SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Barbie. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Zvrácenost? Modelku (8) sledují tisíce lidí aneb Děti jako obchodní artikl

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
86
62
NAŠE HODNOCENÍ

Měla by se dětem ambiciózních rodičů otevřít modelingová branže, anebo si mají raději užívat dětství? Osmiletá izraelská holčička i její rodiče v tom mají jasno. Jsou jednoznačně pro modeling.

Jejich dcerka, jež přijde kdekomu roztomilá, fotí místo hry s panenkami kampaně a dennodenně aktualizuje své sociální sítě. Má teprve osm let, jmenuje se Anastasya Averbukh a na instagramovém profilu ji sleduje přes 54 tisíc lidí, čímž se vyrovná kdekteré celebritě. Na druhou stranu kdekdo může namítnout, že dětství máme jenom jedno.

Izraelská Barbie | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Tak snad „nedopadne“, chce se až říct, jako česká Natálka Smutková, svého času se svým zvídavým dotazníkem hvězda Reflexu a internetu, kde se fanouškům svěřovala, jaký používá repelent a kdy pojede k babičce na prázdniny, a nyní poněkud rozbujelá Barbie, kterou nestvořil Bůh, ale spíš plastický chirurg.

Ale vážně: faktem je, že stále častěji slýcháváme, že kdo chce uspět, musí začít pracovat už odmala. Pokud se dítě rádo předvádí, není trémista, nemusí v tom být problém. Víc trpí děti, které v sobě exhibicionismus nemají a do showbyznysu je tlačí rodiče. Dítě je potom podle psychologů neurotické, protože to přesahuje jeho možnosti. Je vystavované velkému stresu a rodič na to nebere ohled. Výjimkou pak nemusí být ani sebepoškozování nebo pomočování.

Jaká je motivace rodičů?

Rodiče dětských hvězd mají různou motivaci: pochlubit se svým potomkem, nesplněný vlastní sen nebo třeba i peníze.

Natálie Smutková. | FOTO: archiv ppmagazinu.com

Přirozeným patronem dětské kariéry v modelingu či reklamě bývá matka nebo otec, což často vztah mezi rodičem s dítětem mění. Tah na bránu ze strany rodiče vede ke snížení citlivosti k potřebám dítěte, k tlačení do výkonu. A ideální to není, jak míní psychologové a poukazují například na dětské soutěže krásy.

I ty byly v Česku svého času populární. I tam se podobně jako třeba v modelingu hodnota dítěte omezuje výlučně na vzhled, že čehož plynou mnohá nebezpečí. Děti si zakódují, že úspěch je spojen s tím, že vypadají perfektně.

Mnohem dál dotáhli soutěže dětské krásy ve Spojených státech, kde nechybí promenády pětiletých holčiček v plavkách. Minislečny s make-upem a vlasy vyčesanými do drdolu jako by vypadly z hororu a fotoreportáže z těchto klání připomínají srazy trpasličích transvestitů.

Zaměstnanci agentur umějí z rukávu vysypat historky o maminkách, které své holčičky nalíčily tak silně, že je pak v agentuře musejí posílat na záchod, aby si umyly obličej.

Jenže v pubertě se často jejich vzhled změní. Problém může vyústit až v poruchy příjmu potravy u dospívajících dívek. Platí totiž, že dokud tělo přináší úspěch, tak se o něj starám. Pokud to přestane platit, tak na něj třeba i zanevřu.

Nad čím se zamyslet

Pokud uvažujete o tom, že své děti „zpeněžíte“ v reklamním průmyslu, nejdříve se pořádně zamyslete. Dětem může účinkování v reklamě prospět jen tehdy, pokud ho berou jako hru a baví je.

Je-li focení nebo hraní reklamy pro děti zábava a jiná forma hry, nelze mít proti rozhodnutí jejich rodičů vcelku námitky. Dítě si hraje, má zážitek, a rodina za to ještě dostane zaplaceno. Dětské výdělky jsou sice mnohem nižší než u dospělých reklamních herců a z každé zakázky si agentura bere poplatek za zprostředkování (většinou kolem 20 procent), honorář ale přesto může výrazně vylepšit rodinný rozpočet. Výdělky za hrané reklamy se pohybují v řádech desítek tisíc korun.

Podpořte
PressPort Magazín
děkujeme

Horší je, když se do kariéry svých dětí zamilují rodiče a případné neúspěchy pak berou jako skutečné životní prohry. Zaměstnanci agentur umějí z rukávu vysypat historky o maminkách, které své holčičky nalíčily tak silně, že je pak v agentuře musejí posílat na záchod, aby si umyly obličej.

Ambiciózní rodiče si bere na paškál i známý mystifikátor Sasha Baron Cohen ve filmu Bruno. Na fingovaném castingu si vybírá holčičku na focení a po matce žádá, aby čtyřletá dcera zhubla kvůli focení o pět kilo za týden. Ta mu to bez mrknutí oka slíbí. „A kdyby se jí to nepovedlo, budete ochotna poslat dceru na liposukci?“ jde Cohen ještě dál. „To by jí asi nic jiného nezbylo,“ odpoví matka.

Obecně lze všechny rady shrnout do pěti bodů:

  1. Prvořadý je zájem dítěte a to, co ho opravdu baví.
  2. Poptejte se nestranných odborníků, jaká je reálná šance úspěchu
  3. Dopřejte dítěti více koníčků ve více směrech
  4. Myslete na budoucnost, která může být úplně jiná. A berte to jako fakt.
  5. Zapomeňte na to, co jste chtěli v jeho věku vy.
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
86
62
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Stigmatizovaní válkou: Příběhy dětských běženců, kteří uprchli do Čech