ILUSTRACE: archiv PressPort Magazínu

Zásadní výtky k rozpočtu

Může někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rozpočtově nezodpovědnou vládou ANO a rozpočtově odpovědnou vládou pětikoalice?

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Pinožení českých vlád v posledních letech sleduji s odstupem a nadhledem. Mám určitou výhodu: vím, že dokud nebude den daňové svobody přicházet nejpozději v březnu, nebudu s vládou souznít, ať je modrá, oranžová, nebo fialová. Dokud tady bude vláda, která má zbytečně moc peněz, což jsou všechny současné vlády, do té doby budu mít od dění odstup.

Ale snad mohu i tak připojit několik poznámek k nedávno schválenému rozpočtu.

Prezident Zeman státní rozpočet na příští rok vetoval, s čímž naprosto souhlasím. Schodek 375 miliard je příšerný.

Nesouhlasím ovšem s prezidentovými výtkami, které směřovaly vůči příjmové straně rozpočtu. Mám naopak zásadní námitky proti straně výdajové. Platíme toho z veřejných prostředků moc, strašně moc, utrácíme za zbytečnosti, za úřady, které k ničemu nejsou, za prosazování ideologií, za sponzoring neumětelských umělců, za zbytečné kampaně, za absurdní plakáty na státní budovy. Kandidátka na prezidentku Nerudová nakupovala prý do své rektorské kanceláře umělecká díla za statisíce. Na všechny strany tečou peníze ve velkém a úplně zbytečně.

Stručně řečeno, vláda má příliš mnoho peněz a ty peníze používá k regulaci životů nás všech, k utrácení za věci, které nepotřebuje, a k zasahování do záležitostí, do kterých jí nic není.

A s tím já rozhodně nesouhlasím.

Shledávám ale jistý rozdíl mezi schodkem v rozpočtu této vlády a schodkem v rozpočtu vlády předchozí. Andrej Babiš byl v zásadě zvolen s tím, že bude peníze rozdávat, že přidá tu seniorům, tu studentům; rozpočtová kázeň se od něj příliš nečekala. Kupodivu hospodařil celkem dobře až do doby covidu, kdy všichni vřískali, že musí všechno zavřít a všem platit kompenzace. Což učinil a výsledkem je – jaké překvapení – dvouciferná inflace.

Tahle vláda je sestavena z politiků, kteří kandidovali s výslovným příslibem rozpočtové odpovědnosti. Kritizovali utrácení v předchozích letech a slibovali, že finance dají do pořádku. Jak se ukazuje, byla to jen vějička na voliče. Přímočařeji vyjádřeno, byla to lež jako věž.

Nebo mi snad může někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rozpočtově nezodpovědnou vládou ANO a rozpočtově odpovědnou vládou pětikoalice? Žádný nevidím.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Zásadní výtky k rozpočtu
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.