KOLÁŽ: PressPort Magazín

Dvacet let od úmrtí Milana Machovce: dobré cvičení pro odbourání intelektuálního snobství

Jeho Dialog odpovídá tomu, co Badiou nazývá generická pravdivostní procedura

Nedávno jsem znovu pročítal některé jeho knihy a opět se mi potvrdilo, že Milan Machovec dokázal vyjádřit zásadní a hluboké myšlenky tak prostě a jednoduše, že teprve po nějaké době si člověk uvědomí, co vůbec říká.

studovna
Rubrika Studovna PressPort Magazínu přináší zejména kvalitní eseje, vědecké, literární či filosofické texty.

Je to také dobré cvičení pro odbourání intelektuálního snobství. Uvědomil jsem si, že Machovec v jednom ze svých vrcholných textů, v Dialogu, vyjadřuje formu lidského života, která odpovídá té, k níž dospěl Badiou ve svém náročném ontologickém díle. Nejvyšší možná forma lidské existence tkví ve zcela konkrétní činnosti v dané situaci, kterou prostupuje živý vztah k dějinám a nadčasový pohled, jenž vzniká dialogem já s vesmírem a nekonečnem. Viz Milan Machovec, Smysl lidské existence, Akropolis 2004, strana 121.

Dialog odpovídá tomu, co Badiou nazývá generická pravdivostní procedura. Badiou vytvořil průlomovou teorii, v níž nás učí myslet prostřednictvím matematických axiomů. Na jejím konci možná přijdeme na to, že z ní pro lidskou existenci vyplývá přibližně totéž, co kdysi jednoduše vyjádřil Milan Machovec.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.