Elizabeth Short I ILUSTRACE: PPM

Vražda, která otřásla Spojenými státy. Po 70 letech detektiv odhalil vraha

Její jméno vám možná nic neřekne, do povědomí se totiž Beth zapsala spíše jako Černá Dahlia.

Byla jednou z mnoha krásných dívek, které toužily po kariéře slavné herečky. Elizabeth Short se ale na rozdíl od spousty ostatních opravdu proslavit povedlo, a to aniž by si zahrála v jediném filmu.

téma
Rubrika Téma se mj. zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny. Zkoumáme i různé jevy napříč společností nejen v Čechách.

V roce 1947 byla totiž brutálně zavražděna a její smrt patří dodnes k nejznámějším a nejbestiálnějším případům v historii Spojených států. V roce 2017 opět plnila ve velkém stránky novin. A není se čemu divit: vždyť tělo Elizabeth Shortové bylo rozřezáno na dvě části. Byla zbitá, místy jí chyběly části kůže a vnitřnosti jí vrah vytáhl z těla a složil pod zadek. V prázdně dutině břicha byly nalezeny exkrementy. Z celého těla byla vyčerpána krev.

Její jméno vám možná nic neřekne, do povědomí veřejnosti se totiž Beth zapsala spíše jako Černá Dahlia – podle filmu Blue Dahlia, který v době vraždy běžel v kinech, a své zálibě v černé barvě.

Promiskuita byla vyloučena

V červenci roku 1946 se s konečnou platností rozhodla: Bez prostředků, ovšem s plným kufrem přepychových šatů, se rozjela do Los Angeles s jediným cílem – prosadit se ve světě showbyznysu. V L. A. přespávala v laciných ubytovnách, později sdílela dvoupokojový byt v Hollywoodu s dalšími osmi mladými ženami; o Beth se šuškalo, že se kariéru snaží vybudovat prostřednictvím více či méně vlivných milenců.

Zda-li se ale drby o její promiskuitě zakládaly na pravdě, je otázkou. Po smrti u ní totiž byla zjištěna vrozená vada vagíny, která neumožňovala průnik mužského genitálu, čímž byla prakticky vyloučena klasická soulož.

15. ledna 1947 objevila Elizabethino znetvořené tělo obyvatelka losangelské čtvrti Leimer Park, když si šla k obuvníkovi vyzvednout opravené boty. Při procházení ulicí s tehdejším názvem Norton 39th Avenue si všimla, že kus od ní leží v pase rozpůlená krejčovská figurína. Když ale došla blíž, ihned poznala, že o figurínu se rozhodně nejedná. Leželo před ní na zemi nahé ženské tělo, zcela rozpůlené v pase. Okamžitě utíkala domů a zavolala policii.

Kriminalisté po příjezdu nevěřili vlastním očím. Kromě toho, že bylo tělo rozděleno na dvě části zjevně obyčejným kuchyňským nožem, na hlavě se našla celá řada podlitin a na končetinách oděrky od provazu. Detektivové naznali, že oběť zřejmě před smrtí visela hlavou dolů a byla mučena. Vrah také použil nůž, aby ženě rozřízl rty od ucha k uchu, čímž její obličej vzbuzoval dojem „usměvavého nepříčetného klauna“. Uříznuta byla i pravá bradavka.

ILUSTRACE: archiv PPM

Mrtvola byla identifikována jako dvaadvacetiletá Elizabeth Short, případu se ujali zkušení detektivové a dostalo se mu velké pozornosti ze strany médií. K brutální vraždě mladé dívky se přiznalo na padesát mužů a žen, kteří byli ze seznamu podezřelých postupně vyřazeni. Mezi potenciálními vrahy se vyskytovala i taková jména jako oscarový režisér Orson Welles nebo folkový zpěvák Woody Guthrie. Důkazy ale nikdy ničí vinu jednoznačně neprokázaly.

Vraždil hotelový poslíček

Smrt Černé Dahlie se stala jakýmsi mýtem, na jeho motivy byla natočena řada filmů i seriálů. Skutečný Elizabethin vrah ale nikdy nebyl dopaden, jakkoli vražda Elizabeth Short se znovu ve velkém objevila v médiích nedávno – v roce 2017. Náhle se objevily titulky, že po 70 letech se policejní pomníček patrně či údajně podařilo vyřešit a objevily se i nové detaily:

Policie podezřívala asi 150 lidí, nikdy ale nikoho neobvinila. Po 70 letech ovšem detektiv Piu Eatwell ve své knize odhalil vraha. Měl jím být dle všech indicií hotelový poslíček Leslie Dillon.

Ten byl dokonce krátce po vraždě policií v souvislosti s případem vyšetřován – uvedl totiž okolnosti, které nebyly prozrazeny veřejnosti: Elizabeth měla na noze tetování růže, které jí vrah vyřízl a zastrčil do vaginy. Dillon ovšem nebyl nikdy stíhán, patrně kvůli rozsáhlé korupci, která ve sboru vládla.

Dillon byl totiž napojen na velmi mocného a bohatého pasáka Marka Hansena, který se v té době dostal až mezi hollywoodskou smetánku, kde získal i konexe mezi policisty. Právě v jednom z domů, který Hansen vlastnil, bydlela i Elizabeth s kamarádkami. Hansena ovšem brzy přestalo bavit pozorovat nekonečné zástupy mužů, kteří klepali na Elizabethiny dveře. Podle Eatwella poručil Dillonovi, aby se o Elizabeth „postaral“. Netušil ale, že Dillon je psychopat a dívku zavraždí odporným způsobem.

Díky korupci, která se na veřejnost provalila po několika letech, neskončil Dillon nikdy za mřížemi, ačkoliv měla policie v ruce několik důkazů, které by ho před soudem usvědčily.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Vražda, která otřásla Spojenými státy. Po 70 letech detektiv odhalil vraha
Hodnocení čtenářů6 Hlasů
78
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.