Nyní čtete
Zpověď celníka: Je to horor. Nikde mě nepřijmou. Mstí se mi šéf

Zpověď celníka: Je to horor. Nikde mě nepřijmou. Mstí se mi šéf

Tento příběh vzdáleně připomíná kafkovský zápas s větrnými mlýny byrokracie. Jde o celníka. Měl několik let aktivní živnostenský list, ale nepodnikal. Přesto byl kvůli tomu propuštěn. Podle něj tkvěl pravý důvod v tom, že odhalil protiprávní jednání celníků v Ostravě. Tamní šéf se mu prý mstí, a celník nemá tudíž šanci na další uplatnění.

O případu nstržm. Radka Seidla, kterého celní správa pro Moravskoslezský kraj (potažmo její ředitel plk. Skudrzyk) propustila kvůli držení živnostenského listu, jsme vás již před časem informovali. Po roce a půl muselo rozhodnout ministerstvo financí, a to ve prospěch Seidla. Zrušilo rozhodnutí ředitele.

Rekapitulace

Nejprve případ zrekapitulujme: Policisté a celníci nemohou podnikat. Seidl byl kvůli podnikání propuštěn ze služebního poměru 13. července 2017. „Důvodem mého propuštění bylo údajné porušení zákona o služebním poměru, poněvadž jsem prý vykonával jinou výdělečnou činnost. To bylo spatřováno v tom, že jsem byl držitelem živnostenského oprávnění pro předmět podnikání, výroba, obchod a služby,“ vysvětluje Seidl. Zdůrazňuje, že ale nikdy nepodnikal.

Podle policejního prezidia Seidl neporušil zákonné normy. „Pouhá žádost o vystavení živnostenského listu nemůže být posuzována jako provozování živnosti, stejně jako jí nemůže být samotné držení živnostenského listu,“ uvádí šéf tiskového odboru prezidia Jozef Bocán.

„A já nikdy nevykonával ani žádnou soustavnou, ani nárazovou výdělečnou činnost, kterou v mém případě ředitel Skudrzyk spatřoval v pouhém držení aktivního živnostenského oprávnění,“ zlobí se Seidl. 

Ředitel: Seidl zákon porušil

U celní správy v Ostravě pracoval rok. Předtím byl deset let vojákem z povolání. „Zdůrazňuji, že živnost jsem měl aktivní i za služebního poměru u armády, kdy jsem ji také nevykonával. Jak to, že to nevadilo?“ ptá se Seidl.

Propuštěn byl, jak soudí, proto, že zjistil, že někteří jeho spolupracovníci užívají v pracovní době alkoholické nápoje, což oznámil. „Hned druhý den mne sundali z výjezdů, musel jsem vykonávat pouhou kancelářskou práci, pak mi bezdůvodně sebrali služební zbraň, načež mě vyrazili,“ líčí Seidl.

Šéf Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Skudrzyk si stojí za svým rozhodnutím: „Příslušník (Seidl, pozn. red.) porušil zákon o služebním poměru, když vykonával jinou výdělečnou činnost, což je spatřováno v držení aktivního živnostenského oprávnění pro předmět podnikání,“ uvádí.

Nicméně na základě rozhodnutí rezortu financí musela celní správa vzít Seidla zpět, ale celníkovy trable tím neskončily.

Vyšší moc

„Bohužel má můj příběh ‚zajímavé‘ pokračování, kde opět hraje roli vyšší moc – ředitel plk. Skudrzyk,“ doplňuje Seidl, který se nedávno chystal znovu nastoupit do služby. „Večer před nástupem do služby, v deset hodin, mi hlídka celní správy přivezla obálku. V té bylo rozhodnutí ředitele poslat mě na prošetření osobnostní způsobilosti (psychotesty, pozn. red.), protože se domnívá, že způsobilý nejsem.“

Také čtěte

„V obálce byly stížností mých bývalých kolegů na mé chování ve službě, vše bez čísla jednacího. Bylo tam obvinění civilní osoby z obtěžování, které se mělo údajně stát před velmi dávnou dobou. Na základě těchto nepravdivých tvrzení se zřejmě ředitel mstí za porážku nebo potupu, že ministerstvo rozhodlo v můj prospěch,“ domnívá se Seidl.

Boj s větrnými mlýny byrokracie

Aby se vyhnul dalším nepříjemnostem, požádal o přestup do jiného kraje. Ani to mu však nebylo odsouhlaseno, údajně z personálního důvodu. Požádal o přestup k vězeňské službě v místě bydliště, kde o něj projevili něj zájem. Bohužel po třech týdnech z vězeňské služby Seidlovi zavolali a sdělili mu, že zájem opadl.

„Jak jsem se dozvěděl, dostal se jim do ruky ‚náhodou‘ spis a informace ředitele Skudrzyka o mně jako potížistovi. Je třeba podotknout, že než došlo k mému propuštění, nikdy jsem nebyl kázeňsky trestán,“ uzavírá posmutněle Seidl s tím, že jeho situace mu připomíná horor.

I kdybychom připustili jeho pochybení v pouhém držení živnostenského oprávnění, stále tu máme presumpci neviny a Seidlovi by nemělo být bráněno v možnostech dalšího profesního uplatnění. Nyní čeká na termín psychotestů; má placené volno.

Zároveň sama policie už v minulosti podobný případ řešila. Krajský soud v Brně zrušil v roce 2005 rozhodnutí o propuštění policisty na základě pouhého držení živnostenského oprávnění.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
10
2) Dobré
3
3) Průměr
1
4) Nic moc
2
5) Katastrofa
8
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru