Bratislava a gangy | KOLÁŽ: PPM

Díl II.: Prozkoumejte s námi Slovensko 90. let. Gangy, zabijáci a nemocniční vražda vystřižená jako z filmu

Redakce PPMagazínu pro Vás připravila seriál, který mapuje tamní dění ve snaze přiblížit ho nezasvěceným.

Jednotlivé zločinecké skupiny se na Slovensku nazývaly podle svých vůdců. K nejznámějším patřily „sýkorky“, „takáčovci“, „piťovci“, „papayovci“ či gang Mikuláše Černáka z Banské Bystrice. Tyto struktury byly na Slovensku v 90. letech silné, řada bossů měla podíl na privatizaci státního majetku a snažila se získat vliv v politice. SIS navázala s řadou bossů kontakty: nabídli jim ochranu výměnou za kooperaci.

téma
Rubrika Téma se mj. zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny. Zkoumáme i různé jevy napříč společností nejen v Čechách.

Pro svou polohu byla Česká republika pro slovenské zločince vždy vhodným zázemím. Skrýval se tu také banskobystrický boss Mikuláš Černák, který zde byl pod ochranou ruské mafie. Policie ho však našla a zatkla už v dubnu 2003 nedaleko Prahy, na parkovišti čerpací stanice v Klíčanech. V listopadu 2009 byl Černák odsouzen na doživotí za zosnování šesti vražd.

Co se týká nevyřešených a promlčených vražd, pomohlo to k tomu, že se po letech Černák rozmluvil a poskytl policii důležité informace. V dubnu 2015 Černák řekl: „Strávil jsem ve vězeních už 18 let. Šestnáct a půl roku jsem nevypovídal proti nikomu. Každé čtyři roky mě vozí na soudy, kde musím odvracet lži třetiřadých mafiánů. Jsem z toho všeho už psychicky unavený. Řekl jsem si, že toho mám už dost a promluvím.“

Prokuratuře slíbil poskytnout informace o 32 vraždách, včetně toho, co věděl o zabití Róberta Remiáše z kauzy prezidentova syna Kováče (viz díl I.). Stejně tak poskytl policii i svědectví o aktivitách konkurenčních „sýkorek“.

* * *

Půl roku nato byl zadržen v Německu šéf gangu „sýkorek“ Róbert Lališ (Kýbl). Zadrželi ho 23. října 2015 v německém Kolíně nad Rýnem, když nastupoval do vozu Renault Clio s českou poznávací značkou vydanou v Brně. „Svědci potvrdili, že Kýbl měl falešné doklady, a dokonce i průkaz příslušníka tajné služby,“ napsal v roce 2015 server aktuálně.sk.

Lališ (Kýbl) se podle slovenských médií zřejmě celou dobu, než nakrátko vycestoval do Německa, ukrýval na Moravě. Stejně jako jeho parťák Martin Bihári, přezdívaný Rus, což byl další člen obávaného zabijáckého komanda „sýkorek“.

14. července 2016 poskytl Mikuláš Černák rozhovor týdeníku Plus 7 dní. Potvrdil v něm, že před vyšetřovateli už vypovídal i o vraždě Róberta Remiáše. „Ale protože je tato trestní věc ve stadiu vyšetřování, nebudu se k tomu veřejně vyjadřovat,“ dodal. Černák, jenž má jistotu, že se z vězení už nevrátí, přiznal i kontakty s někdejším náměstkem SIS Jaroslavem Svěchotou.

„Svěchota mě kontaktoval a požádal o spolupráci. Tehdy to tu prostě fungovalo tak, že vysoce postavení funkcionáři státních orgánů si objednávali vraždy v podsvětí a bossy, které nedokázali uřídit, chtěli fyzicky zlikvidovat,“ sdělil Černák s tím, že Svěchota si v roce 1997 objednal vraždu dalšího muže podsvětí Róberta Holuba.

SIS ho podle Černáka už nedokázala ovládat. Černák řekl, že vraždu nakonec na jeho pokyn provedl Jozef „Potkan“ Roháč.

* * *

Jak se odehrála? Začátkem října 1997 vběhl do baru Amadeus v centru Bratislavy muž v kšiltovce a samopalem začal střílet na předem vytipované hosty. V jeho hledáčku byl šéf košického podsvětí Róbert Holub a jeho parťák Štefan Fabián.

Holub útok přežil, ale nájemný vrah Jozef Roháč přišel druhý den do nemocnice Na Kramároch, kde zraněný mafián ležel. „Dva členové podsvětí zajistili vysouvací hliníkový žebřík, po kterém vylezl Roháč na střechu hlavního vchodu do nemocnice. Odtud se dostal pod okna kliniky ARO a přes zavřené okno vystřelil 24 ran do ležícího Holuba ze samopalu Agram s použitím tlumiče,“ píše se ve spise policie k případu Holubovy vraždy.

Nedávno se mafiánský boss „sýkorek“ Róbert Lalis (Kýbl), Alojz Kromka přezdívaný Čistič a další obávaní muži slovenského podsvětí se postavily před senát Specializovaného trestního soudu. Důvodem je kromě promlčené vraždy bosse košického podsvětí Róberta Holuba i vražda Tibora Bugára přezdívaného Bugi, Róberta Pála z konkurenční skupiny a dalších.

Obžalobu s popisem skutků četl prokurátor Peter Kysel více než dvě hodiny. Celkem šlo o 11 bodů obžaloby, které jsou jednotlivým členům podsvětí kladené za vinu.

Nejznámější kauza, kterou kladou jednotlivým členům za vinu, je právě poprava bosse Roberta Holuba. Ta se „černákovcom“ dvakrát nepodařila, tak do akce přizvali „sýkorky“ v čele se zabijákem Josefem Roháč. Podle obžaloby vraždu naplánoval boss bossů Mikuláš Černák.

Současné výsledky již promlčeného činu jsou závislé i na jeho zmíněných výpovědí.

Předchozí díl

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Díl II.: Prozkoumejte s námi Slovensko 90. let. Gangy, zabijáci a nemocniční vražda vystřižená jako z filmu
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
94
94
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.