ILUSTRACE: Matthieu Bourel

Nejen AKTIP. Mágové s titulem MUDr. měsíčně vykouzlí statisíce

Ne všichni pacienti jsou s prací Josefa Hrušovského nespokojeni.

Nedávno to bylo ještě velké téma – šarlatáni s razítkem lékařské komory. Ohrožují bezpečnost vážně nemocných lidí, které například odrazují od chemoterapií. A hovořilo se v této souvislosti o pražském „lékařském“ centru AKTIP z dokumentu České televize, dnes již zaniklém.

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Redakce PPMagazínu objevila ale další podobné zařízení, kde „odborník“ s diplomem z lékařské fakulty léčí za pomoci andělů a různých duchovních sil.

„Na praktiky pražského lékařského centra AKTIP nemáme bič,“ říkal ještě nedávno šéf České lékařské komory Milan Kubek. Zařízení se podle něho pohybuje v šedé zóně. Pracovníci centra, mezi kterými jsou skuteční lékaři, přitom podle snímku ČT svým klientům radilo léčit například rakovinu detoxem.

Dokument natočený skrytou kamerou upozornil právě na tyto podivné metody. Podle tvůrců jsou terapeutické postupy nefunkční – týkají se třeba možné změny DNA či léčby rakoviny pomocí milence.

8. května 2019 pak společnost AKTIP na své Facebookové stránce oznámila ukončení činnosti. Mimo jiné uvedla, že „na místo něj se tvoří nástupnická platforma Jednotné medicíny … Takže se vlastně vůbec neloučíme.“

Šéfka někdejšího centra, psychiatrička Jarmila Klímová, kritiku odmítla. „Všechny terapeutické metody a postupy, které se u nás v Aktipu uplatňují jsou naprosto oficiální a mezinárodně certifikované metody, a to včetně všech přístrojů, které používáme,“ sdělila.

Za pozornost stál třeba přístroj e-Lybra. Léčí na dálku pomocí kvantové energie a amuletů. Podle ceníku institutu vyšlo vyšetření na 2300 korun.

ČLK: Stížnosti nemáme

Institut nešlo dohledat v obchodním rejstříku, podle Klímové fungoval pod hlavičkou společnosti Progressive consulting. Pokud by šlo o zdravotnické zařízení, muselo by být registrované u krajského úřadu.

Konkrétně Česká lékařská komora však může podle Kubka zasáhnout jen proti svým členům, když zjistí nějaké etické pochybení či nekalé praktiky. V případě Klímové, která je členkou komory, žádné stížnosti neevidovala. „V souvislosti s těmito aktivitami se na lékařskou komoru nikdo neobrátil,“ řekl.

Podobný případ jako centrum AKTIP je přitom i pražský lékař Josef Hrušovský, který pod záštitou České lékařské komory uzdravuje za pomoci archandělů.

Téměř každý, kdo kdy MUDr. Hrušovského potkal, potvrzuje, že jde o charizmatickou osobnost. A očividně se mu daří, jak potvrzují jeho daňová přiznání a výpisy z účtů, jejichž kopie má redakce k dispozici.

Jeho metodu takzvané kvantové homeopatie, dnes již prý překonané, si vyzkoušela i Kamila Nová, jedna z bývalých Hrušovského pacientek. „Doktorovi jsem zaplatila tři a půl tisíce za dvě návštěvy. Šla jsem k němu s keloidní jizvou. Slíbil, že zmizí do dvou měsíců. Nestalo se vůbec nic,“ líčí.

Nová patří mezi nespokojené pacienty, kteří Hrušovského metody napadají. Na doktora si stěžovala u České lékařské komory (ČLK), kde je registrován. Právník komory konstatoval, že informace o pracovišti doktora Hrušovského jsou v seznamu členů komory uvedeny „na základě rozhodnutí o registraci nestátního zdravotnického zařízení, které vydala příslušná městská část hlavního města Prahy“. Komora je v souladu se zákonem tímto rozhodnutím vázána.

Ne všichni pacienti jsou s prací Josefa Hrušovského nespokojeni. Jana Černá říká: „Doktor vyléčil – a ještě pořád dolaďuje – mého syna z astmatu. Vidím, jak nastává v mém životě slíbené království nebeské!“

Je Hrušovský čaroděj? Doktor se prý neorientuje pouze v hmotném organismu, ale pracuje v mnohorozměrném energetickém systému pacienta skládajícím se z těla fyzického, éterického, astrálního a kauzálního. A v každém z nich může být energetický blok.

Půl miliónu měsíčně

„Tím je chybná myšlenka, již v sobě člověk má,“ vysvětluje Hrušovský, jenž při léčbě svolává své „lékařské“ konzilium – anděly a archanděly. Ti pak člověka kurýrují, a to i díky malým granulím – speciálním homeopatikům, jež Hrušovský pacientům předepisuje. „Vyráběna jsou výhradně v zahraničí,“ prohlašuje doktor. Jde pouze o cukr, nicméně podle lékaře léčí duchovně.

Rukama dr. Hrušovského prošly za posledních několik let tisíce lidí, přičemž veškeré léčebné náklady jdou na jejich vrub. Například už před patnácti lety tak běžně Hrušovský ukládal do bank až půl milionu korun měsíčně v hotovosti.

Třeba 30. listopadu 2000 uložil půl miliónu korun, 18. dubna 2003 to bylo 150 tisíc, 4. února 2005 do banky donesl 110 tisíc Kč, 16. února téhož roku 400 tisíc korun a tak dále. To potvrzují kopie výpisů z jeho účtu.

MUDr. Josef Hrušovský. | FOTO: Antonín Starka, Přemysl Ťok

Ačkoli při komunikaci s pacienty používá doktor Hrušovský často křestní jméno Josef, to pravé, pod nímž je registrován u ČLK a které uvádí rovněž v daňových přiznáních, zní Jozef. A titul MUDr. nosí oprávněně: v roce 1984 absolvoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, a než zběhl k archandělům, pracoval v Nemocnici Na Homolce. Tehdy si ještě vedl zdravotní karty pacientů. Dnes již ne.

„Jak můžete založit kartu na práci s energiemi? Na rozdíl od klasických lékařů já lidi uzdravuji, protože poznám, že chybná informace, která působí potíže, vznikla třeba před dvěma sty lety. Duše si to pamatuje a žádá si vyčištění,“ vysvětluje.

„Vlídnější zacházení“

I jeho pacienti, stejně jako kdysi ti v Aktipu, nečekají. Objednáváni jsou na konkrétní časy, takže mají jen minimální šanci se potkat a povídat si. „Dbá se tam na zachování soukromí, což zdůvodňovali tím, že tam chodí slavné osobnosti. Dokonce prý jezdí i americké herečky a bojí se prozrazení,“ vypráví pacientka Ivana o centru Aktip – Hrušovského konkurenci, a dodává, že i ona sama cítila vlídnější zacházení právě proto, že je povoláním herečka.

„Potkala jsem tam ale několik napohled už velmi nemocných lidí. Dívat se jim do očí, to bylo pro mě nejtěžší a nikomu bych to nepřála,“ svěřila se.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME

Nejen AKTIP. Mágové s titulem MUDr. měsíčně vykouzlí statisíce
Hodnocení čtenářů16 Hlasů
60
60
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.