SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Moderátor Luboš Xaver Veselý glosuje situaci ohledně nedodržení karantény kvůli koronaviru redaktorkou ČT. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Xaver k ČT, která vyslala redaktorku po návratu z Itálie za seniory

Aktualizace:

Dostávám desítky zpráv, co si myslím o nedodržení karantény redaktorkou ČT. Zde tedy můj názor.

Svět se potýká s pandemií. Není to důvod k hysterii, ale rozhodně je to důvod k disciplíně. Počet nakažených v ČR každý den stoupá, přesto zůstávám opatrným optimistou. Proč? Vláda, hygienici, epidemiologové, doktoři, sestry, záchranáři, pracovníci v laboratořích Státního zdravotního ústavu, opoziční strany, organizátoři kulturních a sportovních akcí, redaktoři zpravodajských webů a zpravodajství v televizi, dále také i paní uklízečky, řidiči rozvozových služeb, řidiči kamionů, starostové, policisté státní i obecní… – ti všichni táhnou za jeden provaz, dělají co mohou ve snaze minimalizovat následky.

Sleduji to s velkým obdivem a respektem. Nejsem jeden z těch, kteří po kilech nakupují konzervy a těstoviny, ale i ty prázdné regály dokazují jednu věc – že my Češi nic nepodceňujeme. Nemoc s označením COVID-19 zatím nemá vakcínu ani lék, přesto už dnes dobře víme, co na ní alespoň částečně zabírá. Disciplína, opatrnost a pokora.

Tím se dostávám k tomu, co mě šokovalo na případu redaktorky České televize. Rozumím tomu, že ještě před pár dny a týdny se nebezpečí zdálo trochu vzdálené. Umím pochopit, že když má někdo dlouho dopředu naplánovanou dovolenou, že to prostě riskne a jede si zalyžovat. Ale je několik okolností, které si dovolím veřejně komentovat. 

1) Zveřejnit coby redaktor veřejnoprávní televize fotku z lyžování v italských Dolomitech s ironickým hashtagem #zapanikou chce přinejmenším hroší kůži vůči tisícům obětí, které si tahle odporná nemoc vyžádala.

2) Zhruba ve stejnou dobu, co se z lyžovačky vrátila redaktorka ČT, organizovala televize Prima FTV předčasný návrat svého moderátora Romana Šebrleho, a byť to v té době nebylo povinné, šel pan Šebrle dobrovolně na 14 dní do karantény. Oproti tomu redaktorka ČT nejenže se předčasně nevrátila, ale do žádné karantény nenastoupila.

Koronavirus, který způsobuje nemoc COVID–19. | FOTO: archiv ppmagazínu.com.

3) Teď přichází neuvěřitelná pasáž. Podle serveru Expres.cz redaktorka vyrazila do práce, dále na fotbal, a POZOR – přesně před týdnem, kdy už u nás zcela prokazatelně bylo několik nakažených (v Itálii jich byly skoro 4 tisíce), vyrazila tato redaktorka mezi osmdesátileté seniory v domově důchodců točit jakousi reportáž!

4) Ta samá Česká televize se tou dobou věnovala tomu, zda karanténu dodržuje kancléř prezidenta po návratu z Pekingu v Číně, tedy z oblasti, kde bylo tou dobou na rozdíl od Itálie 8 nakažených na 23 milionů obyvatel. ČT na Vratislava Mynáře nasadila tým reportérů, který každý den zjišťoval, zda a jak dodržuje karanténu. 

5) Ta samá Česká televize poté, co se jí redaktor serveru Expres na případ dotáže, odpoví ústy tiskové mluvčí, že dotaz je zcela scestný

Vážená Česká televize, vážená paní redaktorko, vážení nadřízení paní redaktorky. Nebudu do vás lacině dloubat, nebudu vás pranýřovat. Ale uvědomte si prosím jedno. Celá země dělá, co může.

Když už se nehodláte přidat, alespoň o jedno vás žádám. Mějte úctu alespoň k seniorům. Jak asi teď musí být dotyčným seniorům z Uhříněvsi, kteří ví, že NA ROZDÍL OD VÁS spadají do rizikové skupiny nad 65 let a byli v kontaktu s potenciálně nakaženou osobou (inkubační doba může být až 14 dní).

Minimálně se jim omluvte a udělejte něco pro to, ať se to neopakuje. Možná jste si v té době neuvědomovali, jak vážná situace je a jak nerozumné to bylo. Tak pro to pojďte něco udělat alespoň teď. Vysvětlete paní tiskové mluvčí, jak má odpovídat na dotazy, a i když si nepochybně na Kavčích Horách o opatřeních této vlády myslíte své, respektujte je. Třeba to pomůže tomu, abychom začali respektovat my vás. My, vaši koncesionáři. 

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
100

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Přehled opatření, která začínají platit od pondělí