SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →

Závažnější formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic i u zcela zdravých mladých lidí, popisuje intenzivista Jan Bělohlávek.

Aktualizace:

Je členem či šéfem více organizací, jak ale kardiolog, intenzivista a předseda České asociace akutní kardiologie Jan Bělohlávek toto vše zvládá? Co je to nejkritičtější stav pacienta, kdy zasahuje? A jak vlastně funguje ECMO neboli Extrakorporální membránová oxygenace, o níž často slyšíme v době pandemie koronaviru, a pro jaké pacienty je tato mimotělní podpora vlastně vhodná?

„Stěžejním tématem toho, čemu se věnujeme, je situace, kdy se pacienti dostávají do nejkritičtějších stavů, kdy selhávají některé orgánové funkce – hovoříme především o srdci a plicích –, a nastává prostor pro použití nejrůznějších metod záchrany života. V některých indikovaných případech vzniká prostor pro použití mimotělních podpor.“ – vysvětluje v pořadu XTV.cz kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek.

„Většina pacientů jsou ti, kteří mají respirační selhání způsobené těžkou pneumonií. Naprosto typicky jsou to pacienti v průběhu chřipkové epidemie, jelikož některé závažnější formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic i u do té doby zcela zdravých mladých lidí. Když se ta metoda (mimotělních podpor, oběhu, pozn. red.) použije, tak je schopná u většiny pacientů stav překlenout a oni to přežijí většinou bez následků.“ – dodává  kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jemen: COVID-19 způsobuje katastrofu, mnoho lidí umírá doma