SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Matěj Gregor | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Matěj Gregor: Chceme referendum o setrvání v EU

Milión chvilek vstupuje do politiky víc, než si myslíme

Aktualizace:
SponzorovánoXTV.cz
Hodnocení čtenářů5 Hlasování
81
75
Naše hodnocení

Matěj Gregor (18) oslovil XTV prostřednictvím e-mailu poté, co byl odvysílán pořad s Radoslavem Sturmem z Miliónu chvilek pro demokracii, jenž pochází stejně jako Gregor ze severní Moravy. Gregor je jedním z autorů webu odchod.eu a také autorem akce Celé Česko šije.

O co v ní konkrétně šlo?

„To byl hlavní nápad mého dobrého kolegy. Když začala koronakrize a vnímali jsme, že nějakým způsobem nefunguje distribuce zdravotního materiálu do zdravotnických zařízení, tak jsme se rozhodli – protože pracujeme v oboru IT –, že se pokusíme tohle skloubit dohromady. A že uděláme webové stránky a systém, který by umožňoval lidem, kterých bylo v Česku nespočet a šili roušky, aby se mohli do systému přihlásit a hledat tak dobrovolníky k rozvozu. A povedlo se nám – dovolil bych si říct – vytvořit takovou strukturu, která pomáhala distribuovat roušky do celé republiky. Projekt jsme ukončili před třemi týdny a roušek bylo čtvrt miliónu, což je pro nás pěkné číslo,“ říká nejprve Matěj Gregor.

PODPOŘTE
PressPort Magazín & naše autory
DĚKUJEME

„Na webu byly formuláře. Mohl se registrovat, kdo chtěl řídit, kdo chtěl šít a kdo chtěl darovat materiál. Podle místa bydliště jsme je rozdělovali do krajů a v každém kraji jsme měli koordinátora. Když třeba paní z Liberecka došila roušky, tak on si tam našel řidiče z našeho systému a zároveň jsme měli seznam zařízení, které tyto roušky potřebovaly, a to seřazené podle akutnosti. Takže tam, kde to bylo třeba nejvíc, to šlo první,“ vysvětluje dále Matěj Gregor s tím, že nejaktivnější byli řidiči, kteří často začali s rozvážkou brzy ráno a skončili večer.

Hovoříme-li o odchodu z EU, nehovoří Matěj Gregor jenom za sebe. Za koho ale tedy? „Já si dovolím už v dnešní době říct, že bych chtěl hovořit za všechny, kteří nejsou spokojeni se současnou situací a kteří se nebojí a mají chuť říct nahlas svůj názor.“

Nejsme zastánci tvrdého odchodu, nebo že bychom chtěli kohokoli manipulovat, jak má volit. Chceme, aby se referendum uskutečnilo.

Co mu však chybí v osmnácti letech v Evropské unii? „Zde nejde o to, co mi chybí, ale o to, co bychom mohli mít. Jsem velkým nadšencem do historie, která mne k tomu všemu dovedla, protože ono to s politikou dost úzce souvisí. A jsem přesvědčen o tom, že když Česká Republika měla prostor, aby byla samostatná a nebyla součástí žádné větší struktury – tím nechci říct, že by byla EU nějak nedemokratická –, tak to vždycky to dopadlo dobře,“  konstatuje Matěj Gregor.

„Mohu se odkázat na první republiku, což bylo dodnes naše nejlepší období. A já si myslím – když vezmeme Českou republiku, v jaké je pozici, jaký je stát a jak se Evropská unie změnila –, že lidé mají právo o setrvání hlasovat v referendu. To je hlavní myšlenka. Nejsme zastánci tvrdého odchodu, nebo že bychom chtěli kohokoli manipulovat, jak má volit. Chceme, aby se referendum uskutečnilo.“

Z jakého důvodu, si můžete poslechnout v dnešním podcastu.

Matěj Gregor: Chceme referendum o setrvání v EU
Hodnocení čtenářů5 Hlasování
81
75
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Slovák se zastřelil poté, co u něj test odhalil koronavirus