Prezident Miloš Zeman se nechal v rozhovoru pro MF Dnes slyšet, že po volbách pověří sestavením vlády stranu, která získá nejvíce poslanců. Z toho logicky vyplývá, že sítem může projít jen hnutí ANO. I přes současnou krizi se dlouhodobě drží na preferencích okolo 30 procent, což jsou čísla, o kterých si ostatní mohou nechat zdát.
Prezidentovo sdělení nezůstalo bez komentáře opozičních stran, které už zakládají účelové koalice, aby Andreje Babiše odstavily od moci. Jak je však zřejmé, nebudou to mít vůbec snadné. Čekal však od Miloše Zemana někdo něco jiného? Vždyť jeho spojenectví a vzájemné „krytí zad“ s premiérem Babišem je veřejným tajemstvím.
Ať už šlo o kauzu Čapího hnízda, dluhopisy, ztraceného syna nebo komplikace při prvním sestavování vlády, prezident za premiérem vždy stál. A premiér také nikdy proti Miloši Zemanovi nevystoupil. Nanejvýš taktně mlčí, ale nikdy nejde do střetu. Co za touto loajalitou vězí?
Kdo se víc zajímá o historii Andreje Babiše, Miloše Zemana a české politiky, tak dobře ví, že nitky vzájemných vazeb mezi těmito dvěma protagonisty veřejného dění se začaly proplétat už v 90. letech. Tehdy stál Miloš Zeman v čele veleúspěšné ČSSD a Andrej Babiš byl „jen“ obratný podnikatel. Obratný a především štědrý.
Štědrý dar
V letech 1997 a 1998 totiž podpořil sociální demokracii darem ve výši 5 miliónů korun. Ještě zajímavější však je, že peníze putovaly přes konta různých firem a jejich původ lze vystopovat až do Panamy… Celá kauza byla v médiích dobře zmapována, není zde čas ani prostor ji rozvádět. Je však užitečné si ji v kostce připomenout, neboť zřejmě ona stála u kořenů dlouholetého spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana.
Nejen na tomto příkladu se ukazuje, že v politice se nic neděje náhodou. Vše tam má svůj důvod a smysl a vše je kontrolováno osobními či skupinovými zájmy. Ani hnutí ANO nevyrostlo na zelené louce. Andrej Babiš už v 90. letech věděl, že do politiky v budoucnu zasáhne. A tak si kupoval známosti a vliv. Pokud se někdo dnes diví, proč Babišovi sociální demokracie tak podlézá, odpověď najde právě tady. Samozřejmě katastrofální stav ČSSD a slabost jejího předsedy Jana Hamáčka k servilnosti přispívají.
Příznačně trefné doporučení
V kontextu výše uvedeného tak může působit až příznačně trefně doporučení Miloše Zemana, aby ANO s ČSSD vytvořily do podzimních voleb koalici. Někdejší štědrý sponzor by tak vzal pod křídla stranu, které před lety pomohl k vládnímu vítězství.
Otázkou je, zdali by jí pod těmi křídly neumačkal. Zatím to totiž tak vypadá. ANO bezostyšně vykrádá volební programy kdekoho, ale od ČSSD přebírá podstatnou část voličů. Bude se chtít sociálním demokratům jít ruku v ruce do voleb s hnutím, které je několik let požírá? Těžko. Navíc už zahájili vlastní vyjednávání se Zelenými. Prezidentovo doporučení se tak dá chápat i jako škodolibý vtip, jako rýpnutí do strany, kterou kdysi vyvedl na vrchol, a ona ho pak podrazila. Inu, ale i to je politika…
Jaká nás čeká hra
V následujících měsících tak budeme svědky hodně zajímavé hry. Dá se předpokládat, že Andrej Babiš několik procent ztratí, ale volby přesto vyhraje. Bude mít pravděpodobně problém sehnat koaliční partnery, ale i zde našel u Miloše Zemana zastání: Ten prý vítězi voleb poskytne libovolné množství času.
Pokud si tedy účelové volební koalice myslely, že jim k vítězství stačí sesmolit jakýs takýs program (ze kterého takticky vypustí páteřní body a myslí si, že to voliči nepoznají), tak se šeredně pletly. Jejich krátkozraké spojenectví totiž na léty prověřené spojenectví Andreje Babiše a Miloše Zemana ani zdaleka nestačí.