SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Za zcizení vibrátoru je muž stále ve vazbě. Soudkyně se obává opakování krádeží

KOLÁŽ: PressPort Magazín
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96

Obava, že bude obviněný obdobné trestné jednání opakovat, je zde jednoznačně dána. Takto odůvodnila soudkyně Krajského soudu v Ostravě zamítnutí stížnosti proti vazbě v kauze ukradeného vibrátoru za 499 korun v případě zpřísněných opatření v době pandemie koronaviru. Informuje o tom Česká justice.

Čtyřiatřicetiletý Lubomír Sogel z Kopřivnice odcizil v době vyhlášeného nouzového stavu erotickou pomůcku za necelých pět set korun. Kvůli tomu už je přes měsíc ve vazbě a neuspěl ani se stížností proti ní.

K soudu tak bude nejspíš přivážen eskortou vězeňské služby. Sogelovi hrozí nejspíš nepodmíněný trest. A ne zrovna nízký, ve srovnání s tím, co bylo objektem jeho rukou, tak v rozmezí dvou až osmi let za mřížemi.

Měsíční průtah

Lubomír Sogel ukradl 6. dubna 2020 v DM drogerii vibrátor značky Durex Play Pure Fantasy za 499 korun. Vibrátor si měl v obchodě strčit do bundy a odejít bez zaplacení. Policie ho následně identifikovala za pomoci bezpečnostních kamer a svědectví prodavačky.

Soud v Novém Jičíně na Sogela kvůli krádeži vibrátoru za necelou „pětistovku“ uvalil vazbu. Sogelův obhájce Lukáš Seibert podal stížnost ústně do protokolu u vazebního zasedání dne 24. července. O čtyři dny později ji odůvodnil a po doručení písemného vyhotovení vazebního odůvodnění ji ještě doplnil podáním ze 4. srpna. Vyřízení stížnosti a její doručení trvalo více než měsíc, přestože je vazba zásadním zásahem .

Obava z opakování jednání

Soudkyně Lenka Čechová stížnosti proti vazbě nevyhověla. „Obviněný se nezdržuje v místě trvalého bydliště, nepřebírá písemnosti s ve dvou případech před policisty utekl. Pokud tvrdil, že tak učinil proto, že byl policisty v minulosti napaden, pak toto tvrzení je krajským soudem považováno za jednoznačně účelové,“ odůvodnila svoje rozhodnutí.

Podle soudkyně, která vyřizovala Sogelovu stížnost proti vazebnímu stíhání, lze shrnout, že „obviněný není vazbami osobními nebo pracovními, když je dlouhodobě nezaměstnán, vázán k určitému místu, navíc je ohrožen již uložením nepodmíněného trestu odnětí svobody a obava, že se nadále bude trestnímu stíhání či trestu vyhýbat, jak má na mysli důvod vazby útěkové, je zde dána“.

Podle krajského soudu postupoval na konci července soud v Novém Jičíně správně, když využil takzvané předstižné vazby. „Obava, že bude obviněný obdobné trestné jednání opakovat je zde jednoznačně dána,“ konstatovala dále soudkyně Čechová.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Pražský obhájce Filip Princ míní, že soudy by v tomto případě – krádeže vibrátoru za 499 korun – měly rozhodovat i doručovat rozhodnutí velmi rychle. „Je to omezení svobody, soudy by proto měly by postupovat s maximální předností a rychlostí. Popsaná doba bohužel není žádná výjimka, v praxi se to tak často stává. Ten člověk je z právního hlediska nevinný a je omezen na svobodě, proto je rychlost velmi důležitá. Když ovšem takové průtahy obhájce namítne, soudy většinou rozhodnou rychle. Proti této liknavosti je proto třeba bušit na zeď,“ uvedl Princ.

Za zcizení vibrátoru je muž stále ve vazbě. Soudkyně se obává opakování krádeží
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Lukašenko slavil se samopalem. Těžkooděnci vyrazili proti demonstrantům