysvětluje Montagnier. Podle něj se tak pravděpodobně jedná o nepovedený pokus vytvořit vakcínu právě proti AIDS, což by vysvětlovalo přítomnost částí viru v genomu.

„Vědci ve Wu-chanu dělali absolutní šílenosti“

I přední ruský mikrobiolog Petr Čumakov který je vedoucím vědcem Engelhardtského institutu molekulární biologie v Moskvě, tvrdí, že cílem vědců ve Wu-chanu bylo studium patogenity viru, a to nikoliv s podlým záměrem stvořit zabijáka. O tom, že právě z laboratoří v tomto městě se koronavirus rozšířil do celého světa, nepochybuje.

„Podle mého tam prováděli absolutní šílenosti. Například upravovali genom tak, aby byl virus schopný infikovat lidské buňky. Tohle všechno musí být nyní analyzováno. Celkový obraz možného vzniku současného koronaviru se začíná pozvolna objevovat,“ řekl Čumakov ruskému deníku Moskovskij Komsomolec. I on dodal, že Číňané podle něj možná modifikovali virus ve snaze objevit vakcínu proti HIV.

S Čumakovem se shoduje i jeho krajan profesor Dmitrij Edělev, který se o původu viru rozpovídal pro bulharskou tiskovou agenturu BTA. „Řada vědců na celém světě a přední britští a ruští virologové oficiálně prohlásili, že je to umělý virus. Má všechny znaky biologické zbraně. Jsou to dlouhá skrytá období, rychlý přenos, těžký průběh, obrovské množství komplikací, které přetrvávají i po uzdravení a vysoká úmrtnost. Úmrtnost v nemocnicích činí 3,6 procenta, ale kolik lidí umírá doma nevíme. Skutečná úmrtnost na tento virus bude stanovena později,“ uvedl Edelev.

Pět očí

Rovněž dokument zpravodajské aliance jménem Five Eyes (Pět očí), což je aliance anglofonních tajných služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Velké Británie, se zaměřuje, jak loni uvedla světová média, na možný původ koronaviru SARS-CoV-2. Dokument zmiňuje Wuchanský institut virologie a zejména výzkum koronavirů pod vedením vědkyně Š‘ Čeng-li. Ta se zabývá právě koronaviry u netopýrů. Institut koronaviry disponuje, jeden z nich má podle autorů zprávy genetickou shodu 96 procent s SARS-CoV-2.

Následně se americký ministr zahraničí Mike Pompeo (od dubna 2018 do ledna 2021) v rozhovoru pro stanici ABC rozhovořil o jasných důkazech toho, že nový koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu a Peking mezinárodnímu společenství zamezil v přístupu k informacím o tom, co se tam skutečně stalo.

„Existují nesmírné důkazy o tom, že vzešel odtud,“ prohlásil Pompeo s odkazem na laboratoř ve Wu-chanu. „Čína je známá sklonem infikovat svět a využívat laboratoří, aniž by respektovala normy,“ pokračoval. „Není to poprvé, co je svět vystaven nebezpečí kvůli viru pocházejícímu z čínských laboratoří,“ dodal v rozhovoru pro televizi ABC.

Poté i bývalý šéf britské tajné služby MI6 Richard Dearlove prohlásil, že koronavirus považuje za „virus uměle vytvořený člověkem“, který „náhodou“ unikl z čínských laboratoří. Svůj názor odvozuje od „důležitých vědeckých zpráv“, do kterých měl možnost nahlédnout a které podle něj jasně dokazují, že koronavirus vyvinuli čínští vědci. Informoval o tom list The Telegraph.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
WHO otočila. Už nevylučuje únik koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
94
94
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.