SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRAČNÍ FOTO: archiv PressPort Magazínu

Zaorálek: Omezení živé kultury může trvat až do konce roku

Omezení pro živou kulturu kvůli epidemii koronaviru budou zřejmě platit do konce roku, je třeba se s tím naučit žít, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Novinářům před dnešní demonstrací lidí nespokojených s chováním vlády a úředníků vůči hudebnímu sektoru řekl, že chce vést dialog, některé požadavky má ale za nerealistické.

Za žádost z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí. Na demonstraci iniciativy #zazivouhudbu na Staroměstském náměstí odpoledne plánuje přijít, pokud mu to dovolí program jednání vládní koalice.

Zaorálek poznamenal, že v okolních zemích jsou k pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku. „Vydali jsme se riskantní cestou a zatím nám to vychází, ale požadavek na rozšíření přístupnosti akcí za měsíc, je z jiného světa,“ konstatoval. Návrat k normálu podle něj bude trvat déle, možná až do konce roku. „Opatření tu budou a je třeba se s tím počítat,“ konstatoval.

Ministr zopakoval, že chce jednat o finanční podpoře sektoru a připomenul program pro podnikatele v kultuře, z něhož bude možné vyčerpat 900 milionů korun. K dalším finančním požadavkům konstatoval, že je třeba je jasně vypočítat, doložit, z čeho vycházejí.

Demonstrace iniciativy s podtitulem Nechte živou hudbu hrát! se uskuteční od 18:45. Účastníci chtějí společně vyjádřit nesouhlas se současnými kroky vládních institucí směrem k živé hudbě a nabídnout možnosti řešení krize v hudebním sektoru. Cílem iniciativy je přijmout srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu.

„Jako první jsme přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru a dodnes nevidíme světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek. Vláda omezila naši svobodu podnikání a možnost pracovat a nemá se k tomu, aby tuto situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci a můžeme ve výčtu pokračovat,“ píší organizátoři ve veřejném dopise zaslaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Požadují vytvoření jasného plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, urychlené spuštění přislíbených podpůrných programů, přípravu plánu obnovy živé kultury po skončení koronavirové krize a systémové snížení nájemného u nemovitostí sloužících dočasně či trvale k provádění uměleckých výkonů.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jediný svého druhu: dětský detox v Praze možná skončí. Nejsou finance