Ernest Bloch | KOLÁŽ: archiv PressPort magazínu

Militantní optimismus: uvedení knihy Ernesta Blocha Filosofie naděje

Vydání výboru z Ernesta Blocha je zásadní počin. Dosud od tohoto stěžejního filosofa dvacátého století česky nevyšlo nic.

studovna
Rubrika Studovna PressPort Magazínu přináší zejména kvalitní eseje, vědecké, literární či filosofické texty.

Jeho filosofie ukazuje, že emancipační myšlení a marxismus jsou především filosofií naděje, která navazuje na možnosti nepokřivených společenských vztahů, které se objevily už v mýtech, v různých náboženstvích, a zvláště v křesťanství.

Dnes je téměř každý pesimistou vůči budoucnosti, pokud už přímo nepropadl nihilistické kapitulaci. Tak řečeno, pesimismus a nihilismus se stal společenskou normou a obecným psychickým rozpoložením.

Pesimismus a nihilismus způsobuje, že už předem považujeme nastávající ekologické a jiné katastrofy za neodvratné. Čistě logicky platí, že pokud nemáme aspoň minimum optimismu, nepůjdeme hasit dům, který začíná hořet. Jsme přece pesimisté a nihilisté a víme, že něco hasit je zbytečné. Dům stejně shoří.

Od Blocha se máme co učit, pokud nechceme nechat dům shořet. Navzdory obecnému pesimismu a nihilismu je nutné – z logiky věci nutné začít pěstovat to, čemu Bloch říkal „militantní optimismus“.

Ernst Bloch (8. července 1885, Ludwigshafen – 4. srpna 1977, Tübingen) byl německý filosof, zakladatel filozofie utopizmu. Předmětem jeho úvah byla utopická naděje na lepší svět. Utopické nebo ještě-neznalosti (Noch-Nicht-Bewusstes) odpovídá na ontologické úrovni pojem ještě-nenastaného (Noch-Nicht-gewordene). Jeho syn Jan Robert Bloch, učitel a filozof, se narodil roku 1937 v Praze.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Militantní optimismus: uvedení knihy Ernesta Blocha Filosofie naděje
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.