KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím upravené ilustrace Eiko Ojala)

Zítra se otevřou kadeřnictví, ale i kosmetické služby. Zahrádky nejspíš 17. května

Do škol se vrátí žáci druhého stupně či nižších stupňů víceletých gymnázií v sedmi krajích

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Od zítřka, tedy 3. května, se předně otevřou kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže nebo kosmetické služby a péče pro zvířata. Podle epidemiologa Romana Prymuly se rozvolňuje přiměřeným tempem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové na TV Prima. Zároveň podotkl, že by šlo rozvolňovat i rychleji.

Obsluha ve službách může v jeden čas obsluhovat vždy jen jednoho zákazníka. Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení: PCR testem nebo antigenním testem provedeným na certifikovaném místě, použitelné budou i testy z práce či ze školy. Jednorázově si také člověk bude moci udělat test sám přímo v provozovně.

O otevření restaurací se zatím neuvažuje, míněno těch vnitřních; je zde ale výhled, že alespoň zahrádky by se otevřít mohly, nejspíše už 17. května, byť vláda ještě definitivně nerozhodla.

Od zítřka se také budou moci do škol vrátit žáci druhého stupně či nižších stupňů víceletých gymnázií v Praze, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. V uvedených regionech budou moci také chodit do školek děti ze všech ročníků, dosud to bylo od tohoto týdne možné jen v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji.

Střední a vysoké školy

Třídy středních škol zatím zůstanou prázdné. Zaplnit by se mohly až od 17. května tak, jak bylo naplánováno ve vládním rozvolňovacím balíčku. Praktická výuka nyní zůstává umožněna prezenčně, teoretická probíhá i nadále online formou.

Od pondělí 26. dubna se vysokoškolští studenti mohli vrátit k výuce v prostorách fakult v praktických, laboratorních, experimentálních a uměleckých předmětech. S návratem všech posluchačů vysokých škol k praktické výuce vláda počítá od 10. května. Na jejich testování poskytne vysokým školám ministerstvo financí 50 miliónů korun.

Prymula: Klidně rychleji

Obchody zatím zůstávají většinově zavřené. Podle exministra Prymuly ale otevření malých obchodů není problém. „Historicky se zde používalo několik systémů, podle kterých rozvolňovat. Situace se během roku změnila, teď dává systém docela smysl. Jsou tu nějaké odchylky, které vnášejí nejistotu mezi lidi,“ uvedl epidemiolog.

Podle Prymuly by se mohlo rozvolňovat rychleji. „Je zde pokles, ale není tak dramatický, klesáme o 15 až 20 procent týdně dolů. Podle mě se rozvolňuje přiměřeným tempem,“ doplnil nynější poradce prezidenta.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Zítra se otevřou kadeřnictví, ale i kosmetické služby. Zahrádky nejspíš 17. května
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
99
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.