Petr Pavel | ILUSTRACE: PPM

Co přesně jste četl, pane prezidente? Přišel konec intelektuálů v české politice

Václav Havel a Milan Kundera hráli stejnou ligu.

„Co přesně jste od něj četl, pane prezidente?” Tak touto otázkou reagoval europoslanec ODS Jan Zahradil na status prezidenta Pavla k úmrtí Milana Kundery.

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

Prezidentův status byl víceméně „povinný”; Milan Kundera byl současný nejvýznamnější český spisovatel, hlava státu na jeho odchod reagovat musí, to se prostě čeká. Oddělení komunikace mu proto napíše příslušné dvě tři věty, postuje je na sociální sítě a odškrtne si úkol. Všichni nad tím pokývají hlavou, pár fanoušků to olajkuje a život jde dál.

Otázka Jana Zahradila ale mimoděk ukázala na jinou skutečnost: konec intelektuálů v české politice.

Václav Havel, ať byl jaký byl, se co do významu mohl s Kunderou směle měřit. Vedl s ním v minulosti fundovanou a detailní polemiku a nikoho by nijak zvlášť nepřekvapilo, kdyby jeden nebo druhý dostal Nobelovu cenu. Václav Havel a Milan Kundera hráli stejnou ligu.

Václav Klaus nebyl vůbec intelektuál v pravém slova smyslu, ale co mu chybělo na filosofování, dohnal dokonalou orientací v praktické politice a nepopiratelnými schopnostmi při řízení státu v náročném období transformace. A pokud jde o Miloše Zemana, ani jeho největší odpůrci by ani na vteřinu nezapochybovali, že dílo Milana Kundery četl, přemýšlel o něm, vzal si z něj to podstatné a má na něj nějaký názor.

A teď? Nemá cenu si nic nalhávat. Současný prezident by spíš než přemítat o nesnesitelné lehkosti bytí poslouchal se sluchátkem na uchu, co si Kunderovi povídají doma.

Aby mi bylo rozuměno, nijak zvlášť mi to nevadí. Máme prezidenta, jakého jsme si zvolili, s jeho přednostmi i chybami, včetně toho, že to zkrátka není žádný myslitel. Určitě by to mohlo být horší.

V nabídce před volbami vlastně ani žádní intelektuálové nebyli, určitě ne takoví, kteří by se velikánům umění přemýšlet o světě, jakými byli Havel nebo Kundera, byť jen vzdáleně přiblížili. A nikdo takový, kdo by se s uvedenými pány mohl intelektuálně alespoň poměřovat, aniž by to vypadalo směšně, se v české veřejné sféře momentálně vůbec nevyskytuje. Je to asi příznačné. Přišel konec intelektuálů v Čechách.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Co přesně jste četl, pane prezidente? Přišel konec intelektuálů v české politice
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.