SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (kresba/Belle Mellor)

Ke smrti dvou mužů odsouzených za ubližování dětem

Zlo plodí zlo, chová se jako kyselina, která rozleptává všechno, čeho se dotkne

Monika Čírtková Komentátorka
Aktualizace:
Komentáře
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
67

V posledních měsících zemřeli v českých věznicích hned dva muži odsouzení za ubližování dětem, konkrétně zneužívání a týrání. Jak jsem zjistila, obvyklá reakce na tuto zprávu je téměř radostná. Spořádaný občan si s uspokojením pochvaluje, že spravedlnosti bylo učiněno konečně zadost.

Samozřejmě vnímám, že zločiny, za které byli ti muži odsouzeni, jsou odporné. Běžnému člověku je z toho špatně a ani se nediví, že se moderátorka hlavní zpravodajské relace rozpláče v přímém přenosu, když o rozsudku za utýrání dítěte informuje veřejnost.

Zlo plodí zlo, chová se jako kyselina, která rozleptává všechno, čeho se dotkne.

Ale přesto by nemělo být všeobecně akceptováno, že si pachatele násilí na dětech vyřídí vězni mezi sebou, všichni to následně vezmou na vědomí a vyšetří se to tak, že se to vlastně ani moc nevyšetří. Protože na tom nikdo neshledává nic zvláštního, závažného ani znepokojivého.

Já to za znepokojivé považuji. Do vězení se může dostat každý, a dokonce se tam člověk může dostat i nespravedlivě, byť nejde o systémový jev české justice, ale spíše o ojedinělé excesy. Pokud stát někoho omezí na svobodě tím, že jej uvězní, přebírá za bezpečnost odsouzeného do značné míry odpovědnost.

A dostál této své odpovědnosti?

Násilí na vězni je pořád násilí, jeho závažnost nijak neumenšuje, že si vězni vyberou ze svého středu zrovna toho, koho pokládají za nejhoršího. Ten člověk spáchal nějaký trestný čin, byl za to odsouzen, potrestat ho má stát podle zákonů, nikoliv nějaká pochybná vězeňská spravedlnost, která je ve skutečnosti jenom dalším zločinem.

Mimochodem, je to problém i profesní – má snad soudce soudit a advokát obhajovat s vědomím, že rozsudek odsuzující pachatele takového činu k výkonu trestu znamená automaticky poukázku na nějaké to úmrtí bez zavinění cizí osoby? To chceme?

Zlo plodí zlo, chová se jako kyselina, která rozleptává všechno, čeho se dotkne. Tak ji nerozlévejme dál tím, že budeme schvalovat vězeňskou vendetu.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Ke smrti dvou mužů odsouzených za ubližování dětem
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
88
67
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>