SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Jiří Hanák | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Zemřel Jiří Hanák

V dějinách vzdělaný novinář, který dbal také na krásu jazyka

(red.)
(red.) Redakce
Aktualizace:
Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

V noci ze čtvrtka na pátek zemřel ve spánku po krátké těžké nemoci signatář Charty 77, český novinář a komentátor Jiří Hanák. Bylo mu 82 let. Hanák bývá označován za doyena českých sloupkařů. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, před pěti lety pak i novinářskou cenu Opus Vitae.

Hanák se narodil 27. února 1938. Od roku 1967 pracoval jako redaktor časopisu Reportér, za normalizace se musel živit jako dělník. Byl jedním ze signatářů Charty 77 a od ledna 1988 působil v samizdatových Lidových novinách, kde zůstal i poté, co se z nich stal legální deník. 

Odchod Jirky Hanáka je obrovskou ztrátou nejen pro čtenáře Lidových novin, jeho přátel a kolegy, ale i pro celou českou společnost.

István Léko

Později stál u zrodu časopisu Týden, byl i redaktorem Svobodného slova. Mnoho let působil jako komentátor deníku Právo. V roce 2016 se po letech vrátil do Lidových novin, kde mu patřilo sobotní Poslední slovo. 

„Odchod Jirky Hanáka je obrovskou ztrátou nejen pro čtenáře Lidových novin, jeho přátel a kolegy, ale i pro celou českou společnost. Považoval jsem ho za svého tvrdého, ale trpělivého učitele, začátkem devadesátých let jsem měl to štěstí sdílet s ním zhruba dva roky společnou kancelář v redakci Lidových novin na Národní třídě,“ uvedl ke smutné události šéfredaktor Lidových novin István Léko. 

O žánr novinových sloupků se zasloužil, když mu dal v obnovených Lidových novinách a později v Právu podobu politicky aktuálního, vtipného a historicky poučeného krátkého komentáře s fejetonistickým půvabem. 

„Byl jsem poctěn a dokonce dojat, když se mi po mém návratu do Lidových novin podařilo Jirku, který mi často dával otcovské rady, přemluvit, aby se vrátil také jako autor sobotního Posledního slova. Patřil do generace nesmírně vzdělaných, kulturních a nadaných novinářů, jejichž charakter zůstal vždy pevný, dával přednost duchovním hodnotám a nikdy nepodlehl volání divočiny,“ dodal Léko k výjimečné osobnosti české novinářské scény. 

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Zemřel Jiří Hanák
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
S kauzou zastřelených lvů bylo vše jinak, žádají podřízení odvolání krajského policejní šéfa