SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Média | FOTO: deviantart.com

Žantovský: je pro něj označení dezinformátor handicapem?

Jeho jméno polarizuje mediální scénu

SponzorovánoXTV.cz
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Jméno Petra Žantovského polarizuje mediální scénu. Někteří jeho práci ctí. Jiní ho naopak nazývají dezinformátorem.

Čím si to vysvětlujete?

To bychom nejprve museli mluvit o pojmu dezinformátor, který je dneska velmi módní. Splachuje se pod tuto nálepku velké množství lidí, kteří se vyznačují schopností samostatného myšlení a schopností vyjadřovat názory, které nejsou konformní se stávající euromocenskou elitou. Je to stará propagandistická technika: vytvoří se nálepka, vytvoří se nějaký narativ, že Žantovský, Novák, Jouda je takový a onaký. A pak už se to jenom recykluje.

Malý příklad: třikrát o mně psali v průběhu dvou let na aktuálně.cz, že jsem dezinformátor. Tak jsem pánům šéfredaktorům, kteří se tam měnili, vždycky napsal mail: Děkuji, že o mně píšete, ale prosím dokažte, kdy, jak, čím a koho jsem dezinformoval. Vždy se mi omluvili. Napsali, že bohužel popletli nějaké věci, tu věc z článku pak poctivě vyndali. A ty omluvné maily si snad jednou nechám zarámovat.

doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D. (* 15. května 1962 Pardubice) je český novinář, publicista, komentátor a vysokoškolský pedagog. V 80. letech působil v normalizační hudební žurnalistice, v 90. letech v soukromých nakladatelstvích, od nového tisíciletí měl různá kontroverzní akademická angažmá a zastával veřejné funkce v mediální oblasti, věnoval se moderátorské či publikační činnosti a literární tvorbě. Prezident Miloš Zeman jej ocenil státním vyznamenáním, kritici jej však hodnotí jako předního představitele české dezinformační scény.

Zdroj: wikipedia

Je pro vás taková mediální nálepka, která nezní lichotivě, handicapem?

U mnoha lidí je to velké plus, protože si myslí pravý opak: že dezinformátoři jsou třeba v České televizi, v různých soukromých médiích. Teď jsem jmenoval aktuálně.cz. Obecně jsou to zejména média z podniku Economia (vydává HN, Respekt, aktuálně.cz aj., pozn. red.), ale nejen. U mnoha lidí mi to tedy pomáhá, u jiných mi to škodí. Teď budu možná trochu pyšný, ale u těch, u kterých mi to škodí, mi to nevadí.

Jakou roli hrál v kauze ricin právě Respekt.

Respekt je vlivové médium po celou dobu svého trvání. Byl to vždy vlivový časopis, který prezentoval určitý typ politiky a politických zájmů. V obecné míře je to platné dodnes. Pan Kundra (autor článku o ricinu, pozn. red.) je zvláštní osoba, které já osobně moc nerozumím a upřímně ani nechci. Kdyby to odhalení bylo myšleno vážně, tak by to určitě nevydali na tak malém prostoru. Udělali by to určitě na titulní stranu. Čili to byla záminka k tomu, aby se rozjela nějaká kampaň proti někomu ve prospěch někoho.

Žantovský: je pro něj označení dezinformátor handicapem?
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Rusko vyhostilo dva české diplomaty