SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Miloš Zeman | FOTO: archiv ppmagazinu.com

Zeman označil Kalouska za „počmáraného šaška“

Aktualizace:

Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně vládních opatření k šíření nového typu koronaviru.

Například Miroslava Kalouska (TOP 09) prezident v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech na serveru deníku Blesk označil za „počmáraného šaška“. Naopak ocenil činnost vlády a jmenovitě bránil před kritikou ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO).

Prezident zmínil čtyři kritiky vlády, které označil mimo jiné za „bahno“ a „hlupáky“. Šlo o senátora Pavla Fischera, Zbyňka Stanjuru (ODS), novináře Luboše Palatu a Kalouska, který podle něj svým nedávným výrokem o tom, že má pouze tři revolvery, „vyzval k ozbrojeném odporu proti vládě“.

V souvislosti se Stanjurou, který vyzval k rezignaci Schillerovou, se Zeman ministryně zastal. „Ministryně Schillerová je skvělá ministryně financí a není žádný důvod k jejímu odvolávání,“ řekl. Dodal, že opozice by se v krizové situace měla chovat umírněně a zdržet se jinak obvyklých výpadů. Vedení státu podle něj dělá dobrou práci. „Chtěl bych velmi ocenit činnost vlády a podpořit vládu, protože si myslím, že si to zaslouží,“ uvedl prezident.

Rozhodně bych se nechtěl vracet ke státním podnikům obecně.

„Uvědomte si, že toto je bezprecedentní situace, kterou nikdo, dokonce ani my prognostici, neočekával,“ řekl. Stát nakonec podle něj i díky čínským dodávkám zajistil ochranné pomůcky. Na častou kritiku, že Češi si musí roušky šít sami, prezident uvedl, že doma ušité ústenky tvoří jednu tisícinu celkového počtu.

Primula dostane Řád Bílého lva

Miloš Zeman také oznámil, že udělí 28. října epidemiologovi a náměstku ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání. Prymula ocenění dostane za svou činnost při potírání epidemie nového typu koronaviru. Podle ODS a Pirátů je na vyznamenávání dost času.

Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala uvedl, že „na hodnocení a na metály je čas, teď je čas na to přijmout rozumná opatření“. Podle Fialy ve vládních opatřeních a slíbené pomoci lidem, například živnostníkům, ale i seniorům, panuje obrovský chaos. 

Opozice, která zastává prodloužení nouzového stavu do konce dubna, bude ve Sněmovně po vládě požadovat podrobné vysvětlení, proč je nutné stav nouze upravit. Pak by ho podpořila, ale jen o dva týdny. 

Podle Zemana není dobré vládu za přijímaná opatření kritizovat. Nenese vinu ani za nedostatek ochranných prostředků, protože pandemii žádná vláda neočekávala, řekl prezident. 

EU oslabí, míní prezident

Evropská unie v epidemii koronaviru dle prezidenta selhala, protože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se vyslovila proti uzavírání hranic. Otevření hranic by podle prezidenta znamenalo „výbuch epidemie“. Epidemie podle Zemana prokázala neschopnost koordinované akce, řekl Zeman. Schopnost v krizi prokázaly národní státy, uvedl.

Zeman uvedl, že je rád, že česká vláda hranice uzavřela. „Kdyby se hranice otevřely, tak to znamená výbuch epidemie nesrovnatelně větší, než když jsou uzavřené,“ řekl.  Podpořil úvahy, aby hranice zůstaly uzavřené na rok pro turisty, aby se nezmařila práce českých zdravotníků v boji proti koronaviru.

Dále uvedl, že českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření novému typu koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora spotřeby. Může jít například o stavbu dopravní infrastruktury nebo bytů. Banky by měly začít poskytovat dobře nastavené úvěry podnikatelů, stejně tak může z rozpočtu pomoci i stát, který si vzhledem ke stavu dluhu může dále půjčovat. 

Prezident se také vyjádřil k možnosti, že by stát pořizoval podíly v soukromých společnostech, kterou nadnesl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident uvedl, že by byl pro, ale ve velmi omezené míře. „Rozhodně bych se nechtěl vracet ke státním podnikům obecně,“ řekl. Státem vlastněné podniky podle něj často nehospodaří racionálně.

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Přísný Hejma: Mučírna na Kavčích horách a dřevěná Nora s bičíkem