ILUSTRACE: The New York Times (úprava PressPort Magazín)

Kajínkovo svědectví: Černý mi řekl všechno. Podle policie má zabiják na svědomí další vraždu

PPInfo Aktuality
Aktualizace:
Promlčeno
Rubrika PressPort Magazínu Promlčeno se zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny, anebo kterým hrozí promlčení.

Orličtí vrazi. Je něco, co o nich dosud nevíme? Možná ano. Jedna vražda, k níž došlo, zůstala totiž promlčena, ačkoli ji kriminalisté připisují Ludvíku Černému – hlavnímu zabijákovi gangu. Toho ve známém filmu Sametoví vrazi režiséra Jiřího Svobody ztvárnil herec Jan Dolanský. Černý proslul zejména krvelačným a bezcitným zabíjením zezadu.

Poprvé vraždil před 26 lety – v dubnu 1991. Spolu s Karlem Kopáčem, který byl považován za organizátora orlického gangu a později skončil po dopravní nehodě na invalidních vozíku, tehdy vylákali do Rudné u Prahy podnikatele Aleše Katovského. Záminkou byla směna valut, která se neuskutečnila. Následovaly další a další popravy.

V polovině devadesátých let tímto případem žila nejenom tuzemská média. Novináři stáli na břehu, když kriminalisté prohledávali dno Orlické přehrady a vytahovali sudy s těly zabitých podnikatelů. Technologie vrahů spočívala v tom, že nejdřív balili oběti do pletiva a shazovali do přehrady. Pak ale vymysleli účinnější způsob – rozčtvrtit, dát do sudu, zalít ho louhem, utěsnit a sud svrhnout.

Člena gangu Vladimíra Kunu propustili už asi před pěti lety za dobré chování, Kopáč se oběsil. Ludvík Černý je pořád ve vězení a před několika lety požádal o podmínečné propuštění. Mezitím se přejmenoval, aby ze sebe v kriminále smyl nálepku vraha, a neúspěšně žádal o další propuštění.

Jména dalších osob spjatých s Orlickými vrahy se navíc objevují i v jiných kriminálních případech. Když například z vězení utekl Jiří Kajínek, policisté ho našli v bytě u manželky Černého.

Vražda v Liberci

A právě Kajínek popsal, jaký člověk Černý ve skutečnosti je, jelikož ti dva si byli ve vězení na Mírově blízcí, a podrobně hovoří rovněž o podrobnostech doposud neobjasněné vraždy, jak si můžete poslechnout v unikátním videu.

„Černý začal rozjíždět svůj vlastní vražedný byznys,“ vysvětil nejprve někdejší kriminalista Josef Doucha s tím, že je přesvědčen, že Černý má na svědomí nájemnou vraždu v Liberci, kterou si podle Kajínka objednali místní podnikatelé, kteří byli vydíráni a nuceni k platbě výpalného.

Nutno říct, že vše, co se později v Liberci stalo, mělo profesionální úroveň a jednoznačně demonstrativní charakter. Nejspíše Černého, vyzbrojeného samopalem 64 Škorpion ráže 7,65 mm, přivedli 1. června 1993 ráno jeho liberečtí komplicové před dům, v němž se zdržoval jednatřicetiletý kosovský Albánec Afrim Kryeziu, zvaný Frenki. 

Devět kulek

Bylo to přímo v centru Liberce na Malém náměstí, plném lidí. Ve čtvrt na deset Afrim Kryeziu vyšel z domu a zamířil ke svému BMW 352. Vrah počkal, až dojde až k autu, a pak začal střílet. Vypálil na něj jedinou dávku. Devět kulek, které vystřelil, zasáhlo hlavu a krk. Albánec se zhroutil na zem a vrahové v klidu odešli z místa činu pěšky. Přes veškerou snahu lékařů Kryeziu v poledne kolem půl jedné v nemocnici zemřel.

Za vraždu měl Černý dostat odměnu 200 tisíc korun. V roce 1995 byla vražda původně vyšetřována jako dílo celého Kopáčova gangu, ale později byla z kauzy vyňata a vyšetřování Černého probíhalo samostatně.

Na to, jak celý případ dopadl, co o něm Kajínkovi Černý vyzradil či jak probíhalo vyšetřování, se můžete podívat ve zmíněném dokumentárním videu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

 


Kajínkovo svědectví: Černý mi řekl všechno. Podle policie má zabiják na svědomí další vraždu
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97