Počty nakažených narůstají i jinde v Evropě, třeba ve Španělsku | FOTO: Manu Fernández/AP (the Guardian, úprava PressPort Magazín)

Zůstaňte doma, vyzval Blatný Čechy. Opatření nefungují

Možností je podle ministra například zákaz cestování mezi kraji nebo omezení vzdálenosti od bydliště, ve které se lidé mohou pohybovat

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Nedodržování stávajících opatření je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného jedním z hlavních důvodů, proč je třeba je stále prodlužovat. Není to frajeřina, řekl ministr na čtvrtečním briefingu.

Současná přísná opatření, která zahrnují zákaz vycházení mimo nutné cesty do práce, na nákup, k lékaři či do přírody, platí už od 27. prosince.

Počty nových případů díky nim nejprve rychle klesaly, poté se pokles zpomalil a postupně zastavil. Ve středu pak bylo nových případů o 1100 víc než před týdnem. 

„Je faktem, že epidemická situace u nás se nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že je přítomná britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat,“ uvedl ministr. Dodal, že jako ministr zdravotnictví nemá nástroje, jak jejich dodržování vymáhat.

Ve středu přibylo 9 567 případů koronaviru, skoro o 1 100 víc než před týdnem. Protiepidemický index PES v Česku ve čtvrtek stoupl ze 70 na 71 bodů. Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0 a poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní.

Nedodržování opatření je podle něj jedním z hlavních důvodů, proč je vláda musí neustále prodlužovat. Možností je například zákaz cestování mezi kraji nebo omezení vzdálenosti od bydliště, ve které se lidé mohou pohybovat.

Řada nemocnic je na hraně

Závažná je podle ministra naplněnost nemocnic. „Řada nemocnic je na hraně kapacity urgentní péče. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem,“ dodal. Dodal také, že už rok se lékaři nemohou starat o jiné pacienty než o ty v kritickém stavu. Nedostatečná je podle něj například prevence rakoviny, počet vyšetření k odhalení rakoviny prsu už na jaře poklesl o více než 40 procent.

Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak než očkováním.

Jan Blatný | ministr zdravotnictví

Blatný uvedl, že si uvědomuje, že řada lidí je unavených a vyčerpaných, na konci fyzických sil i finančních možností. Nedodržování opatření ale podle něj není frajeřina, ani důkaz o tom, jak je někdo mazaný, ale důkaz jeho bezohlednosti. „Chtěl bych vás všechny poprosit o jednu věc. Pojďme to vydržet,“ řekl ministr. Už v březnu podle něj Česko dostane více vakcíny a spolu s hejtmany ministerstvo pracuje na tom, aby bylo možné rychle očkovat.

„Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak než očkováním a tím, že budeme dodržovat nařízená opatření,“ dodal Blatný. Lidé by neměli cestovat po zemi a měli by se setkávat co nejméně. Je podle něho třeba nosit ochranné prostředky úst a nosu, nejlépe respirátor, a co nejčastěji si mýt ruce.

I ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek soudí, že na epidemické situaci se začíná projevovat šíření nakažlivější britské mutace koronaviru; ukazuje se to v zastavení zpomalování epidemie. Při větším rozšíření mutace podle něj hrozí, že Česko bude mít ještě vyšší čísla a ohroženější bude i zdravotní systém.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Zůstaňte doma, vyzval Blatný Čechy. Opatření nefungují
Hodnocení čtenářů1 Hlas
94
94
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.