SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
FOTO: archiv PressPort Magazínu

Vědci varují: Česku hrozí až 15 tisíc mrtvých

Pravidelně aktualizujeme: Počet obětí z řad nakažených stoupl za středu o 35 na celkových 1172

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
99

Počty potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku den po dni rekordně rostou. Během středy přibylo 9544 prokázaných nákaz koronavirem, což je dosud nejvyšší číslo. Aktuálně nakažených je přes 77 000, uvedlo po středeční půlnoci ministerstvo zdravotnictví. Počet obětí z řad nakažených stoupl za středu o 35 na celkových 1172.

Od začátku měsíce pak stoupl počet úmrtí z řad infikovaných v ČR o 501, což je víc než dvojnásobný počet nežli za celé září. V nemocnicích je podle údajů ze středečního večera hospitalizováno 2678 pacientů s koronavirem. Stav 518 z nich je těžký.

Strmý nárůst počtu nakažených koronavirem a s tím související nárůst úmrtí katapultoval Českou republiku do popředí žebříčku počtu zemřelých na 100 000 obyvatel. Za poslední týden se Česko dostalo ve statistikách na čtvrtou příčku ve světě. Počet úmrtí byl pro vládu dlouhou dobu měřítkem úspěšného zvládání epidemie.

K přísnému a nekompromisnímu „osobnímu lockdownu” vyzvala skupina českých vědců vzhledem k rekordnímu nárůstu počtu lidí s covidem, přičemž křivka růstu exponenciálně roste. Vědci varují, že když obyvatelé nebudou dodržovat opatření jako nošení roušky, a zejména omezení osobních kontaktů, budou umírat tisíce lidí.

Výzva: Petráček i Smejkal

Pod výzvu, která se šíří v podobě souboru na službě Dropbox, jsou mezi sedmi podepsanými například jaderná inženýrka Dana Drábová, rektor ČVUT a částicový fyzik Vojtěch Petráček či hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

Následky mohou být podle nich fatální. Podepsaní experti predikují, že důsledkem této situace bude pět až 15 tisíc mrtvých do konce roku. V nemocnicích může nastat chaos a lékaři budou stejně jako v Itálii nebo New Yorku postaveni před volbu, koho ošetřit, a koho nechat zemřít.

Nejrychleji se nemoc nadále šíří na Uherskohradišťsku. Druhým nejpostiženějším okresem je Plzeň-sever, následuje Žďár nad Sázavou.

V Praze, Středočeském Jihomoravském, Zlínském a Královehradeckém kraji se nákaza koronavirem šíří komunitně. V případě mužů je nejvíce nakažených ve věkové skupině 25 až 34 let. U žen se věková hranice posunula do kategorie 45 až 54 let.

Současně záchranné programy, o kterých ministři vedli debatu se zástupci podnikatelů už od víkendu, dostaly ve středu konkrétní podobu. Alespoň ty, jež covidem postižení podnikatelé považují za akutní. Další formy pomoci mají následovat po pátečním jednání vlády.

Omezení plánovaných operací a péče

Protože počty hospitalizovaných v posledních týdnech výrazně vzrostly, ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) se dohodl s řediteli fakultních nemocnic na omezení plánovaných operací a péče.

Kapacitu a lůžka, která se tak uvolní, mají zdravotnická zařízení připravit pro pacienty s covidem.

Podle Prymuly se bude muset původně plánovaný počet míst pro nemocné s koronavirem zdvojnásobit, lůžka mohou být i na stadionech nebo v halách. Jaký by měl jejich počet být, ministr ve středu neupřesnil.

Výstavba lůžkových kapacit začne v sobotu

Zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice by měl stát začít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) už tento víkend. Nakoupit plánuje 3000 postelí od firmy Linet, navíc od stejné firmy 1000 lůžek pro těžké případy. Babiš také řekl, že kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil s bavorskou stranou.

Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá.

Andrej Babiš (ANO)| ministerský předseda

Začít stavět náhradní kapacity bude podle Babiše nejlépe už tento víkend. „Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ konstatoval. K nákupu nových lůžek uvedl, že ve státních hmotných rezervách jsou, ale zřejmě nebudou stačit.

V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, sdělil ve čtvrtek vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD). 

Stát proplatí i 100 procent superhrubých mzdových nákladů

Pomocné či záchranné programy už nejsou plošné, ministři je zaměřili jen na konkrétní a aktuálně covidem postižené obory. Podnikatelé i zástupci jejich oborových svazů kvitují, že si vláda s přípravou konkrétní pomoci pospíšila. I když ještě uplynou dny nebo spíš týdny než konkrétní peníze k žadatelům dorazí. 

Nyní stát například proplatí zaměstnavateli celých 100 procent superhrubých mzdových nákladů v případě lidí, kteří musejí zůstat doma kvůli nuceně uzavřenému podniku, takzvaně na překážkách. A to ve výši do 50 tisíc korun. V případě lidí, pro něž by podnik práci měl, ale musejí zůstat doma v karanténě, se nic nemění. Stát proplatí 80 procent částky, kterou jim na úrovni nemocenské vyplácí firma. V obou případech vláda ve středu prodloužila platnost Antiviru A do konce letošního roku.

Stejně tak je sporné nebo spíš už nereálné obnovení programu Antivirus C, jímž stát promíjel platbu pojistného na sociální zabezpečení ve firmách do 50 zaměstnanců.

České dráhy omezí spoje

České dráhy kvůli koronavirové pandemii a poklesu zájmu o cestování od pondělí omezí své spoje. Jedná se o dálkové spoje objednané ministerstvem dopravy.

Dopravce omezí provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína. Další omezení čeká cestující v úsecích v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a Ostrava – Čadca.

„Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření ministerstva zdravotnictví, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Zároveň je prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně online prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby,“ apeloval dopravce.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vědci varují: Česku hrozí až 15 tisíc mrtvých
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
99

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Filosof Hauser: Protibabišovské demonstrace lze chápat jako metapopulismus bez hlavy