Poprvé po devíti letech od konce programu raketoplánu odstartovala z území Spojených států do kosmu loď s lidskou posádkou. Dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley letí na palubě plavidla Crew Dragon, které stejně jako nosnou raketu Falcon 9 vyvinula a provozuje soukromá společnost SpaceX.
Tato firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk, se tak stala první soukromou společností, která dopravila posádku na oběžnou dráhu kolem Země a která s ní letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Let přímo v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral sledoval americký prezident Donald Trump, který podle agentury AFP označil start v režii společnosti SpaceX za něco neuvěřitelného.
Start Crew Dragonu byl původně plánován na středu, ale let zhatilo 17 minut před zážehem motorů nepříznivé počasí. Pokud nyní vše proběhne podle plánu, Crew Dragon u orbitálního komplexu zakotví o 19 hodin později, v neděli v 16:29 SELČ.
Dvě a půl minuty po startu se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. První stupně SpaceX využívá k opětovným startům.
Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku se o další let k ISS stará již výhradně loď Crew Dragon.
Od roku 2011 po skončení programu raketoplánů museli Američané využívat služeb ruských lodí a do vesmíru létat z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.
Crew Dragon není jediná loď, díky které se Američané v programu pilotovaných letů zbaví závislosti na Rusku. Společnost Boeing v letošním roce připravuje první testovací let své lodi CTS-100 Starliner s posádkou. Vedle toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus vyvíjejí pro NASA další kosmickou loď Orion.
Společnost SpaceX již nyní připravuje novou loď nazvanou Starship, se kterou chce kolonizovat Mars. Kosmické plavidlo by mělo být schopné přepravit až stovku cestujících.
Trampolína funguje
„Trampolína funguje,“ prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném vypuštění rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Narážel tím na vyjádření šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina.
Agentura TASS, která poznámku Muska zaznamenala, připomněla, že Rogozin v roce 2014, tehdy ještě jako místopředseda ruské vlády, jakoby žertem komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu.
Navrhl Spojeným státům, aby své astronauty dopravovaly na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) trampolínou.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tehdy k dopravě astronautů na ISS už využíval ruské lodě Sojuz. Byl k tomu nucen poté, co v roce 2011 ukončil program svých raketoplánů.
Sobotní start Crew Dragonu z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral znamenal, že poprvé po devíti letech odletěli američtí astronauti americkou lodí z území Spojených států. Start z komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska vyšel přesně podle plánu a neprovázely jej žádné problémy.