SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Následky bleskové povodně v Břevenci | FOTO: Deník

Zkáza přišla v neděli kolem 20:30

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Auta na střechách v korytě řeky, voda tekoucí skrze domy, utržené silnice – to je obrázek dnešního Břevence na Olomoucku, kterým se v noci prohnala lokální povodeň. Místní část Šumvaldu se stane zřejmě jejím smutným symbolem, pochází odtud i dosud jediná oběť záplav.

O techniku přišli i zdejší dobrovolní hasiči. Jen na obecním majetku odhaduje starosta Šumvaldu Josef Šenk škodu na čtvrt miliardy korun, voda podle něj zasáhla domy až třetiny obyvatel.

Lidé následky přirovnávají k apokalypse. Zatímco někteří se hned ráno chopili lopat, vyhazují bláto, čerpají vodu nebo se snaží vyprostit uvízlé vozy, jiní bezradně sedí na zápraží. „Byla to neskutečná průtrž, neskutečné množství vody. Utekl jsem přes střechu k sousedům. Tohle se tady nikdy nestalo. Nejhorší je ta beznaděj,“ řekl dnes ČTK jednačtyřicetletý Břetislav z Břevence.

Blesková povodeň mu doslova uvěznila dům, z koryta ucpaného naplaveninami se i dopoledne voda valila po cestě a nesla s sebou vše včetně klád, které mu narážely do domu. „Voda dnes ráno už ustoupila, ale několik baráků je pod vodou jen kvůli zatarasenému potoku. Nejhůř jsem na tom já a další tři domy, čekáme na bagr. Auta jsme nezachránili, všechny tři jsou pryč. Mám je na dvoře, nasáčkované do sebe,“ posteskl si muž.

Zkáza přišla v neděli kolem 20:30. Lidé to popisují jako obrovský příval deště, který zvedl toky a smetl, co se dalo včetně klád z lesa.

Zkáza přišla v neděli kolem 20:30
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Thajsko hodlá posílat odpadky turistům domů