SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Z nabídky mizí filmy kritizované za rasismus. Vadí i Forrest Gump

HBO stáhla Jih proti Severu

Policie v akci v USA | FOTO: archiv PressPort Magazínu
Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
0

Poskytovatelé on-line filmů a seriálů stahují z nabídky snímky kritizované za rasové stereotypy či policejní brutalitu. Činí tak v souvislosti s celosvětovými protesty proti rasismu, které spustila smrt amerického černocha George Floyda, jehož koncem května při zatýkání udusil bělošský policista.

Z nabídky mizí třeba i filmová klasika Jih proti Severu (v originále Gone with the Wind), která byla natočena v roce 1939. Společnost HBO ji dočasně stáhla, přičemž seznam „problematických filmů“ se v Americe stále rozšiřuje. Nyní americký server Variety takto označkoval i Forresta Gumpa a dobrodružný snímek Indiana Jones a chrám zkázy, i když připouští, že mají prý jisté umělecké kvality.

„Film je produktem své doby a zobrazuje některé etnické a rasové předsudky, které byly bohužel v americké společnosti běžné. Tato rasistická vyobrazení byla špatná tehdy a jsou i dnes. Cítili jsme, že ponechání titulu bez vysvětlení a odsouzení by bylo nezodpovědné,“ sdělila ke snímku Jih proti Severu podle časopisu Variety společnost HBO.

Film se do nabídky vrátí, avšak s upozorněním na historický kontext a odsouzení rasistických scén.

Odstranění romantického filmu oceněného osmi Oscary následuje poté, co k tomuto kroku v názorovém sloupku v deníku Los Angeles Times vyzval scenárista otrokářského dramatu 12 let v řetězech. Podle něj film podporuje rasové stereotypy a velebí otrokářství na americkém předválečném Jihu.

Co ale vadí na Forrestu Gumpovi? Podle Variety je blahosklonný k pacientům s AIDS a vietnamským veteránům a nepřátelský k různým aktivistům a k undergroundové kultuře. A jako bonus dodává, že hlavní postava se jmenuje podle člena Ku Klux Klanu.

Policie v akci v USA | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Také Harrison Ford a režisér Steven Spielberg mají problém. Indiana Jones a chrám zkázy je prý nekorektní, neboť „stereotypně zobrazuje Indii a hinduistické zvyky“. Exotičtí „záporňáci“ jsou zobrazeni jako primitivní a krvelační.

Další problematický je, jak upozornili novinky.cz, film Tenkrát v Hollywoodu Quentina Tarantina. Podle Variety můžeme snadno přehlédnout, jak zpátečnický je prý tento snímek o dvou bílých mužích středního věku. Asiat Bruce Lee je prý zobrazen „kontroverzně“ a vypadá to, že černošské obyvatelstvo vůbec neexistuje. Navíc Mexičané pracují ve filmu jako sluhové nebo servírky.

Malá Velká Británie

Britská vysílací společnost BBC a streamovací služba Netflix přestaly nabízet komediální seriál Malá Velká Británie. Obě společnosti rozhodnutí odůvodnily tím, že se „časy změnily“.

Krok vyvolal rozhořčené reakce některých fanoušků, kteří tvrdili, že lidé by měli dostat možnost „vlastní volby“. Jiní však rozhodnutí o stažení z nabídky kvitovali – nelíbily se jim například scény, kdy si David Walliams nanášel make-up na obličej, aby předváděl černošskou ženu.

Oba představitelé hlavních rolí, Matt Lucas a David Walliams, již dříve řekli, že v dnešním kontextu jim přijdou vtipy o transvestitech či černoších nevhodné a že by je nyní pojali jiným způsobem.

Konec 31letého seriálu

Americká kabelová televize Paramount Network oznámila, že v reakci na protesty proti policejní brutalitě po 32 sériích ukončuje úspěšný seriál Policie v akci USA. V dokumentární reality show mohli diváci od roku 1989 sledovat strážce zákona při skutečných akcích v terénu.

Společnost nejprve odložila pondělní premiéru 33. série, v úterý pak oznámila plné stažení seriálu z nabídky. „Policie v akci USA není v nabídce Paramount Network a v současnosti ani v budoucnosti se do ní nevrátí,“ uvedla.

Za více než tři dekády vysílání byla show předmětem kritiky za posilování stereotypů ohledně etnického původu delikventů. Režisér a spisovatel Dan Taberski upozornil na případy, kdy byli domnělí pachatelé nuceni podepsat dokument, v němž se zříkali svých práv. Kritizoval také, že policie měla možnost promlouvat do postprodukčního procesu tak, aby byli policisté zobrazováni v co nejpříznivějším světle.

Na listu i Schwarzenegger

Také snímek Pravdivé lži s Arnoldem Schwarzeneggerem má problém. Arabské postavy jsou totiž prý vyobrazeny jako náboženští fanatici a teroristi. Mlčení jehňátek režiséra Jonathana Demma zase údajně špatně zobrazuje transgender vraha. West Side Story údajně ukazuje, že Portoričané jsou gangsteři, a problémové mají být také filmy Stopaři s Johnem Waynem, Špinavý Harry s Clintem Eastwoodem, Holiday Inn, Než jsem tě poznala a další.

Z nabídky mizí filmy kritizované za rasismus. Vadí i Forrest Gump
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Minářovi stoupla moc do hlavy