SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Žena s ochranou dýchacích cest v Praze. | FOTO: Gabriel Kuchta/Getty Images

V pátek 11 105 případů. Zeman chce po policii přísnější pokutování

Vláda v pátek schválila odklad EET do konce roku 2022

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94
94

Vůbec prvně za den překonal denní přírůstek hranici deseti tisíc. V pátek přibylo 11 105 nakažených novým typem koronavirem. O 1 400 více než ve čtvrtek.

V nemocnicích přibylo za poslední den 200 pacientů. Z infekce se tak momentálně léčí 3 120 lidí, z toho 551 je v těžkém stavu. Do statistik bylo také ke včerejšímu dni zapsáno 25 úmrtí. Nejčernějším dnem epidemie tak zůstává pondělí s 63 zemřelými.

Prezident Miloš Zeman vyzval národ, aby lidé nosili roušky a naslouchali odborníkům. Podpořil také protiepidemická opatření vlády. Myslí si, že vláda by mohla někdy lépe komunikovat. „Jsme v situaci, kdy o lidské životy bojují naši zdravotníci, a já bych jim chtěl vyjádřit úctu, obdiv a poděkování,“ řekl.

Poznamenal, že když lidé z pohodlnosti roušku sundají, ohrozí tak své blízké i sami sebe. Skončil podle něj čas domluv. „Požádal jsem ministra vnitra Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou povinné,“ uvedl. Podobně se podle něj zachovalo Bavorsko či Francie.

Vláda současně v pátek schválila odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.

Odklad evidence se bude týkat nejen stávajících oborů, ale i spuštění poslední fáze EET pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.

V areálu výstaviště v pražských Letňanech pak vznikne polní nemocnice až s 500 lůžky. Plán v pátek vláda taktéž schválila, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet ve svém nařízení povolal 260 vojáků v činné službě, aby nemocnici vybudovali, částečně obsluhovali a poskytovali zde zdravotní služby. Vzhledem k velikosti nemocnice mají vojenské lékaře posílit i civilní.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
V pátek 11 105 případů. Zeman chce po policii přísnější pokutování
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
94
94

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
V síti: Muži z dokumentu hrozí až 12 let vězení za sexuální nátlak