SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Dílo zesnulé malířky | Foto: Jaroslav Trojan

Zesnula laskavá a vitální malířka Marija Nekolová

Její dílo bylo objeveno a zmapováno na samém prahu jejího života

V noci na včerejšek zemřela Marija Nekolová. Byla žačkou pozdějšího národního umělce profesora Strnadela. Šlo o mimořádně hodnou, skromnou a neprůbojnou ženu žijící o samotě na venkově co nejdále od civilizace. Její talent zjistily galerie nedlouho před jejím úmrtím, takže nyní má výstavu v Liberci. Chystají se, respektive se chystaly před jejím úmrtím, i další. Dá se předpokládat, že pokud vše půjde dle závěti, o které vím, že tento nový trend bude pokračovat. 

O její vitalitě a snaze malovat svědčí i to, jak reagovala na úraz na oslavě svých devadesátých narozenin. Tehdy ji shodil vítr na zem, když se snažila zachytit svůj klobouk. Zlomila si ruku a zejména nohu v krčku. Když věděla, že jí sundají sádru z ruky, přála si do nemocnice uhly a čtvrtky, aby mohla kreslit. Skutečně na nemocničním lůžku vytvářela své práce. Prostě – živel. 

Naposled jsem s ní telefonicky hovořil přibližně týden před její smrtí, když osobní návštěvy s ohledem na nové výskyty koronaviru nebyly v nemocnici možné. Pomáhal jsem jí někdy od roku 1988, možná i dříve. Tlumočila mi při posledním rozhovoru určitá svá přání a byla plna touhy pracovat. Nepočítal jsem, že tak brzo nastane situace, kdy tu již nebude. 

A tak jsem vše musel odložit, a přestože ještě nejsem zcela fit, procházím různé papíry a pátrám po spojení na její přátelé, příbuzné a známé, abych jim oznámil, že poslední rozloučení a akademickou malířkou Marijou Nekolovou, nar. 3. června 1930 ve Slavonském Brodě, se uskuteční v pondělí dne 27. 7. 2020 v Baxově síni Strašnického krematoria ve 14:40 hod.

Snad se i touto cestou dozví o jejím pohřbu někdo, kdo jí zná, chtěl by se pohřbu zúčastnit, když ho jinak nedokáži informovat. Pro svoji laskavost si zaslouží důstojné rozloučení.

Marija Nekolová se narodila v roce 1930 ve Slavonském Brodě na dnešní hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou českým rodičům. V Praze sice žila dlouhá desetiletí, vystudovala tam VŠUP v ateliéru Antonína Strnadela, ale táhlo jí to na venkov. Usadila se nejdříve v Polesí u Rynoltic a od roku 1991 žije v Žibřidicích, což jsou vesnice nedaleko Liberce. Vrozená plachost a touha po klidu zapříčinila, že celý život strávila v ústraní jak bez kontaktu s jinými umělci, tak zároveň s omezenou možností prezentace vlastní tvorby. Mariju Nekolovou, která nikdy neuměla vzbudit pozornost o své dílo, musíme vnímat jako součást uměleckého podhoubí Libereckého kraje. Její dílo bylo objeveno a zmapováno na samém prahu jejího života.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Covid-19 v Česku zavírá jednu ZŠ za druhou. Jinde se žáci učí v rouškách