Operní diva Anna Netrebko | ILUSTRACE: PPM

Zakázaná zpěvačka: nesmí-li do Ruska kvůli názorům, proč nemůže sem?

Kdyby zde měl koncertovat jiný rakouský státní občan, zkoumali bychom, zda invazi dostatečně odsoudil?

Velké vášně vzbudilo (ne)konání koncertu ruské pěvkyně s rakouským občanstvím Anny Netrebko. A je docela zajímavé zamyslet se nad tím, oč tu jde.

Umění
Rubrika Umění se snaží zprostředkovat mj. věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Zrušení koncertu iniciovali pražští radní, jmenovitě Jiří Pospíšil. Jeho demonstrativní odpor proti tomuto vystoupení je nutné chápat jako symbol. Rozumějme tomu dobře: nenávist k Rusku je obrovská, ale co zmůže takový radní sám? Proti Putinovi nic, na frontu bojovat nepojede, protože to neumí, nikdo tam o něj ani nestojí, a kdyby se tam ocitl, nejspíš nepřežije do večera.

Tak se rozhlédne, a co vidí? Ruská zpěvačka v Praze! A nad Prahou přece vládne. Rusko tedy neporazíme, ale aspoň nad touhle ženskou zvítězíme. A po dobře odvedené práci následuje pocit uspokojení.

Problematické je to ve třech směrech. Za prvé, jestli je pravda, co se píše, paní Netrebko tu invazi odsoudila a do Ruska nesmí. Pokud nesmí do Ruska kvůli svým názorům, proč tedy nemůže sem? Jakou to má logiku? Věc je ještě komplikována tím, že dotyčná je už mnoho let rakouskou státní občankou, takže zákaz se opravdu okázale pojí pouze s jejím původem, resp. národností.

Kdyby zde měl koncertovat jiný rakouský státní občan, zkoumali bychom, zda invazi dostatečně odsoudil?

Za druhé, jakékoliv zákazy kulturních vystoupení vzbuzují v českém prostředí velice negativní konotace a kolem výročí okupace se to ještě násobí. Zákaz hudebního vystoupení osoby s odlišným názorem, řekněme nepohodlné, byl tradičním nástrojem minulého režimu. Ať chceme nebo ne, tohle ho velmi nepříjemně připomíná.

A za třetí, nejde fakticky o zákaz. Rozhodnutí má podobu doporučení pražských politiků, adresovaného vedení instituce, která je ovládaná radnicí. A taková doporučení z vyšších míst, jéje, to našinec ví, co to znamená a jak se má zařídit. Je to svým způsobem slizké, protože konečnou odpovědnost za zrušení koncertu to převaluje na manažery, jejichž kariéra dosti závisí na doporučujícím orgánu. Takže lze předem dobře odhadnout, jak to s takovým doporučením dopadne.

Na této kauze se opět ukazuje, že jakékoliv politické zásahy do kultury jsou problematické. Zvlášť u nás, zvlášť v srpnu. Ale tak, snad to pražští voliči ocení. Jak slavně zvítězili nad jednou zpěvačkou.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Zakázaná zpěvačka: nesmí-li do Ruska kvůli názorům, proč nemůže sem?
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.