KOLÁŽ: PPM

Dvacet let od úmrtí Milana Machovce: dobré cvičení pro odbourání intelektuálního snobství

Jeho Dialog odpovídá tomu, co Badiou nazývá generická pravdivostní procedura.

Nedávno jsem znovu pročítal některé jeho knihy a opět se mi potvrdilo, že Milan Machovec dokázal vyjádřit zásadní a hluboké myšlenky tak prostě a jednoduše, že teprve po nějaké době si člověk uvědomí, co vůbec říká.

studovna
Rubrika Studovna přináší zejména kvalitní eseje, vědecké, literární či filosofické texty
s různorodou tematikou.

Je to také dobré cvičení pro odbourání intelektuálního snobství. Uvědomil jsem si, že Machovec v jednom ze svých vrcholných textů, v Dialogu, vyjadřuje formu lidského života, která odpovídá té, k níž dospěl Badiou ve svém náročném ontologickém díle. Nejvyšší možná forma lidské existence tkví ve zcela konkrétní činnosti v dané situaci, kterou prostupuje živý vztah k dějinám a nadčasový pohled, jenž vzniká dialogem já s vesmírem a nekonečnem. Viz Milan Machovec, Smysl lidské existence, Akropolis 2004, strana 121.

Dialog odpovídá tomu, co Badiou nazývá generická pravdivostní procedura. Badiou vytvořil průlomovou teorii, v níž nás učí myslet prostřednictvím matematických axiomů. Na jejím konci možná přijdeme na to, že z ní pro lidskou existenci vyplývá přibližně totéž, co kdysi jednoduše vyjádřil Milan Machovec.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.