SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Janek Kroupa | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Kroupa: ČRo si kvůli němu musí najímat renomované advokáty

Jaké nenovinářské metody používá?

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Redaktor ČRo Janek Kroupa. Jaké nenovinářské metody používá? A proč si kvůli Kroupově práci musí nyní veřejnoprávní rozhlas najímat renomované advokáty, aby instituci vysekali z problémů? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v dnešním článku.

Včera jsme připomněli kauzu týkající se tuzemských pátracích novinářů. Aféru číslo jedna letošního roku, kdy si někteří žurnalisté jako Jan (Janek) Kroupa stěžovali na časté a prý šikanózní policejní výslechy, které je měly odradit od jejich veřejně „prospěšné“ práce. Výklad důvodů vyšetřování, který nabízeli, byl však, zdá se, nepřesný.

„V Liberci na detašovaném pracovišti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nyní vede tajné vyšetřování několika novinářů, kteří píší o Andreji Babišovi,“ uváděli redaktoři včetně Kroupy, což zapříčinilo v jejich komunitě poprask.

Ano, Kroupa o Babišovi psal či hovořil na vlnách ČRo často. Ale přeci jenom, představa, jak se jej Babiš snaží uzemnit pomocí policejních výslechů, je poněkud bizarní. A také mimo realitu:

Jestliže se totiž podíváme na zmíněné a nedávno uzavřené vyšetřování liberecké GIBS, jde o to, že po Kroupově loňské reportáži podalo vedení finanční správy trestní oznámení. 

„Skandál“

Takže postupně: loni v červnu Kroupa několikrát uvedl jak na webu ČRo, tak v éteru, že vedoucí pracovník Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Milan Večeřa vynášel kompromitující materiály na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a předával je Babišovi, potažmo autorovi tohoto článku.

Stejně tak je nezpochybnitelné, že po Kroupově reportáži vedení finanční správy rozhodlo loni v červnu, že byl její vysoce postavený úředník a expolicista Večeřa postaven mimo službu. Měl takzvaně překážku a ve sdělovacích prostředcích byl dehonestován, což mělo zásadní dopady nejen na jeho pracovní, ale i osobní život. Podle tehdejších informací Lidových novin tento zástupce ředitele odboru vnitřní kontroly na Generálním finančním ředitelství nemohl dokonce vstoupit do své kanceláře. 

Někdejší ředitel finanční správy Martin Janeček nato potvrdil, že jeho úřad se kvůli reportáži obrátil na policii, potažmo GIBS: „V souvislosti s podezřeními ohledně Večeři jsme podali trestní oznámení. Vyšetřovatelům poskytneme maximální součinnost. Budeme se snažit celou věc prověřit i interními silami.“

O několik měsíců později se mohl Večeřa vrátit, jelikož policejní vyšetřování jednoznačně potvrdilo, že žádné materiály, ať už na kohokoli, z úřadu nevynášel. Ten mu musel doplatit ušlý zisk. Potvrdila to GIBS i šéfka tiskového odboru GFŘ Petra Petlachová: „Vzhledem k tomu, že důvod změny služebního poměru pana Mgr. Bc. Milana Večeři odpadl, je od prosince 2017 opět vedoucím Oddělení vnitřní kontroly. Uplatnění případných nároků je plně v jeho kompetenci.“ Později se Večeřa vrátil na rodnou Moravu; jednou pošpiněnou pověst spravit tak snadno nelze.

Vyjádření finanční správy. | FOTO: ppmagazín.com

Dcera se zhroutila

A právě závisle na oznámení GFŘ – tedy v přímé souvislosti se svojí reportáží o Večeřovi, podával na liberecké GIBS Kroupa vysvětlení. Vyšetřovatele třeba zajímalo, jak mohl Večeřa vynášet materiály autorovi tohoto článku, když se spolu de facto neznají (viděli se všehovšudy asi třikrát v průběhu čtyř let, a vždy po dobu několika minut. Nemají na sebe ani telefony).

„Bylo jednoznačně vyloučeno, že by se Večeřa dopustil čehokoli, naopak byl poškozen,“ uvedl jeden z inspektorů seznámený s výsledky vyšetřování. Na rozdíl od Kroupy, kvůli jehož nikoli nepřesným, ale v tomto případě lživým fabulacím celá prefabrikovaná kauza vznikla, navíc GIBS nasadila na Večeřu odposlechy.

„Dcera pana Večeři se zhroutila z toho, že jejího otce vláčeli v médiích. Stejně tak se zhroutil Večeřa,“ uvedl někdejší šéf kriminálky v Liberci Stanislav Hájek, jenž se s Večeřou dle svých slov naopak zná.

ČRo musí kvůli Kroupovi zastupovat renomovaná právní firma. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Večeřa podal na ČRo žalobu a dožaduje se zcela oprávněného odškodnění. Veřejnoprávní rozhlas si teď musí kvůli Kroupovi platit advokáty z renomované kanceláře Achour & Partners, která poskytuje služby jak českým, tak nadnárodním společnostem. Kancelář uspěla v soutěži Právnická firma roku 2018, kdy se umístila mezi velmi doporučovanými a doporučovanými kancelářemi například v kategorii soudní spory. Zřejmě tak nepůjde o nejlevnější záležitost.

Rada ČRo Kroupu potopila

Na Kroupův postup si stěžovala u Rady ČRo šéfka Mobbing Free Institutu Petra Lhotáková, jež Večeřu také zná, jelikož jsou oba expolicisté: „S velkým znepokojením sledujeme dlouhodobě aktivity redaktora Kroupy, který zřejmě účelově (o možných důvodech nechceme spekulovat) dehonestuje a diskredituje některé lidi, kteří se u policie znelíbili jiným. Jde zejména o diskreditaci osob, které podle vyšetřování GIBS nevynášely (a ani nemohly vynášet) žádné materiály, jak Kroupa tvrdil. Došlo zde k velkému poškození na pověsti těchto osob.“

Rada ČRo dala Lhotákové za pravdu a neztotožnila se s vyjádřením Kroupova nadřízeného Jana Pokorného. Redakce ppmagazínu.com disponuje jak stanoviskem rady, tak vyjádřením Pokorného.

Navzdory Kroupově prokazatelné citaci v reportáži Pokorný uvedl: „V našich reportážích jsme netvrdili, že pan Večeřa konkrétně zneužil postavení ve finanční správě a vynášel tajné dokumenty. Kdo přesně byl tím člověkem, který zneužil svého postavení, by měly zjistit orgány činné v trestním řízení.“ (Zjistily, že nikdo, pozn. red.)

Rada ČRo se asi nestačila divit: „V článku na serveru www.irozhlas.cz nazvaném Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi z 29. června 2017 se uvádí: ‚Právě Večeřa spolu se Stanislavem Hájkem nosili Přibilovi materiály, které on poté nosil k Andreji Babišovi.‘ Rada Českého rozhlasu se s uvedeným tvrzením neztotožňuje,“ uvádí jménem Rady ČRo její předsedkyně Hana Dohnálková.

Kroupovy lživé výroky, za které bere podle informací médií individuální plat ve výši 120 tisíc Kč měsíčně, jsou totiž jasné. „Kroupa poté několikrát volal Večeřovi, když se Večeřa mohl vrátit do práce, a prosil ho – ne, on žadonil se slzou v oku –, aby žalobu nepodával,“ uvedla k tomu Lhotáková. Hájek doložil, že se mu Kroupa před týdnem snažil soukromě omluvit prostřednictvím smsky; pravděpodobně z obavy před dalšími žalobami.

MILAN VEČEŘA.
Podle Kroupy hlava organizovaného zločinu (nad Kroupou), ve skutečnosti Kroupova oběť. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Tehdejší mluvčí GIBS Ivo Mitáček k případu Večeři dodal: „Prověřování dané trestní věci bylo ukončeno odložením dle § 159a odst. 1 trestního řádu. Příslušníky Generální inspekce bezpečnostních sborů nebylo zjištěno, že by se v dané věci jednalo o podezření z trestného činu a nebylo na místě věc vyřídit jinak.“ 

Vyjádření GIBS. | FOTO: ppmagazín.com

Zdroj se od reportáže distancoval 

Celý „postup“ měl Kroupovi popsat vysoký policejní důstojník Bronislav Šabršula, který údajně řekl, že předávání kompromitujících materiálů na politiky a policisty řídil právě Večeřa. 

Tento Kroupův zdroj a dobrý známý se přitom sám od reportáže distancoval. „Příslušný redaktor (Janek Kroupa, pozn. red.) nebyl schopen při výslechu na GIBS doložit, že by mu zdroj, tedy policista Šabršula, cokoli podobného řekl. Odmítl předložit zvukový záznam,“ uvedl důstojník seznámený s výsledky vyšetřování. „Bylo jednoznačně vyloučeno, že by se pan Večeřa dopustil čehokoli, naopak byl poškozen.“ 

BRONISLAV ŠABRŠULA. Kroupův známý a dlouhodobý zdroj. Od Kroupy se distancoval. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

„Představa toho, že pan Večeřa přišel do finanční správy proto, aby sbíral kompromitující informace o komkoliv – ať už o Andreji Babišovi, nebo třeba o ministru vnitra Milanu Chovancovi – je nesmyslná,“ konstatoval už v červnu 2017 exšéf finanční správy Jiří Žežulka. 

ČRo se doposud Večeřovi neomluvil. Naposledy se členové Rady ČRo ohradili proti Kroupovi ve věci jeho reportáží ohledně pozemků, na kterých hospodaří koncern Agrofert. To vedlo k ostré mediální výměně názorů mezi Kroupou a generálním ředitelem ČRo René Zaoralem. 

„Akce“ Brunclík

Současně bylo zjištěno, že Kroupa „nakupoval“ informace od bývalého exnáměstka GIBS Dušana Brunclíka. To je v novinářské komunitě už delší dobu dostatečně známé, jelikož se s těmito skutečnostmi Brunclík neváhal pochlubit, a to i jiným žurnalistům. A ti to policistům řekli. 

Brunclík byl jedním z lidí, které loni v létě vyslechla poslanecká komise pro vyšetřování úniků ze spisů. Poté podal trestní oznámení. Tvrdil totiž, že se informace, které poslancům sdělil, dostaly k novinářům. Sám je však vynesl Kroupovi, údajně po vzájemné dohodě.

„Dělali na mě (poslanecká komise – pozn. red.) ramena ohledně kontaktů a já jim odrecitoval, jak to bylo. To se nikde nikdy neprezentovalo a najednou mi volá novinář (Kroupa, pozn. red.) a všechno ví. Tak jsem šel a podal trestní oznámení,“ řekl Brunclík loni MF DNES. 

Kroupa: ČRo si kvůli němu musí najímat renomované advokáty
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Na psaní knihy člověk potřebuje více času, říká spisovatelka Alžběta Bublanová