SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Ruský agent v Praze. | KOLÁŽ: ppmagazín.com (s využitím ilustrace deníku The Guardian)

„Životní“ odhalení elitního Janka Kroupy a další vtip Pavla Novotného

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
97
85
NAŠE HODNOCENÍ

„Tvrdík není žádný tvrďák. Hamáčkovi se zalíbil nouzový stav kvůli roli lídra v červeném svetru. A ricin? Další vtip Pavla Novotného. Vyfoukli to senátoru Fischerovi, kterého chtějí ‚zabít’ Číňani,“ říká Petr Holec, jenž nejprve komentuje zprávu z minulého týdne s titulkem: Velké televizní schizma: Jak moc je česká CNN jenom líbivým faceliftem „Primy z Palmovky“?

„Já jsem nebyl přilepen na obrazovce, ale přilepil jsem se na ten pořad, kde byl Tvrdík. Jaroslav Tvrdík není žádný tvrďák. Když rezignoval jako ministr, asi dvakrát se u toho rozbrečel. Ale to, co tam předvedla ta exredaktorka České televize Dobiášová… Ona tam zanesla tu tradici ČT, kdy opakujete pořád dokola nesmysly. To si tam hosta nemusíte pozvat, protože ho nepotřebujete. Nenecháte ho v podstatě promluvit. A když i Jarda Tvrdík ji takto utřel, to je co říct,“ konstatuje komentátor Petr Holec s tím, že vždy když vidí politiky v rouškách, dostává strach.

„To vám asociuje, že je opravdu nějaká krize. Ale všimli jste si, že když Roman Šmucler prohlásil, že už by to šlo bez roušek, tak Jan Hamáček musel hned na Twitter – musel říct: ‚Ne, roušky tady budou – já nevím – do Vánoc?‘ A já už se bojím, že se mu zalíbil nouzový stav proto, že z něj udělal kvůli tomu červenému svetru lídra,“ míní Petr Holec.

Mimoděk tak nepřímo potvrzuje malý detail příběhu – týdeník Respekt totiž dříve napsal, že ruský agent do Česka přivezl jed ricin právě v kufru.

Janek Kroupa
Janek Kroupa | KOLÁŽ: ppmagazín.com

K agentovi „s ricinem“, jenž je stále v Praze, Petr Holec vtipně dodává: „To je bomba, co? Víte, co si myslím? Že je to celé další vtip Pavla Novotného, řeporyjského starosty. Že on to vymyslel, vzal do toho ještě toho Koláře s Hřibem, pak zavolal do Respektu a celé to bylo venku. A podívejte se, jaký je z toho únik! Protože představa, že jede někdo s ricinem vraždit do Prahy Hřiba, Novotného, Koláře, to si myslím, je i na Putinův režim trochu moc. To jsou chytřejší. Mně je líto senátora Pavla Fischera. On celou dobu kolem sebe trousí, že ho chtějí zabít Číňani, podává trestní oznámení, a ani mu nedají ochranu. A teď mu to Pavel Novotný a další dva vyfouknou…“

V pořadu XTV nemohla zaznít v této souvislosti včerejší zpráva elitního redaktora Seznamu Janka Kroupy, která pobavila některé novináře. Kroupa, jenž dle svých slov s agentem hovořil, totiž napsal: Svůj ‚babyface‘ dokáže Andrej Viktorovič K. při rozhovoru s reportérem dokonale ovládat: na otázku, jak vysvětlí, že právě on je člověkem, který měl do Česka přivézt jed ricin, nehne ani brvou, žádná emoce ani překvapení, jako by byl na podobný dotaz připraven. „To musí být nějaký omyl, vezl jsem v kufru dezinfekci a bonbony,“ říká klidně před komplexem budov ruské ambasády v Praze 6. Mimoděk tak nepřímo potvrzuje malý detail příběhu – týdeník Respekt totiž dříve napsal, že ruský agent do Česka přivezl jed ricin právě v kufru.

Okamžitě reagoval například investigativní reportér Jan Hrbáček: „Jsou jen dvě možnosti: Buďto má BIS, Láďa Šticha, takový krytí z Wošáku, že si můžou dělat prdel z Moskvičů a Pitěrů. Nebo jsou i s Kroupou takoví debilov…, že jim fakt není rovno.“ A přidal se i ředitel PL Jaroslav Polanský: „Odteď se budu bát mít na letišti kufr. Aby mě Janek Kroupa NEODHALIL!“ Editor Filip Rožánek na to konto dodává: „Pokud Janek Kroupa (a zjevně i další novináři) vesele mluví s údajným špionem, tak má asi jeho špionství zásadní mezery.“

Komentátor Petr Holec se nicméně už v minulosti Kroupou zabýval, když mu věnoval komentář Kroupa není neomylný Bůh. I kvůli němu nám lidé věří méně než uklízečkám.

Holec tehdy napsal: O fatálních omylech ostatně ví své i Kroupa, jeho někdejší reportáž na TV Nova poslala do vazby několik nevinných lidí včetně současné eurokomisařky Věry Jourové. Jen krátce: byl podzim 2006 a Kroupa se nechal obelhat architektem Markem Řičářem o údajném dotačním podvodu v Budišově, o němž do té doby nikdo nikdy neslyšel. Kroupa tehdy poslal do terénu reportéra, který natočil Řičářovy lži, načež šlo okamžitě do vazby několik vysoce postavených lidí včetně Jourové a tehdejšího starosty Budišova Péti.

Jenže celý případ se nakonec otočil o 180 stupňů. Zločincem byl ve skutečnosti Řičář, zatímco Jourovou a spol. museli pustit na svobodu. Vše skončilo velkou blamáží médií i policie a taky hezkou ironií: Jourová vysoudila odškodné a omluvu, zatímco Kroupa dostal Křepelku, cenu pro mladé novináře. „Za významný přínos televizní investigativní žurnalistice, zejména zpracováním tzv. budišovské kauzy,“ znělo zdůvodnění ocenění.

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
97
85
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Tisíce demonstrantů. Do centra Minsku dorazila vojenská kolona vězeňských aut