KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím fragmentu ilustrace týdeníku The New Yorker)

Zapříčiní Benešová průvan v justici ve prospěch Babiše? Žijeme-li v právním státě, těžko, ač odpor lze pochopit

justice
Rubrika Justice PressPort Magazínu se zabývá nezávislostí justice a vším, co s tématem souvisí.

Rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka přišla den poté, co policie ukončila vyšetřování údajného dotačního podvodu, v němž je obviněn premiér, a navrhla Andreje Babiše obžalovat. Kněžínka nahradí Marie Benešová, která už jednou ministryní spravedlnosti byla.

Reakce na sebe nenechaly čekat. Ve značné míře jsou takové, že Benešová – dokonalá znalkyně politických i justičních vztahů – byla do kabinetu jmenována proto, aby zametla premiérovu aféru, známou jako Čapí hnízdo, pod koberec. Na pondělí 29. dubna byla již svolána ze strany iniciativy Milión chvilek pro demokracii demonstrace a pochod Prahou.

„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině, či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989,“ zdůrazňují organizátoři akce.

Velmi vážně hrozí návrat do doby temna, kdy Česko začali ovládat kmotři.

Martin Fendrych | někdejší politik, aktivista, publicista

Podle někdejšího náměstka ministra vnitra Jana Rumla a současného publicisty Martina Fendrycha s nástupem Benešové na ministerstvo spravedlnosti „velmi vážně hrozí návrat do doby temna, kdy Česko začali ovládat kmotři. S justicí může být zle. Její nezávislost bude vážně ohrožena.“

Fakta

Takové reakce vyznívají na jednu stranu hrůzostrašně, na druhou stranu jsou pochopitelné kvůli časové shodě Čapí hnízdoKněžínkův odchod, avšak mnohým se mohou zdát prvoplánové – aktivistické, vezmeme-li v potaz fakta: jestliže se stále pohybujeme v prostředí právního státu, nikoli na Divokém západě, kde se problémy řešily na vzdálenost dvaceti kroků vytažením koltu, ministr nemůže do vyšetřování jakkoli zasáhnout. Není oprávněn úkolovat žalobce, natož je kontrolovat. A to samé se týká soudců. Může však navrhnout vládě odvolání nejvyššího státního zástupce; tím je Pavel Zeman a jde o časté varování kritiků nástupu Benešové.

Benešová ale oznámila, že se změnou na této pozici nepočítá. „Nemáme žádné problémy, nafukují to naprosto hystericky někteří novináři. O výměně v žádném případě neuvažuji. Naopak se zintenzivní komunikace, bude se dělat zákon o státním zastupitelství, který je i v programovém prohlášení vlády,“ sdělila deníku Právo.

Ale i kdyby Benešová nejvyššího žalobce Pavla Zemana, jehož kariéru svého času sama nastartovala tak, že Zemana vytáhla nahoru, „vyměnila“, ani hypotetický nový nejvyšší návladní nemůže ovlivnit kauzu Čapího hnízda. Nemá jak, když případ spadá pod Městské státní zastupitelství v Praze. A jestli dělá tato instituce všechno správně, kontroluje zase pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová; tu nejvyšší žalobce vyměnit nemůže, aby celá soustava zůstala nezávislá.

A jakkoli s paní Bradáčovou měla paní Benešová osobní spory, nic to na této skutečnosti nemění. A kromě toho, že v minulosti favorizovala Pavla Zemana, dlouhodobě stojí za Ivo Ištvanem, vrchním návladním z Olomouce.

Benešová má naopak za to, že se soudní řízení vlečou i kvůli tomu, že někteří soudci málo pracují. Soudcům vyčítá, že se bojí rozhodovat a raději procesy donekonečna protahují. Neobává se, že by jí ve výkonu ministerské funkce nějak překážel fakt, že je poradkyní prezidenta pro oblast justice.

Zastání

Na rozdíl od publicisty Fendrycha a dalších se Benešové zastala například právnička Hana Marvanová, což pro někoho může být překvapivé, jelikož paní Marvanová je tak nějak automaticky řazena k takzvané „pražské kavárně“:

„Velmi dobře si ji pamatuji zejména z doby, kdy se řešila kauza takzvané justiční mafie. Musím říci, že se naprosto vyplnilo vše, co Marie Benešová tehdy tvrdila. V občanskoprávním řízení vynášel rozsudek soudce Vojtěch Cepl mladší a v něm bylo popsáno, že vše, co Benešová uváděla ohledně nestandardních kroků, na kterých se podíleli i státní zástupci včetně Renaty Vesecké, ale i Pavla Němce a dalších, se v následném řízení prokázalo,“ řekla Marvanová v rozhovoru pro Lidové noviny.

„V kauze H-System figurovali lidé propojení s vysoce postavenými členy ČSSD a panem Zemanem včetně pana Šloufa. Marii Benešovou pojí s Milošem Zemanem dlouholeté přátelství. Ani toto přátelství jí ale nebránilo v tom, aby naprosto tvrdě požadovala vyšetřování této kauzy. V roli nejvyšší státní zástupkyně byla jednou z těch, kdo se o vyšetřování této kauzy zasadili. Přestože měla přátelské vazby na prezidenta, postupovala v souladu s ‚padni komu padni‘,“ pokračovala.

Kritika Chovance a nepřátelé

Marie Benešová je bývalou nejvyšší státní zástupkyní. Od července 2013 do ledna 2014 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka. V říjnu 2013 byla zvolena poslankyní za sociální demokracii. Kromě toho, že proslula výrokem o justiční mafii (viz výše), vystoupila v roce 2016 proti reformě policie z dílny tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Autorovi tohoto příspěvku řekla v souvislosti s tím, co se za reformou skrývá:

„Já osobně si myslím, že za reformou byly kauzy, které zrušený Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval a které měly být zameteny pod koberec. Ale to je, upozorňuji, jenom moje domněnka. Členové sociální demokracie se o celé kauze baví výlučně mezi sebou, ne veřejně. Tak to prostě je.“

Proč se Marie Benešová, dlouholetá členka sociální demokracie, se stranou, která s ní ztratila silnou osobnost, rozešla? Nešlo jen o spory s vedením, ale jisté kroky proti ní podnikal i člen předsednictva ČSSD Jan Růžek.

Závěrem tohoto krátkého pojednání tak lze konstatovat, že Marie Benešová se ve svých funkcích nedopustila jednání, které by bylo v rozporu s deklarovanou nezávislostí soustavy státních zastupitelství. A žijeme-li i nadále ve zmíněném právním státě, lze předpokládat, že nebude podnikat legální kroky ve prospěch Andreje Babiše v rámci údajného dotačního podvodu. Co se týká případných kroků nelegálních, nejsou z historie advokátčina působení autorovi tohoto příspěvku známy.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Zapříčiní Benešová průvan v justici ve prospěch Babiše? Žijeme-li v právním státě, těžko, ač odpor lze pochopit
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
99
99
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.