SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Jaký bude svět po koronakrizi? | ILUSTRACE: ppmagazín.com

Hauser: O světě po koronavirové pandemii

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
98

V rozhovoru, který jsem nedávno poskytl, mluvím o tom, že tu je podivná shoda mezi anarcholiberály, jako je Agamben a foucaultovští kritici moci (demagogicky nazývaní neomarxisté), a konzervativní pravicí v otázce opatření proti koronaviru.

Obě skupiny se shodovaly či ještě dnes shodují, že koronavirus si někdo vymyslel, aby omezil naše práva a svobody a prosadil své zájmy. Koronavirus obě strany, které jsou jinak na kordy, chápaly v zásadě jako kulturní konstrukt (produkt konspirace, apod.). Opatření proti koronaviru považuji za projev toho, že naše civilizace ještě zcela neztratila pud sebezáchovy, i když to v případě ekonomiky a klimatické krize vypadá tak, že pud sebezáchovy ztratila dočista. 

Vidím tři scénáře, které budou mezi sebou zápasit: návrat k předchozímu neoliberálnímu kapitalismu, autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky. 

Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky.

Vychází mi z toho: návrat k předkrizovému neoliberálnímu kapitalismu je nepravděpodobný a ve hře zůstane autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky.

Autoritářský kapitalismus znamená zavádění čínských metod či metod používaných Orbánem nebo PIS, které vyžadují omezení demokratických práv a svobod.

Kapitalismus s komunistickými prvky: např. všeobecný základní příjem pro všechny občany EU nebo navázání na ekonomické modely pražského jara 1968, jako byly zaměstnanecké rady reprezentující tehdy 900 000 zaměstnanců.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Pointou rozhovoru je, že pouze třetí scénář, tj. kapitalismus s komunistickými prvky, umožňuje zavést inteligentní pokoronavirovou ekonomiku, v níž zůstanou demokratická práva a svobody a v něčem se dokonce prohloubí (v ekonomické demokracii). Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky. Tento proud je sice v České republice a na Slovensku zatím slabý, ba téměř neviditelný, ale má myšlenku, jak spojit pokoronavirové změny v ekonomice se zachováním demokracie. Věřím, že to i někteří liberálové a konzervativci pochopí. 

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Populismus versus metody StB, i to je případ Samková Kroupa. O čem především vypovídá?