SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Koronavirus | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Z léků proti novému typu koronaviru se zdá být nejslibnějším favipiravir

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
47

Univerzity, nemocnice a zejména farmaceutické firmy se snaží přivést na trh lék, který by měl prokázanou účinnost proto viru SARS-COV-2, způsobující nemoc covid-19. Náskok mají zejména v Číně, kde vrchol epidemie probíhal před několika týdny a nyní tam probíhají desítky klinických studií.

Farmaceutická firma Gilead, jak píše server otevřenézdravotnictví.cz, vyvíjí pro tyto účely remedesvir, o jehož použití se v rámci klinické studie uvažuje také v Česku. Podle všech údajů je nejdále pravděpodobně favipiravir, který je již licencován pro léčbu influenzy v Japonsku a nyní má novou studii přímo u nemocných s covid-19.

V tabulce je přehled všech potenciálních léčiv, které se pro léčbu covid-19 testují:

LékPoužitíÚčinekKlinické zkoušky
FavipiravirChřipkaInhibitor RNA polymerázyANO
RemdesivirNemá/jen studieNukleotidový analogANO
ChlorochinMalárieInhibitor hem polymerázyANO
Interferon alfa-2bHepatitida-CModulátor imunityANO
Ritonavir + lopinavirHIV/AIDSInhibitor proteázyANO
TocilizumabRevmatoidní atrtritidaProtizánětlivýANO, používán v Číně při covid-19
SarilumabRevmatoidní atrtritidaProtizánětlivýZatím NE

20. března 2020 byly na webu medRxiv, který zveřejňuje zatím nerecenzované a nepublikované vědecké články, publikovány výsledky randomizované studie, která srovnávala účinnost favipiraviru ve srovnání s arbidolem u 240 pacientů se zánětem plic (pneumonie) hospitalizovaných pro covid-19 ve třech nemocnicích v Číně. Jako primární parametr účinnosti bylo zvoleno vymizení příznaků během 7 dnů léčby (snížení horečky, úprava dýchacích obtíží, normalizace saturace krve kyslíkem a ústup kašle).

Ve skupině favipiraviru dosáhlo klinického cíle 71,43% pacientů, což bylo významně více než ve skupině arbidolu (55,86%). Ve skupině favipiraviru bylo také zjištěno, že příznaky ustupují rychleji než ve skupině arbidolu.

Favipiravir je lék proti viru influenzy, který cílí na virovou RNA polymerázu a jejím tlumením zpomaluje množení viru v lidských buňkách. Favipiravir již byl registrován v Japonsku a je součástí strategických zásob země pro případ pandemie chřipky. Arbidol byl již v minulosti proti chřipce používán v Rusku a Číně a opět byl znovu objevem v souvislosti s pandemií covd-19.

Z léků proti novému typu koronaviru se zdá být nejslibnějším favipiravir
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
47

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Ritalin je bezpečný, na ADHD zabírá, říká šéf dětské psychiatrie