SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: The New York Times (úprava PressPort Magazín)

Kajínkovo svědectví: Černý mi řekl všechno. Podle policie má zabiják na svědomí další vraždu

PPInfo Aktuality
Promlčeno
Rubrika PressPort Magazínu Promlčeno se zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny, anebo kterým hrozí promlčení.

Orličtí vrazi. Je něco, co o nich dosud nevíme? Možná ano. Jedna vražda, k níž došlo, zůstala totiž promlčena, ačkoli ji kriminalisté připisují Ludvíku Černému – hlavnímu zabijákovi gangu. Toho ve známém filmu Sametoví vrazi režiséra Jiřího Svobody ztvárnil herec Jan Dolanský. Černý proslul zejména krvelačným a bezcitným zabíjením zezadu.

Poprvé vraždil před 26 lety – v dubnu 1991. Spolu s Karlem Kopáčem, který byl považován za organizátora orlického gangu a později skončil po dopravní nehodě na invalidních vozíku, tehdy vylákali do Rudné u Prahy podnikatele Aleše Katovského. Záminkou byla směna valut, která se neuskutečnila. Následovaly další a další popravy.

V polovině devadesátých let tímto případem žila nejenom tuzemská média. Novináři stáli na břehu, když kriminalisté prohledávali dno Orlické přehrady a vytahovali sudy s těly zabitých podnikatelů. Technologie vrahů spočívala v tom, že nejdřív balili oběti do pletiva a shazovali do přehrady. Pak ale vymysleli účinnější způsob – rozčtvrtit, dát do sudu, zalít ho louhem, utěsnit a sud svrhnout.

Člena gangu Vladimíra Kunu propustili už asi před pěti lety za dobré chování, Kopáč se oběsil. Ludvík Černý je pořád ve vězení a před několika lety požádal o podmínečné propuštění. Mezitím se přejmenoval, aby ze sebe v kriminále smyl nálepku vraha, a neúspěšně žádal o další propuštění.

Jména dalších osob spjatých s Orlickými vrahy se navíc objevují i v jiných kriminálních případech. Když například z vězení utekl Jiří Kajínek, policisté ho našli v bytě u manželky Černého.

Vražda v Liberci

A právě Kajínek popsal, jaký člověk Černý ve skutečnosti je, jelikož ti dva si byli ve vězení na Mírově blízcí, a podrobně hovoří rovněž o podrobnostech doposud neobjasněné vraždy, jak si můžete poslechnout v unikátním videu.

„Černý začal rozjíždět svůj vlastní vražedný byznys,“ vysvětil nejprve někdejší kriminalista Josef Doucha s tím, že je přesvědčen, že Černý má na svědomí nájemnou vraždu v Liberci, kterou si podle Kajínka objednali místní podnikatelé, kteří byli vydíráni a nuceni k platbě výpalného.

Nutno říct, že vše, co se později v Liberci stalo, mělo profesionální úroveň a jednoznačně demonstrativní charakter. Nejspíše Černého, vyzbrojeného samopalem 64 Škorpion ráže 7,65 mm, přivedli 1. června 1993 ráno jeho liberečtí komplicové před dům, v němž se zdržoval jednatřicetiletý kosovský Albánec Afrim Kryeziu, zvaný Frenki. 

Devět kulek

Bylo to přímo v centru Liberce na Malém náměstí, plném lidí. Ve čtvrt na deset Afrim Kryeziu vyšel z domu a zamířil ke svému BMW 352. Vrah počkal, až dojde až k autu, a pak začal střílet. Vypálil na něj jedinou dávku. Devět kulek, které vystřelil, zasáhlo hlavu a krk. Albánec se zhroutil na zem a vrahové v klidu odešli z místa činu pěšky. Přes veškerou snahu lékařů Kryeziu v poledne kolem půl jedné v nemocnici zemřel.

Za vraždu měl Černý dostat odměnu 200 tisíc korun. V roce 1995 byla vražda původně vyšetřována jako dílo celého Kopáčova gangu, ale později byla z kauzy vyňata a vyšetřování Černého probíhalo samostatně.

Na to, jak celý případ dopadl, co o něm Kajínkovi Černý vyzradil či jak probíhalo vyšetřování, se můžete podívat ve zmíněném dokumentárním videu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

 


Kajínkovo svědectví: Černý mi řekl všechno. Podle policie má zabiják na svědomí další vraždu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>