KOLÁŽ: PPM

Rozsudek: Za zcizení vibrátoru si má muž odsedět dva roky

Sogel si ponechal lhůtu na odvolání.

Dva roky má strávit za mřížemi Lubomír Sogel z Kopřivnice, který v době nouzového stavu ukradl vibrátor za 499 korun v drogerii ve Frenštátě pod Radhoštěm. Soudce Jaromír Pšenica uvažoval i o udělení trestu pod spodní hranicí, ale vzhledem k tomu, že je Sogel recidivista, nakonec dostal dvouletý trest. Sogel si ponechal lhůtu na odvolání. Hlavní líčení trvalo necelou půl hodinu.

justice
Rubrika Justice se zabývá nezávislostí justice a vším, co s tématem souvisí.

Soudce Pšenica Sogelovi zároveň zrušil při rozhodování o prodloužení vazby jeden z vazebních důvodů. Odůvodnil to tím, že s ním už má osobní zkušenost, že se vždy dostavil k soudu a nikdy se mu nevyhýbal. Ve vazbě tak zůstává kvůli možnému pokračování v trestné činnosti.

Soudce promluvil v rámci hlavního líčení také o legislativním nedostatku v souvislosti se zpřísněnými opatřeními kvůli podobným situacím jako byl jarní stav nouze. Ten zpřísnil tresty i za bagatelní trestnou činnost. „Proto vznikají tyto absurdní situace, kdy někdo ukradne vibrátor nebo 10 rohlíků a hrozí mu dva až osm let,“ řekl Lukáš Seibert.

Ve vazbě je už dva měsíce

Lubomír Sogel je ve vazbě už dva měsíce. Policie ho konkrétně obvinila, že 6. dubna ukradl v DM drogerii ve Frenštátě pod Radhoštěm vibrátor značky Durex Play Pure Fantasy. Erotickou hračku si měl v obchodě strčit do bundy a odejít bez zaplacení. Detektivové ho následně identifikovali za pomoci bezpečnostních kamer.

Obviněný sám při vazebním zasedání deklaroval svůj zájem na změně svého chování tak, aby nebyl spojen s pácháním trestné činnosti. Nicméně jeho vyjádření soud hodnotí v kontextu vedeného trestního stíhání pouze jako účelový obrat jeho obhajoby, kterou se snaží docílit toho, aby se vyhnul vzetí do vazby. Značná míra jeho disociálního jednání, když nemá žádné zábrany dopouštět se krádeží ve společensky závažné situaci, ani s ohledem na předchozí odsouzení či vedené trestní stíhání, rozptyluje jakékoliv možnosti úvah nahrazení vazby jiným opatřením, neboť sledovaného účelu by v jeho případě zjevně nebylo možné dosáhnout, odůvodnil rozhodnutí o vazbě soudce Miroslav Čaňo. Sogel má v rejstříku trestů 23 záznamů, převážně za krádeže a nemá trvalé bydliště.

Angyalossy: Přísnost je na místě

Přísnější tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu odpovídají podle předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho zákonu i okolnostem. Trestní zákoník u některých trestných činů spáchaných v nouzovém stavu zvyšuje sazbu oproti jejich spáchání v běžnému období. Podle Angyalossyho jde o varování pro potenciální pachatele, aby nezneužívali situaci, kdy stát a jeho obyvatelé mají závažné problémy a jejich pozornost musí být kvůli ochraně životů a zdraví obrácena primárně jinam než například na ochranu majetku.

„Člověk, který tohoto nedbá, se pak nemůže divit, že je trestán výrazně přísněji,“ řekl Angyalossy. V obecné rovině ani u drobných krádeží v nouzovém stavu nevidí důvod k mimořádnému snižování trestů pod dolní hranici zpřísněné trestní sazby.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Rozsudek: Za zcizení vibrátoru si má muž odsedět dva roky
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
95
95
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.