Jaký bude svět po koronakrizi? | ILUSTRACE: PPM

Hauser: O světě po koronavirové pandemii

Návrat k předkrizovému neoliberálnímu kapitalismu je nepravděpodobný a ve hře zůstane autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky.

V rozhovoru, který jsem nedávno poskytl, mluvím o tom, že tu je podivná shoda mezi anarcholiberály, jako je Agamben a foucaultovští kritici moci (demagogicky nazývaní neomarxisté), a konzervativní pravicí v otázce opatření proti koronaviru.

studovna
Rubrika Studovna přináší zejména kvalitní eseje, vědecké, literární či filosofické texty
s různorodou tematikou.

Obě skupiny se shodovaly či ještě dnes shodují, že koronavirus si někdo vymyslel, aby omezil naše práva a svobody a prosadil své zájmy. Koronavirus obě strany, které jsou jinak na kordy, chápaly v zásadě jako kulturní konstrukt (produkt konspirace, apod.). Opatření proti koronaviru považuji za projev toho, že naše civilizace ještě zcela neztratila pud sebezáchovy, i když to v případě ekonomiky a klimatické krize vypadá tak, že pud sebezáchovy ztratila dočista. 

Vidím tři scénáře, které budou mezi sebou zápasit: návrat k předchozímu neoliberálnímu kapitalismu, autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky. 

Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky.

Vychází mi z toho: návrat k předkrizovému neoliberálnímu kapitalismu je nepravděpodobný a ve hře zůstane autoritářský kapitalismus a kapitalismus s komunistickými prvky.

Autoritářský kapitalismus znamená zavádění čínských metod či metod používaných Orbánem nebo PIS, které vyžadují omezení demokratických práv a svobod.

Kapitalismus s komunistickými prvky: např. všeobecný základní příjem pro všechny občany EU nebo navázání na ekonomické modely pražského jara 1968, jako byly zaměstnanecké rady reprezentující tehdy 900 000 zaměstnanců.

Pointou rozhovoru je, že pouze třetí scénář, tj. kapitalismus s komunistickými prvky, umožňuje zavést inteligentní pokoronavirovou ekonomiku, v níž zůstanou demokratická práva a svobody a v něčem se dokonce prohloubí (v ekonomické demokracii). Kdo dnes chce zachovat demokratická práva a svobody, měl by se tudíž vážně zabývat kapitalismem s komunistickými prvky. Tento proud je sice v České republice a na Slovensku zatím slabý, ba téměř neviditelný, ale má myšlenku, jak spojit pokoronavirové změny v ekonomice se zachováním demokracie. Věřím, že to i někteří liberálové a konzervativci pochopí. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME

Hauser: O světě po koronavirové pandemii
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
98
98
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.