SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Jaký bude svět po koronakrizi? | ILUSTRACE: ppmagazín.com

Hauser: O světě po koronavirové pandemii

Návrat k předkrizovému neoliberálnímu kapitalismu je nepravděpodobný a ve hře zůstane autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky

Michael Hauser Komentátor
Aktualizace:
Studovna
Rubrika Studovna PressPort Magazínu přináší zejména kvalitní eseje, vědecké či filosofické texty.
Naše hodnocení článku
82

V rozhovoru, který jsem nedávno poskytl, mluvím o tom, že tu je podivná shoda mezi anarcholiberály, jako je Agamben a foucaultovští kritici moci (demagogicky nazývaní neomarxisté), a konzervativní pravicí v otázce opatření proti koronaviru.

Obě skupiny se shodovaly či ještě dnes shodují, že koronavirus si někdo vymyslel, aby omezil naše práva a svobody a prosadil své zájmy. Koronavirus obě strany, které jsou jinak na kordy, chápaly v zásadě jako kulturní konstrukt (produkt konspirace, apod.). Opatření proti koronaviru považuji za projev toho, že naše civilizace ještě zcela neztratila pud sebezáchovy, i když to v případě ekonomiky a klimatické krize vypadá tak, že pud sebezáchovy ztratila dočista. 

Vidím tři scénáře, které budou mezi sebou zápasit: návrat k předchozímu neoliberálnímu kapitalismu, autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky. 

Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky.

Vychází mi z toho: návrat k předkrizovému neoliberálnímu kapitalismu je nepravděpodobný a ve hře zůstane autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky.

Autoritářský kapitalismus znamená zavádění čínských metod či metod používaných Orbánem nebo PIS, které vyžadují omezení demokratických práv a svobod.

Kapitalismus s komunistickými prvky: např. všeobecný základní příjem pro všechny občany EU nebo navázání na ekonomické modely pražského jara 1968, jako byly zaměstnanecké rady reprezentující tehdy 900 000 zaměstnanců.

Pointou rozhovoru je, že pouze třetí scénář, tj. kapitalismus s komunistickými prvky, umožňuje zavést inteligentní pokoronavirovou ekonomiku, v níž zůstanou demokratická práva a svobody a v něčem se dokonce prohloubí (v ekonomické demokracii). Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky. Tento proud je sice v České republice a na Slovensku zatím slabý, ba téměř neviditelný, ale má myšlenku, jak spojit pokoronavirové změny v ekonomice se zachováním demokracie. Věřím, že to i někteří liberálové a konzervativci pochopí. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Hauser: O světě po koronavirové pandemii
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
82

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>