ILUSTRACE: archiv PPM

Zatmění veřejného rozumu. Dnes je to ještě jinak

Michael Doubek navrhuje založení evropského i národního institutu rozhodujícího výlučně na základě vědeckých důkazů.

K rozhovoru s lékařem a profesorem Michaelem Doubkem, který se zatím jako jediný člověk z České republiky podílí na organizaci občanské iniciativy Right2Cure – ta usiluje o právo na léčbu covidu pro všechny a prosazuje sdílení výsledků výzkumu v souvislosti s aktuální výrobou a vývojem vakcín –, lze konstatovat:

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PPMagazínem.

Michael Doubek uvádí v jedněch novinách, že iniciativu podepsalo od začátku prosince 2020 do 20. února 2021 jen 326 obyvatel České republiky, zatímco například v Belgii to bylo za stejnou dobu 15 895 osob. Deset až dvacet tisíc osob ji už podepsalo i ve Francii, Itálii a Španělsku.

Vysvětluje to tím, že u nás jsou jistě tisíce lidí, kteří s iniciativou souhlasí, ale z nějakého důvodu mají obavu ji podepsat, i když je to zcela legální iniciativa.

Už by muselo přijít, aby se lidé, kteří používají rozum, přestali instinktivně bát a aspoň minimálně se projevili? Lukács, Adorno, Horkheimer a další kritičtí myslitelé psali o zatmění veřejného rozumu. Místo racionální argumentace ve prospěch sebezáchovy společnosti v Evropě dvacátých let nastal myšlenkový chaos zdůvodňovaný právem na sebevyjádření. Následkem toho se tehdejší liberální společnost v Německu a jinde nebyla schopná ubránit hlavnímu nebezpečí, jímž byl fašismus.

Dnes je to ještě jinak. Neprobíhá zatmění veřejného rozumu, protože většina lidí si už ani nepředstaví, co to veřejný rozum vůbec je. Do lodi teče voda, a oni jdou dělat další díry, protože nevěří, že loď pluje po vodě a může se potopit.

Michael Doubek navrhuje založení evropského i národního institutu rozhodujícího výlučně na základě vědeckých důkazů. Jeho návrh bude proto nejprve působit jako podivná utopie, kterou se přece nebudeme ani zabývat.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Zatmění veřejného rozumu. Dnes je to ještě jinak
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.