ILUSTRACE: PPM

Kapitalistická zákonnost: potomci nám nebudou věřit, že něco takového bylo možné

A teď si představme, že někdy v roce 2043 bude nějaký významný soudce nominován na Ústavní soud...

Kauzou jmenování k Ústavnímu soudu jsme se protrpěli, tedy alespoň já ano, protože opravdu nemám ráda, když je nějakými kontroverzemi zasažena právě justice. Tohle byla velmi vážná diskuse a obávám se, že ještě neskončila, respektive že její důsledky budeme pociťovat ještě dlouho.

justice
Rubrika Justice se zabývá nezávislostí justice a vším, co s tématem souvisí.

Debata se vedla o tom, jak se rozhodovalo v 80. letech minulého století v trestních kauzách. Jistěže se nenajde nejspíš nikdo, kdo by tehdejší rozsudky shledával úplně v pořádku, a to i kdyby byly vyneseny přesně v souladu s literou zákona.

Celá diskuse se ovšem vedla o rozhodování tenkrát dávno s nevysloveným předpokladem, že dnes už jsme někde jinde a tohle už se u nás neděje.

Tak ano. I ne. Například ve věznicích sedí spousta odsouzených za bagatelní krádeže, jídla, cigaret a alkoholu, kteří jsou tam kvůli ustanovení o speciální recidivě a skutky se jim nasčítaly. Sedí tam lidé za neplacení výživného; vězení pro dluhy je sice zakázáno, ale neplacení výživného se nevykládá jen jako nehrazení závazku, ale jako zanedbání povinné výživy, takže je to trestný čin proti rodině – a za to už se zavřít může.

Deficity nemáme jenom v oblasti trestního práva. Kolik asi lidí u soudů nenašlo zastání proti lichvářům, kteří zneužívali jejich situace a (ano, připouštím) neznalosti a finanční negramotnosti k tomu, aby je odírali z kůže?

Teď už se to přece jen o dost zlepšilo, ale není to tak dávno, kdy soudy nerušeně vydávaly rozsudky a posvěcovaly exekuce vedené doslova gaunery.

Určité deficity má podle mých zkušeností justice také ve vztahu k seniorům, protože těm současným papírům nerozumí na první přečtení často ani mladý flexibilní odborník, natož osmdesátiletá babička, které přišla obálka s barevným pruhem.

Nevím, kam se společnost a s ní i justice posune třeba za dvacet, třicet let.

A teď si představme, že někdy v roce 2043 bude nějaký významný soudce nominován na Ústavní soud. A těsně před jmenováním se zjistí, že kolem roku 2010 jako mladý začínající soudce soudil na civilu žaloby o zaplacení smluvních závazků a zůstala za ním dlouhá řádka vysloveně nemravných rozsudků pro uznání. Nebo že na trestním úseku poslal někoho na rok do vězení za krádež párků a několika housek. Podle zákona, ovšem.

Snad nám naši potomci, kteří o tom budou diskutovat na Facebooku, nebudou ani věřit, že něco takového bylo možné.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Kapitalistická zákonnost: potomci nám nebudou věřit, že něco takového bylo možné
Hodnocení čtenářů1 Hlas
95
95

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.