Nyní čtete
Z léků proti novému typu koronaviru se zdá být nejslibnějším favipiravir

Z léků proti novému typu koronaviru se zdá být nejslibnějším favipiravir

  • V Česku je 1 165 nakažených, v neděli zemřel první pacient, šlo o 95letého muže, který měl další zdravotní problémy.
  • Vláda v pondělí rozhodla o prodloužení omezení o další týden, tedy do 1. dubna.
  • Zároveň rozhodla o odložení EET, schválila kurzarbeit nebo odpuštění minimálních záloh OSVČ na půl roku.

Univerzity, nemocnice a zejména farmaceutické firmy se snaží přivést na trh lék, který by měl prokázanou účinnost proto viru SARS-COV-2, způsobující nemoc covid-19. Náskok mají zejména v Číně, kde vrchol epidemie probíhal před několika týdny a nyní tam probíhají desítky klinických studií.

Farmaceutická firma Gilead, jak píše server otevřenézdravotnictví.cz, vyvíjí pro tyto účely remedesvir, o jehož použití se v rámci klinické studie uvažuje také v Česku. Podle všech údajů je nejdále pravděpodobně favipiravir, který je již licencován pro léčbu influenzy v Japonsku a nyní má novou studii přímo u nemocných s covid-19.

V tabulce je přehled všech potenciálních léčiv, které se pro léčbu covid-19 testují:

LékPoužitíÚčinekKlinické zkoušky
FavipiravirChřipkaInhibitor RNA polymerázyANO
RemdesivirNemá/jen studieNukleotidový analogANO
ChlorochinMalárieInhibitor hem polymerázyANO
Interferon alfa-2bHepatitida-CModulátor imunityANO
Ritonavir + lopinavirHIV/AIDSInhibitor proteázyANO
TocilizumabRevmatoidní atrtritidaProtizánětlivýANO, používán v Číně při covid-19
SarilumabRevmatoidní atrtritidaProtizánětlivýZatím NE

20. března 2020 byly na webu medRxiv, který zveřejňuje zatím nerecenzované a nepublikované vědecké články, publikovány výsledky randomizované studie, která srovnávala účinnost favipiraviru ve srovnání s arbidolem u 240 pacientů se zánětem plic (pneumonie) hospitalizovaných pro covid-19 ve třech nemocnicích v Číně. Jako primární parametr účinnosti bylo zvoleno vymizení příznaků během 7 dnů léčby (snížení horečky, úprava dýchacích obtíží, normalizace saturace krve kyslíkem a ústup kašle).

Také čtěte

Ve skupině favipiraviru dosáhlo klinického cíle 71,43% pacientů, což bylo významně více než ve skupině arbidolu (55,86%). Ve skupině favipiraviru bylo také zjištěno, že příznaky ustupují rychleji než ve skupině arbidolu.

Favipiravir je lék proti viru influenzy, který cílí na virovou RNA polymerázu a jejím tlumením zpomaluje množení viru v lidských buňkách. Favipiravir již byl registrován v Japonsku a je součástí strategických zásob země pro případ pandemie chřipky. Arbidol byl již v minulosti proti chřipce používán v Rusku a Číně a opět byl znovu objevem v souvislosti s pandemií covd-19.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru