SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

ZÁZNAM: Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS

Aktualizace:

V sobotu nakonec počasí přálo a z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě zdárně odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Do kosmu ji na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vynesla raketa Falcon 9. Loď se dvěma astronauty NASA na palubě, Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleym v neděli po 16. hodině zakotvila u ISS.

Manévr, který se odehrál v automatickém režimu a o zhruba deset minut dříve oproti původnímu předpokladu, se uskutečnil v době, kdy ISS přelétala nad pomezím Mongolska a Číny. Spojení bylo možné sledovat živě na internetové televizi NASA. Komentátoři na televizi NASA přistání označili za hladké.

ISS | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Přechod mezi lodí a ISS se otevře za zhruba dvě hodiny, poté Behnkena a Hurleyho na palubě orbitálního komplexu osobně přivítá stávající tříčlenná posádka, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Jak dlouho Behnken a Hurley na ISS na oběžné dráze kolem Země stráví, ještě není jasné. Mělo by to být v rozmezí od jednoho do čtyř měsíců.

Loď Crew Dragon s posádkou na vrcholu rakety Falcon 9 jen desítky minut před startem. | FOTO: SpaceX

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navázal druhý zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné včetně návratového přistání v Atlantickém oceánu, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.

ZÁZNAM: Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Čelní srážka vlaků. Na místě mrtví a těžce zranění