SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín

Zákaz nočního vycházení: lidé musí na žádost policie prokázat účel cesty

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na pondělním zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59, řekl novinářům po jednání ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Lidé by ale podle Prymuly měli prokázat účel cesty, v případě zaměstnání například zaměstnaneckou smlouvou. Ale lze to doložit i dodatečně, uvedl ministr.

Opatření platí zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu. Kabinet však pravděpodobně v úterý požádá sněmovnu o prodloužení mimořádného stavu.

Zpřísněná protiepidemická opatření, o kterých rozhodla vláda, a která budou platit od středečních 00:01:

  1. Zákaz nočního vycházení od 21:00 do 05:00 s výjimkou cesty do zaměstnání nebo jiných neodkladných cest. Povolené bude venčení psů v okruhu 500 metrů od bydliště.
  2. Zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách od pondělí do soboty mezi 20:00 až 05:00 a v neděli po celý den. Omezení se nebude týkat čerpacích stanic, lékáren, obchodů na nádražích a prodejen ve zdravotnických zařízeních.
  3. Zákaz prodeje na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách, zákaz pochůzkového a podomního prodeje. Zákaz se nebude vztahovat na pojízdné prodejny zajišťující prodej základního sortimentu v obcích, kde není možné takové zboží zakoupit v jiné provozovně. Zákaz prodeje na tržištích se nebude vztahovat na prodej ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, masa a výrobků z něj, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu, pokud jsou domácí provenience.
  4. Zákaz konzumace potravin na místě na farmářských trzích. Mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy bude muset být nejméně dvoumetrový volný prostor. Na ploše farmářského tržiště nebude moci být více než 20 lidí na 400 metrech čtverečních.
  5. Zůstanou otevřená květinářství s ohledem na Památku zesnulých (Dušičky). Uvnitř obchodu budou moci být maximálně dva zákazníci.
  6. Zaměstnavatelům se nařizuje vždy používat home office (práci z domova), pokud je to možné vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám.

Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. 

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě. 

V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně užívat antigenní testy na koronavirus. Cílem je odhalit nákazu a bránit šíření, řekl Prymula. 

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Zákaz nočního vycházení: lidé musí na žádost policie prokázat účel cesty
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Středeční večer komentátora Petra Holce – druhý díl: ptejte se na vše, co vás zajímá, a vychutnejte si štiplavé glosy