Nyní čtete
Zapříčiní Benešová průvan v justici ve prospěch Babiše? Žijeme-li v právním státě, těžko, ač odpor lze pochopit

Zapříčiní Benešová průvan v justici ve prospěch Babiše? Žijeme-li v právním státě, těžko, ač odpor lze pochopit

 • Na rozdíl od publicisty Fendrycha a dalších se Benešové zastala například právnička Hana Marvanová, což pro někoho může být překvapivé, jelikož paní Marvanová je tak nějak automaticky řazena k takzvané „pražské kavárně“.

Rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka přišla den poté, co policie ukončila vyšetřování údajného dotačního podvodu, v němž je obviněn premiér, a navrhla Andreje Babiše obžalovat. Kněžínka nahradí Marie Benešová, která už jednou ministryní spravedlnosti byla.

Reakce na sebe nenechaly čekat. Ve značné míře jsou takové, že Benešová – dokonalá znalkyně politických i justičních vztahů – byla do kabinetu jmenována proto, aby zametla premiérovu aféru, známou jako Čapí hnízdo, pod koberec. Na pondělí 29. dubna byla již svolána ze strany iniciativy Milión chvilek pro demokracii demonstrace a pochod Prahou.

„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině, či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989,“ zdůrazňují organizátoři akce.

Velmi vážně hrozí návrat do doby temna, kdy Česko začali ovládat kmotři.

MARTIN FENDRYCH, PUBLICISTA

Podle někdejšího náměstka ministra vnitra Jana Rumla a současného publicisty Martina Fendrycha s nástupem Benešové na ministerstvo spravedlnosti „velmi vážně hrozí návrat do doby temna, kdy Česko začali ovládat kmotři. S justicí může být zle. Její nezávislost bude vážně ohrožena.“

Fakta

Takové reakce vyznívají na jednu stranu hrůzostrašně, na druhou stranu jsou pochopitelné kvůli časové shodě Čapí hnízdoKněžínkův odchod, avšak mnohým se mohou zdát prvoplánové – aktivistické, vezmeme-li v potaz fakta: jestliže se stále pohybujeme v prostředí právního státu, nikoli na Divokém západě, kde se problémy řešily na vzdálenost dvaceti kroků vytažením koltu, ministr nemůže do vyšetřování jakkoli zasáhnout. Není oprávněn úkolovat žalobce, natož je kontrolovat. A to samé se týká soudců. Může však navrhnout vládě odvolání nejvyššího státního zástupce; tím je Pavel Zeman a jde o časté varování kritiků nástupu Benešové.

Benešová ale oznámila, že se změnou na této pozici nepočítá. „Nemáme žádné problémy, nafukují to naprosto hystericky někteří novináři. O výměně v žádném případě neuvažuji. Naopak se zintenzivní komunikace, bude se dělat zákon o státním zastupitelství, který je i v programovém prohlášení vlády,“ sdělila deníku Právo.

Ale i kdyby Benešová nejvyššího žalobce Pavla Zemana, jehož kariéru svého času sama nastartovala tak, že Zemana vytáhla nahoru, „vyměnila“, ani hypotetický nový nejvyšší návladní nemůže ovlivnit kauzu Čapího hnízda. Nemá jak, když případ spadá pod Městské státní zastupitelství v Praze. A jestli dělá tato instituce všechno správně, kontroluje zase pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová; tu nejvyšší žalobce vyměnit nemůže, aby celá soustava zůstala nezávislá.

A jakkoli s paní Bradáčovou měla paní Benešová osobní spory, nic to na této skutečnosti nemění. A kromě toho, že v minulosti favorizovala Pavla Zemana, dlouhodobě stojí za Ivo Ištvanem, vrchním návladním z Olomouce.

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu, a to včetně českého premiéra. Ten čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Nynější posun se týká celkem šesti obviněných včetně Babišovy manželky. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Benešová má naopak za to, že se soudní řízení vlečou i kvůli tomu, že někteří soudci málo pracují. Soudcům vyčítá, že se bojí rozhodovat a raději procesy donekonečna protahují. Neobává se, že by jí ve výkonu ministerské funkce nějak překážel fakt, že je poradkyní prezidenta pro oblast justice.

Zastání

Na rozdíl od publicisty Fendrycha a dalších se Benešové zastala například právnička Hana Marvanová, což pro někoho může být překvapivé, jelikož paní Marvanová je tak nějak automaticky řazena k takzvané „pražské kavárně“:

„Velmi dobře si ji pamatuji zejména z doby, kdy se řešila kauza takzvané justiční mafie. Musím říci, že se naprosto vyplnilo vše, co Marie Benešová tehdy tvrdila. V občanskoprávním řízení vynášel rozsudek soudce Vojtěch Cepl mladší a v něm bylo popsáno, že vše, co Benešová uváděla ohledně nestandardních kroků, na kterých se podíleli i státní zástupci včetně Renaty Vesecké, ale i Pavla Němce a dalších, se v následném řízení prokázalo,“ řekla Marvanová v rozhovoru pro Lidové noviny.

Také čtěte

„V kauze H-System figurovali lidé propojení s vysoce postavenými členy ČSSD a panem Zemanem včetně pana Šloufa. Marii Benešovou pojí s Milošem Zemanem dlouholeté přátelství. Ani toto přátelství jí ale nebránilo v tom, aby naprosto tvrdě požadovala vyšetřování této kauzy. V roli nejvyšší státní zástupkyně byla jednou z těch, kdo se o vyšetřování této kauzy zasadili. Přestože měla přátelské vazby na prezidenta, postupovala v souladu s ‚padni komu padni‘,“ pokračovala.

Kritika Chovance a nepřátelé

Marie Benešová je bývalou nejvyšší státní zástupkyní. Od července 2013 do ledna 2014 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka. V říjnu 2013 byla zvolena poslankyní za sociální demokracii. Kromě toho, že proslula výrokem o justiční mafii (viz výše), vystoupila v roce 2016 proti reformě policie z dílny tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Autorovi tohoto příspěvku řekla v souvislosti s tím, co se za reformou skrývá:

„Já osobně si myslím, že za reformou byly kauzy, které zrušený Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval a které měly být zameteny pod koberec. Ale to je, upozorňuji, jenom moje domněnka. Členové sociální demokracie se o celé kauze baví výlučně mezi sebou, ne veřejně. Tak to prostě je.“

Někdejší ministr vnitra za ČSSD se z politiky stáhnul. Tráví nyní čas v údajné vile, kterou si prý pořídil u Středozemního moře? | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Proč se Marie Benešová, dlouholetá členka sociální demokracie, se stranou, která s ní ztratila silnou osobnost, rozešla? Nešlo jen o spory s vedením, ale jisté kroky proti ní podnikal i člen předsednictva ČSSD Jan Růžek. O tomto muži jsme nedávno informovali:

Závěrem tohoto krátkého pojednání tak lze konstatovat, že Marie Benešová se ve svých funkcích nedopustila jednání, které by bylo v rozporu s deklarovanou nezávislostí soustavy státních zastupitelství. A žijeme-li i nadále ve zmíněném právním státě, lze předpokládat, že nebude podnikat legální kroky ve prospěch Andreje Babiše v rámci údajného dotačního podvodu. Co se týká případných kroků nelegálních, nejsou z historie advokátčina působení autorovi tohoto příspěvku známy.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
3 komentáře
 • Opravdu už je nejvyšší čas vyplavit ten Augiášův chlév. Nebudu se zabývat čerpáním dotací z hlediska morálky, stejně jako ti co za toto stíhají účelově jen někoho a tisíce jiných nechávají bez povšimnutí. Ty dotace prostě přinesla doba a s tržním mechanismem to má bohužel pramálo společného, spíše takové “novodobé RVHP”, kvůli tomu jsem klíči před
  třiceti lety opravdu nezvonili, ba naopak…

  Ale uvažujme racionálně, položme si raději jednoduchou otázku , může být někdo trestně stíhán v právním státě za zločin Dotační podvod spáchaný údajně před rokem 2008, když až o asi dva roky později byla taková skutková podstata trestného činu přidána do trestního zákona? Nikde na internetu totiž nebylo uvedeno, že je stíhám za obecný podvod. Je v trestním právu přípustná retroaktivita? Může být někdo vůbec obviněn z trestného činu, který měl být spáchán v době, kdy taková skutková podstata trestného činu v našem trestním právu vůbec nefigurovala? Domnívám se že i student druhého ročníku právnické fakulty by dokázal odpovědět, že nikoliv.

  V případě Čapího hnízda se jedná jen o účelové protahování vyšetřování a následný ping pong mezi policií a státním zastupitelstvím, prodlužování lhůt…. po jejich vyčerpání předání SZ…. pak zřejmě navrácení k došetření, vše jen v marné snaze omezovat schopného premiéra neschopnou opozicí, co má máslo na hlavě, jak je vidět i na tom rozdávání akademických a jiných titulů svým exponentům na klíčových pozicích v dřívějších článcích na tomto webu. Skutečně vzdělaní lidé by v tomto chucpe tak dlouho ani nemohli pokračovat.

  Snad to už brzy skončí. Paní ministryně, je to na Vás – zatočte už konečně s tou mafií – spodních 10 milionů Vás podpoří.

  „Všechny velké věci jsou jednoduché a mnohé možno vyjádřit jediným slovem: svoboda, spravedlnost, čest, povinnost, milosrdenství, naděje,“ jak řekl Winston Churchill.

 • Ať už udělá A. Babiš cokoliv, je v tom spiklenecká úvaha od osob, které spiklenectví velmi dobře znají a sami ho prováděli v minulosti. A komentáře pana Fendricha, vzpomeňme na nikdy nevyřešenou “rumovou aféru”, nyní zapadlá do zapomenutí. O Marii Benešové toho je napsáno mnoho, proč se opakovat. Jen poznámka: Máte co ji vytknout??? Demise pana Kněžínka byla dávno dopředu signalizovaná, tak proč ten povyk? A proč nyní? Na otázku odpovídám bez spikleneckých teorií: ” A proč ne”! V každém okamžiku by Ti spravedliví našli něco, co by vadilo. Tak že to je vlastně jedno. A nyní to nejdůležitější: Pan Babiš se ničeho nedopustil, jde o lživou a vykonstruovanou záležitost, alespoň já tomu věřím. Důvod? Dostat ho z politiky, protože komusi překáží – dosaďte sami komu. A už je tu odpověď, zda Mgr. Benešová by měla něco dělat. Ano měla, vymést ten Augiášův chlév.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru