KOLÁŽ: PPM

Pacientem nula byl vědec z institutu ve Wu-chanu, rozkryli novináři z Twitter Files

Ben Hu vyráběl chimérické viry podobné SARS a testoval je na humanizovaných myších.

Podle několika amerických vládních úředníků dotazovaných v rámci investigativy nezávislých novinářů, kteří světu přinesli mnohá odhalení v rámci série Twitter Files, patřil mezi první osoby nakažené virem SARS-CoV-2 „pacient nula“ Ben Hu. V dobře vyzdrojovaném článku na to upozorňuje web Reportéři on-line, který provozuje Cecílie Jílková.

svět
Analytická rubrika Svět. Zabývá se zahraničními tématy.

Ta se táže: „Další konspirace se tak stala pravdou. Proč to trvalo tak dlouho? Samo ministerstvo zahraničí fakta sdělilo již v lednu 2021. Proč následovala cenzura a dehonestování všech, kdo o těchto faktech psali nebo hovořili?“

Na webu upozorňuje, že výzkumník Ben Hu vedl ve Wuchanském virologickém institutu (WIV) výzkum „gain-of-function“ koronavirů podobných SARS. Gain-of-function zvyšuje nakažlivost virů.

„Zatímco veřejní činitelé v USA a dalších zemích opakovaně naznačovali, že odhalení původu pandemie nemusí být možné, podle nejnovějších zjištění zdroje z americké vlády uvádějí, že tři z prvních lidí, kteří se SARS-CoV-2 nakazili, byli Ben Hu, Yu Ping a Yan Zhu. Všichni byli členy laboratoře ve Wu-chanu, která je podezřelá z úniku viru,“ dodává zmíněný web.

U těchto vědců se v listopadu 2019 vyvinula onemocnění podobná nemoci COVID-19, zatímco pracovali s nejbližšími příbuznými viru SARS-CoV-2 a vkládali do něj funkce gain-of-function, které jsou pro něj jedinečné. Když se novináři svého vládního zdroje zeptali, nakolik si je jistý totožností tří vědců, u nichž se na podzim 2019 vyvinuly příznaky odpovídající COVID-19, bylo jim řečeno: „Na 100 procent“.

„Ben Hu je v podstatě další Shi Zhengli,“ řekla Alina Chanová, molekulární bioložka z Broad Institute, který spadá pod MIT a Harvard. Shi je známá jako „netopýří žena Číny“ a vedla výzkum gain-of-function ve WIV. „Ben Hu byl jejím hvězdným žákem. Vyráběl chimérické viry podobné SARS a testoval je na humanizovaných myších. Kdybych měla hádat, kdo by prováděl tento riskantní výzkum virů a byl nejvíce vystaven riziku, že se náhodou nakazí, byl by to právě on.”

Aktuálně londýnský deník The Times citoval anonymního vyšetřovatele amerického ministerstva zahraničí: „Je stále jasnější, že se Wuchanský virologický institut podílel na vzniku, šíření a utajování pandemie COVID-19.“

Výzkum s živými viry podobnými SARS byl prováděn na příliš nízké bezpečnostní úrovni, vysvětlila Alina Chanová, „nyní víme, že pandemický virus je schopen uniknout i z laboratoře BSL-3 a infikovat plně očkované mladé pracovníky laboratoře.“

Není jasné, kdo ve vládě USA měl přístup k informacím o nemocných pracovnících Wuchanského virologického institutu, jak dlouho je měl a proč nebyly sděleny veřejnosti. „Dalo by se očekávat, že země původu se bude bránit,“ řekla Chanová, „ale nedalo by se očekávat, že země, která virus přijímá, bude zatajovat klíčové důkazy.“

15. ledna 2021, pět dní před nástupem prezidenta Joea Bidena do úřadu, zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí informační list, který poukazoval na pravděpodobnost úniku z laboratoře jako příčiny pandemie. Již v roce 2021 mělo tedy ministerstvo zahraničí podezření, že Wuchanský virologický institut veřejnosti lhal.

Na druhou stranu americké tajné služby nenašly žádné přímé důkazy o tom, že by pandemie covidu vznikla v důsledku „specifického incidentu“ ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu, uvádí se ve zprávě, která byla odtajněna v pátek, informuje agentura Reuters.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Pacientem nula byl vědec z institutu ve Wu-chanu, rozkryli novináři z Twitter Files
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.